Brakorazvodna statistika u Srbiji demantuje dosadašnja uvjerenja da ko preživi četvrtu i sedmu zajedničku godinu može da očekuje srebrnu i zlatnu svadbu, jer je sve više razvedenih parova koji su bili u braku 25, 30 i više godina.

Kako više ne važi pravilo da su najstabilniji brakovi oni koji su pregurali više od dvije decenije, takozvani sjedi razvodi, uvršteni su u sve češću pojavu, a tome u prilog idu i podaci da se u većini srpskih gradova povećao broj novosklopljenih brakova u kojima supružnici imaju 50 i više godina i na ludi kamen staju po drugi put.

Najviše razvoda bilježi sjever Srbije i Beograd, a među više od 9.000 parova, od kojih oko 5.000 u Vojvodini koji su se razveli 2016. godine je O. V. (61). U braku je bila 32 godine. Ima kćerku (30), a odluku da stavi tačku na višedecenijski brak prvi je donio bivši suprug, a ona se složila da je tako najbolje.

“Posvađala nas moja visoka plata”

– Istina je da smo ostali u braku da dijete ne bi patilo i zbog finansija. Prvih desetak godina smo odlično plivali kroz bračne vode, ali poslije mog napredovanja na poslu i dvostruko veće plate od njegove počeli su problemi – priča za Blic O. V. U međuvremenu, dodaje, imali su dva kredita za vratom.

– Osjetila sam da se udaljavamo, a svi naši razgovori su završavali svađom. To više nije bila ista veza i mi smo se jedno prema drugom promijenili. Takav odnos je oko 15. godine braka zamalo završio razvodom, jer sam bila sigurna da me vara, ali smo na kraju odlučili da ostanemo zajedno – priča ova Vojvođanka.

Foto: shutterstock

Bilo nas je prvo sramota da se razvedemo”

Odluka da se ne razvedu donijeta je tada da “ne pukne bruka”.

– Sve ove godine smo se stidili da se razvedemo jer smo oko nas imali uglavnom srećne parove i mi smo važili za jedan od takvih – priča. Ipak, kaže, glavni razlog zašto su prvo odustali od razilaženja je njihova kćerka, koja je veoma vezana za oba roditelja, pa su smatrali da bi se cijelio njen svijet srušio ako bi se razdvojili. Razlozi su bile i rate za kredit.

– A svo to vrijeme, živjeli smo kao dva stranca. Kasnije sam saznala da me je muž zaista godinama varao. Ispostavilo se da su se njih dvoje zaista mnogo voljeli, ali da ju je na kraju ostavio jer se plašio da se ne sazna i da me ne razočara, s obzirom na to da ja plaćam i njegove rate za kredit – ispričala je.

Kaže da je teško sve to objasniti, ali kada se kćerka udala rekao joj je “sada je vrijeme da mislimo malo na sebe”. Bez svađe, a na ogromno iznenađenje svih koji ih znaju, razveli su se.

– Jedino što mogu da poručim svima koji su zarobljeni u brakovima jeste da ne slijede naš primjer i da odmah prekinu agoniju. Tek sada shvatam koliko smo pogriješili što se nismo razveli još prije 20 godina – poručuje O. V, kojoj je kćerka poslije svega rekla da ne razumije kako je mogla decenijama da bude nesrećna i da je veoma tužna što su joj roditelji živjeli u laži zbog nje.

Tu se nezadovoljstvo godinama skuplja

U Centru za savjetovanje i podršku porodici pri Centru za socijalni rad u Subotici kažu da su razlozi za razvod sijedih brakova raznoliki koliko su različiti i razlozi za razvod brakova koji su trajali daleko kraće. Ipak, ono što je karakteristično za ove razvode jeste da su „ovi parovi donijeli odluku da prekinu godinama nagomilano nezadovoljstvo“.

– Pošto su djeca otišla od kuće i osamostalila se nemaju, više razloga kojih su ih do tada držali zajedno. Mnogi ostaju u nekvalitetnim vezama dugo jer se nadaju da će se partner promijeniti, i to je još jedan od razloga. Tek kada se definitivno uvjere da se partner neće promijeniti, onda na površinu ispliva nezadovoljstvo zajedničkim životom, loša komunikacija, nedostatak i prestanak ljubavi – kaže psiholog Nada Vereš, rukovodilac Centra za savetovanje i podršku porodici. Ona još navodi da se kao razlozi često javljaju i dugogodišnje konzumiranje alkohola, ali i nasilje.

– Kada, najčešće žene, dobiju podršku od djece da treba da odu i kada za to skupe snagu i hrabrost, prođu nekakav psihoterapijski proces, one shvate da mogu da žive ljepše i kvalitetnije, ukoliko bi se razvele – priča psiholog.

Neki poslije terapije ostanu zajedno

Među parovima koji su dolazili u Centar bilo je i uspješno okončanih terapija i parovi su ipak ostali zajedno pošto su otkrili razloge nesklada i šta je potrebno da promjene da bi ponovo povratili izgubljeno povjerenje.

– Bilo je primjera da je razvod mnogo bolja opcija da bi oboje mogli da sačuvaju svoj integritet i da nastave kvalitetno da žive. Ipak, ne forsiramo očuvanje braka po svaku cijenu. Uvijek gledamo koje su dobiti od ostanka u braku, a koje su dobiti od toga da se dvoje ljudi razvedu. Nije uvijek spašavanje braka najbolja opcija. Nekada je mnogo bolje i zdravije, pogotovo ako je prisutna nekakva patologija i ako ima djece, da se raziđu. Kod parova koji su dugo zajedno, a odlučili su da se razvedu došlo je do tačke netrpeljivosti i najčešće više očima ne mogu da vide jedno drugo – zaključuje Nada Vereš.

Djecu boli kada shvate da su odrastala u laži

U Srbiji se prema statistici na četiri skolopljena braka jedan razvede, a kao razloge za razilaženje dugogodišnjih bračnih partnera Dragana Ćupurdija, psiholog navodi i potvrđuje do sada rečeno da  „njima od prvog dana nešto nije štimalo, ali zbog djece ili finansijske zavisnosti ostaju u braku“.

– Kada vide da su se djeca snašla i da im nisu potrebni, oni se razvode. Takav brak najvjerovatnije nije štimao odavno, ali su čekali punoljetstvo dece. To je greška u smislu da djeca i sa 18 i više godina osećaju bijes i izdaju prema roditeljima pošto ispada da su odrastali u laži. Najčešće djeca kažu da zbog njih nisu trebali da se trpe jer osjete krivicu zbog toga – kaže ona.

Srpskainfo