U Republici Srpskoj u četvrtak, 1. novembra, počeće vakcinacija protiv gripa, a Institut za javno zdravstvo, u saradnji sa Fondom zdravstvenog oosiguranja, obezbijedio je 15.000 doza za kategorije koje su oslobođene plaćanja.

Za kategorije stanovništva koje se žele vakcinisati prema ličnom izboru, doza vakcine košta 18 KM, a zainteresovani se mogu vakcinisati svakim radnim danom od 8.00 do 14.00 časova.

Načelnik Službe za epidemiologiju pri Institutu za javno zdravstvo Nina Rodić Vukmir rekla je da do sada nijedan uzorak nije bio pozitivan na grip, ali da to nije neobično jer virus počinje da cirkuliše krajem novembra.

– Ovaj period potrebno iskoristiti za vakcinaciju, kako bi se adekvatno zaštitili od ovog oboljenja – rekla je Vukmir i napomnula da sezona gripa traje od oktobra do marta.

Ona je upozorila da je neophodno primiti vakcinu što prije, jer su potrebne najmanje dvije sedmice da bi se razvila zaštita.

Vukmir je istakla da je velika razlika između gripa i prehlade, jer je grip virusno oboljenje, te da, zbog komplikacija koje se mogu pojaviti, može da uzrokuje dugotrajno odsustvo sa posla ili iz škole.

– Svake godine od gripa oboli do pet miliona ljudi u svijetu, dok od posljedica umre do 500.000 – rekla je Vukmir.

Epidemiolog Instituta za javno zdravstvo Јela Aćimović istakla je značaj vakcinisanja svake godine jer se mijenjaju virusi gripa koji cirkulišu u populaciji, tako da je i sastav vakcine drugačiji svake sezone.

Aćimovićeva je rekla da su plaćanja vakcinisanja oslobođeni pacijenti na hemodijalizi, dijabetičari koji koriste insulinsku terapiju, oni koji su imali operacije na srcu, djeca liječena od reumatske groznice sa promjenama na srcu, te ona oboljela od cistične fibroze.

Plaćanja vakcinisanja oslobođene su i osobe koje boluju od mišićne distrofije i multiple skleroze, pacijenti koji su završili hemioterapiju, HIV pozitivne osobe i oboljeli od side, kao i lica sa posebnim potrebama u kolektivnom smještaju, te osobe koje boluju od malignih bolesti nakon primljene terapije, kao i zdravstveni radnici na infektivnim klinikama/odjeljenjima i jedinicama intenzivne medicine.

– Osim za kategorije koje imaju pravo na besplatnu vakcinu, preporučujemo da se vakcinišu i svi oni koji žele da smanje mogućnost oboljevanja od ove bolesti, a naročito hroničnim bolesnicima, starijim osobama, licima koja su u kontaktu sa rizičnim grupama, zdravstvenim radnicima, te zaposlenim u sektorima i službama od javnog značaja – rekla je Aćimovićeva.

Aćimovićeva je podsjetila da svake godine u 40. sedmici počinje nadzor nad akutnim respiratornim infekcijama, oboljenjima sličnim gripu i teškim akutnim respiratornim infekcijama.

SRNA/RTRS