Pod kontracepcijom se podrazumijeva skup mjera, postupaka i metoda kojima se postiže sprječavanje neželjene trudnoće.
Iako živimo u u modernom dobu, gdje praktično taboo teme i ne postoje, veliki broj žena, najviše mlađih, ne postavlja direktna pitanja ginekologu kada je riječ o kontracepciji. U nastavku pogledajte šta bi sve trebalo da znate o kontracepciji.
1. Šta je ‘dvostruka metoda’?
Doktori se slažu da je najbolja metoda kontracepcije takozvana ‘dvostruka metoda’. Ona uključuje korištenje kondoma (jedino sredstvo koje štiti od polno prenosivih bolesti) u kombinaciji sa pilulom, spiralom, flasterom ili nekim drugim kontracepcijskim sredstvom.
2. Kako da izaberem koja mi kontracepcija najviše odgovara?
Sve zavisi od vašeg životnog stila i potreba. Neko ne može biti disciplinovan i svaki dan u isto vrijeme popiti tabletu. Zato je najbolje da metodu zaštite izaberete tako što ćete se posavjetovati sa ginekologom.
3. Šta je spirala ili unutarmaterični umetak (uložak)?
To je reverzibilna metoda kontracepcije uz pomoć intrauterinog uloška (intrauterine device – IUD) koja se u posljednjih nekoliko godina pokazuje kao najpouzdanije sredstvo za sprječavanje neželjene trudnoće. Intrauterini uložak postavlja ili uklanja ginekolog i u pitanju je dugotrajno kontraceptivno sredstvo koje može trajati i nekoliko godina. Nažalost ne sprječava vanmateričnu trudnoću.
4. Koje su nuspojave korištenja kontraceptivnih pilula?
Zavisi od osobe. Nekome jedna pilula odgovara, a drugome ne. Tako će neke žene imati problema s promjenom raspoloženja i grčevima tokom korištenja pilule, dok će je druge koristiti bez problema. Svakako vam savjetujemo da pilulu birate uz savjet ginekologa i da ga obavijestite o tome kako se osjećate od kada pijete pilule. Ako imate bilo kakvih nuspojava zbog odabrane pilule, obavezno se obratite svom ginekologu, otvoreno razgovarajte s njim i tražite promjenu. Ponekad će trebati više vremena da nađete metodu koja vam najbolje odgovara.
5. Trenutno nisam seksualno aktivna, mogu li prestati koristiti pilulu?
Možete uraditi šta god želite. Samo morate biti svjesni da su hormonalna kontraceptivna sredstva najučinkovitija ako se koriste u kontinuitetu i ponekad im treba malo vremena da ‘prorade’ kada ih ponovo počnete koristiti nakon određenog perioda prestanka. U tom periodu ne pouzdajte se samo u pilulu, nego obavezno koristite i kondom.
6. Da li postoji još neka svrha kontraceptivne pilule?
Naravno, mnoge hormonalne metode koriste se za liječenje raznih zdravstvenih stanja. Ako imate jake grčeve tokom menstruacije i obilna menstrualna krvarenja, ginekolog će vam preporučiti upravo kontraceptivne pilule kako bi regulisao vašu menstruaciju.
7. Pilula za dan poslije – šta treba znati o njoj?
Ona sadrži veliku dozu hormona i sprječava početak procesa oplodnje. Što je prije uzmete, to bolje, najkasnije u roku od 48 sati.
Avaz