Predloženo je da se Mektiću zabrani sastajanja sa svjedocima, odnosno telefonska ili komunikacija sa svjedocima putem posrednika.
Zatražena je i zabrana približavanja svjedocima na 100 metara, kao i zabrana komuniciranja s medijima o ovom predmetu.
Predložene su mjere zabrane i za vlasnika Instituta za zaštitu od požara i eksplozija /INZA/ Sarajevo Edina Garapliju i to zabrana učešća u svim projektima vezanim za Ministarstvo bezbjednosti.
Tužilaštvo je odustalo od mjere zabrane obavljanja aktivnosti pomoćniku ministra u Ministarstvu bezbjednosti Samiru Agiću, s obzirom da je on odlukom tog ministarstva suspendovan do okončanja postupka.
Mektićev advokat Senka Nožica rekla je Sudu da je optužnica protiv njenog branjenika montirana zbog toga što je on kritikovao rad Tužilaštva BiH i Visokog sudskog i tužilačkog savjeta, te da je ovo za šta se tereti prekršaj, a ne zloupotreba položaja.
Prema njenim riječima, u ovom postupku nije bilo moguće oštetiti budžet, jer je riječ o donatorskim sredstvima.
Tužilac Vedrana Mijović rekla je da nema nikakvog montiranog procesa, dodajući da su ova donatorska sredstva bila označena za budžet i da su kao takva morala biti namjenski utrošena.
Obraćajući se Sudu, Mektić je izjavio da su budžetska sredstva samo ona koja su utvrđena Zakonom o budžetu.
Optužnicom su obuhvaćeni Mektić, Agić, Garaplija i Mektićev bivši šef kabineta Igor Golijanin.
Prema navodima optužnice, zloupotrebom položaja i ovlaštenja prilikom realizacije međudržavnog projekta prekogranične saradnje u oblasti vatrogastva, vrijednog 198.454 evra, koji je finansirala Delegacija EU u BiH, optuženi su počinili krivično djelo visoke korupcije, koja šteti međunarodnom ugledu BiH.
Izvor: SRNA/ATV