U osnovnim i srednjim školama RS ozbiljan je problem zloupotreba mobilnih telefona, u čemu prednjače osnovci.

Umesto da u tišini i sa pažnjom prate nastavu, učenici na časovima često razgovaraju, prave selfije ili snimaju svoje kolege i nastavnike.

Iako zakon ovakvo ponašanje tretira kao težu povredu obaveze učenika, za što je predviđeno i isključenje iz škole, do sada, kako saznajemo, nijedan đak zbog sličnog prestupa nije ozbiljnije kažnjen.

Stevica Džogazović, predsednik Aktiva direktora osnovnih škola Prijedorske regije, potvrdio je za “EuroBlic” da učenici u velikoj meri na časovima koriste mobilne telefone.

– Ne pridržavaju se propisa o zabrani njihovog korišćenja tokom nastave, pa, ne samo da diskretno šalju SMS poruke, nego razgovaraju, slikaju se, snimaju video-klipove. Ometaju kako nastavnike, tako i ostalu decu koja prate nastavu – ističe Džogazović.

Dodaje da, do sada, nisu zabeleženi slučajevi ozbiljnijeg kažnjavanja, osim oduzimanja telefona.

– Opominjemo ih, šaljemo kod pedagoga, pozivamo roditelje. U rešavanju ovog problema presudno je da roditelji deci objasne kako treba da se ponašaju, a ne da ih mi kažnjavamo ili uvodimo neke zabrane – kaže Džogazović.

I njegova kolegica iz Aktiva direktora osnovnih škola Bijeljinske regije Milica Perković ističe da je reč o pojavi koja narušava nastavni proces.

– Da bismo ovaj problem sveli na manju meru, sa savetom učenika i roditelja doneli smo interni pravilnik koji zabranjuje korišćenje telefona tokom časova. Međutim, i dalje se suočavamo sa zloupotrebama, gde deca ignorišu pravila. Onda im oduzimamo mobilne, koje nastavnici predaju direktoru, uz zapisnik kako je došlo do oduzimanja. Od kaznenih mera najčešće posežemo za smanjenjem vladanja. Međutim, najefikasnija je mera kad roditelj, zbog nedoličnog ponašanja, zabrani detetu da par dana nosi telefon u školu – objašnjava Perkovićeva.

I roditelji sa kojima smo razgovarali svesni su problema korišćenja mobilnih za vreme časova.

– Razrednik me nedavno zvao na razgovor, jer je moj sin, koji je sedmi razred, telefonom pravio selfi. Zabranila sam mu da jedno vreme nosi telefon u školu, pa ćemo videti hoće li se opametiti – kaže Jelena S. iz Banjaluke.

Iz srednjih škola poručuju da je ovaj problem, ipak, izraženiji u osnovnim školama, gde su učenici živahniji i razmaženiji.

– Kod nas se dešava da učenik, na primer, zaboravi da isključi zvono, pa se telefon oglasi usred časa. Srednjoškolci su svakako disciplinovaniji od osnovaca, a i od stava profesora zavisi kako će se učenici ponašati. U svakom slučaju, upotreba mobilnih na časovima remeti nastavu – kaže predsednik Aktiva direktora srednjih škola Banjalučke regije Ljuban Bajić.

U Ministarstvu prosvete i kulture RS ističu da je zloupotrebu mobilnih telefona u vreme nastave, te snimanje video-klipova tokom boravka u školi i njihovu dalju distribuciju, Zakon o osnovnom vaspitanju i obrazovanju definisao kao težu povredu dužnosti učenika.

– Ovim zakonom definisano je da se za teže povrede dužnosti učenik može sankcionisati ukorom direktora, ukorom nastavničkog veća i premeštanjem iz jedne u drugu najbližu školu. Učeniku se može izreći i vaspitno-disciplinska mera – isključenje iz škole – kažu u tom ministarstvu.

Ruke vezane

Đorđe Mršević, predsednik Aktiva direktora srednjih škola Sarajevsko-romanijske regije, kaže da učenici danas imaju daleko modernije telefone nego nastavnici i profesori, te da je teško upratiti šta sve rade sa njima.

– Problem su i pojedini roditelji, koji ne vide ništa sporno u tome što njihova deca ometaju nastavu. Naime, kad se desi da profesor učeniku oduzme telefon, reakcija roditelja često bude – otkud vam pravo?! Dakle, ruke su nam vezane. Svesni smo da malo šta možemo da postignemo nekim rigoroznijim kaznama, jer đake ne sekira puno smanjenje vladanja – naglašava Mršević.

EuroBlic