Povodom Dana sjećanja na Holokaust, 27. januar, Karin Knajsel je rekla da zločini koji su počinjeni u Aušvicu treba da predstavljaju trajno upozorenje i sjećanje u cilju zalaganja za demokratsko društvo koje se zasniva na toleranciji, međusobnom razumeijvanju i ljudskim pravima.
“Austrija, koja je svesna svoje istorijske odgovornosti, želi da stvara mjesta sjećanja, da ih podstiče, i zato je vlada podržala i podizanje ‘zida sa imenima ubijenih austrijskih Јevreja’ u Beču, kao i podizanje spomenika u Bjelorusiji, u Malom Trostinecu, gdje je najveći broj Јevreja iz Austrije ubijen”, navela je Knajselova u saopštenju.
Borba protiv antisemitizma, kako je naglasila, sa posebnim fokusom na mlade, od ogromnog je značaja.
“Prije svega, na društvenim mrežama uočavamo rast antisemitskih komentara i izjava. Protiv toga moramo odlučno djelovati. Austrija to čini i kroz saradnju s patnerima u međunarodnim forumima, kao što su OEBS, UN, ali i kao članica Međunarodnog saveza za sjećanje na holokaust”, objasnila je ministarka.
Austrijski vicekancelar Hajnc Kristijan Štrahe ističe da antisemitizam predstavlja zločin protiv čovječnosti i mora se jasno osuditi, ma sa koje strane dolazio.
“Mi, na osnovu naše istorije, imamo posebnu odgovornost da se borimo protiv antisemitizma, i da ne dopustimo da ikada više ojača”, rekao je Štrahe, dodajući da je Austrija to dužna žrtvama Holokausta.
“Austrija je u obavezi da zaštiti svoje jevrejske sugrađane od svih napada”, poručio je vicekancelar u saopštenju za javnost.
Prema njegovim riječima, stravični zločini nacizma ne smiju se više nikada ponoviti, te ukazao da se, s tim u vezi, moraju posebno posmatrati i iz islamskih zemalja uvezeni antisemitizam.
Tanjug/ATV