Stručnjak za bezbjednost Dževad Galijašević smatra da je BiH još nestabilna, konfliktima bremenita društvena i politička zajednica, sredina u kojoj narodi ili građani, po mišljenju stranaca, nisu dosegli dovoljnu zrelost da bi mogli samostalno rješavati svoje ključne probleme.

U autorskom tekstu, objavljenom na portalu “Analitičkog foruma”, Galijašević navodi da je jasno da bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović ne predstavlja BiH, da ova zemlja nije njegova svojina, te da o tome otvoreno govore i Bošnjaci.

On je dodao da je, prema pouzdanim izvorima, Tužilaštvo BiH primilo obiman materijal protiv Izetbegovića za “višemilionsku i višegodišnju pljačku novca”.

Galijašević u tekstu navodi da je najveća korupcija ikada napravljena i organizovana u BiH u ratnom i poratnom vremenu krađa humanitarne pomoći u vrijednosti višoj od pet miliona dolara i vojničkih plata takozvane Armije BiH u visini višoj od 20 miliona maraka, koja je organizovano otkupljena za dva odsto nominalne vrijednosti od vojnika da bi sa tim ogromnim novcem bila prisvojena sva imovina u državnom vlasništvu.

“Političko nasljeđe Alije Izetbegovića nastavilo je da živi kroz njegovu stranku i `princa islamizma` sina Bakira. Odreći se Alije, svoga oca, Bakir nije ni mogao, ni htio, jer i stranku i nacionalno liderstvo dobio je na tom nasljeđu, a ne na svojoj sposobnosti. Nije se odrekao ni one Bosne koja predstavlja amanet njegovog oca, koga često ističe kućni prijatelj dinastije Izetbegović, predsjednik Turske /Redžep Tajip/ Erdogan. Zahvaljujući tom političkom testamentu, saradnja militantnog islamističkog faktora u regionu Balkana je na najvišem nivou, personalno i organizaciono”, piše Galijašević.

On je dodao da su stavovi Bakira Izetbegovića i SDA jasni – oslanjanje na Tursku, odnosno uticaj Erdogana na bošnjačko biračko tijelo uz jasnu najavu sukoba među narodima i liderima BiH.

Galijašević je napomenuo da predsjednik Rusije Vladimir Putin i Erdogan imaju veoma usklađenu i dogovorenu politiku za koju BiH i Izetbegović predstavljaju tek smiješnu monetu za potkusurivanje na strateškoj političkoj sceni Bliskog istoka.

“Zbog toga što Turska na Bliskom istoku zavisi od saveza sa Rusijom, jasno je da će Bakir po uputstvima Erdogana morati pokazivati spremnost da čini ustupke Republici Srpskoj i predsjedniku /Miloradu/ Dodiku, koji će se držati u okvirima Dejtonskog sporazuma, ali sigurno neće moći ići u pravcu jačanja ingerencija BiH na štetu Republike Srpske. Ta spolja iznuđena, a Bakiru potrebna koalicija bila bi dovoljna da sačuva opljačkano, te da BiH ostane u grču i stagnira u predvorju EU kao protekle četiri godine”, piše Galijašević.

On je dodao da je situacija u Republici Srpskoj potpuno jasna – da je predsjednik Republike Srpske i SNSD-a Milorad Dodik jasno utvrdio interese i ciljeve srpskog naroda u BiH, te da ga niko nije mogao ucijeniti, ni zaplašiti.

Galijašević je naveo da su se kroz političku borbu za državotvorni kapacitet Republike Srpske i srpskog naroda iskristalisale težnje naroda da kroz Dodikovo liderstvo izgradi funkcionalnu državu, sa modernim zakonskim rješenjima i snažnim institucijama.

“Tokom cijelog perioda svog djelovanja na političkoj sceni, Dodik je morao uvijek iznova odgovarati na izazove i po pitanju ratne uloge svoga naroda i bliske istorije nastanka Republike Srpske. Taj izazov Dodik je prihvatio suprotstavljajući se otvoreno propagandnim stereotipima o ratu u BiH i ulozi srpskog naroda u njemu, dok su mnogi politički akteri takozvanog Saveza za promjene kukavički podvijali rep, mirno slušajući laži i optužbe na račun vlastitog naroda”, istakao je Galijašević.

Prema njegovim riječima, Rusija se pokazala pouzdanim partnerom Dodiku i Republici Srpskoj, pomažući političkim uticajem i ulaganjima kao peti investitor po značaju u BiH, odnosno Rusija je veličinom investicija odmakla daleko ispred svih islamskih zemalja, posebno Turske, Saudijske Arabije i Kuvajta, koje nisu ni među deset najvećih ulagača u BiH.

Galijašević kaže da ono što iznenađuje i zabrinjava je potpuno novi kurs jedinog stvarnog političkog rivala i protivnika Bakira Izetbegovića u bošnjačkom korpusu – Fahrudina Radončića, koji je najavio da je saradnja naroda i lidera u BiH jedina alternativa.

“No, vjerovatnije je da se Radončić priprema za širi politički sukob koji je neminovan u BiH kao posljedica igara velikih sila širom svijeta. Јasno je da SAD moraju imati svoje igrače na terenu u BiH kako bi se suprotstavili navodnom `toksičnom` uticaju Rusije na cijelom Balkanu i kako više ne mogu računati na Bakira Izetbegovića i SDA dok je pod njegovim vođstvom, baš kako se na Bliskom istoku više ne mogu osloniti na Tursku pod Erdoganovim vođstvom”, naveo je Galijašević.

On je istakao da SAD imaju spremnog novog igrača na uzavreloj političkoj sceni BiH i da Radončićeve miroljubive izjave nemaju veze sa realnošću, te da se on priprema za širi sukob sa Dodikom i hrvatskim članom Predsjedništva BiH Draganom Čovićem.

Galijašević je naveo da pred Republikom Srpskom stoji veliki izazov izbora političkog partnera na sceni BiH – “izbor između Radončića ili dinastije Izetbegović čini se kao jedino pitanje”.

On je naveo da je “dinastija Izetbegović povukla vlastiti narod na raskrsnicu na kojoj je svaki izbor pogrešan, a svaki put stranputica – potpuni ćorsokak i bezizlaz”.

“Vratiti se nazad na put saradnje sa srpskim narodom, racionalno i potpuno preispitujući odnose prije rata i poslije njega, te formulisati politiku razvoja države koja ne postoji bez suverenosti i samostalnosti na međunarodnom planu, znači učiniti jedini pravilni korak u budućnost za koji Bakir Izetbegović nije sposoban sam. Uz podršku i pomoć mentora Erdogana koji ima korektnu saradnju sa Putinom, ali i /predsjendikom Srbije Aleksandrom/ Vučićem, ma koliko to izgledalo nerealno, možda je to i moguća varijanta konačnog mirenja preko bezbjedne linije Moskva-Ankara-Beograd”, piše Galijašević.

On je zaključio da u slučaju dolaska Radončića sa njegovim proameričkim kadrovima, borba za opstanak Republike Srpske, kao i za ustavnu poziciju Hrvata u BiH, dobiće sasvim drugu formu, jače prisustvo američke diplomatije i mnogo neizvjesniju dimenziju.

RTRS