Dragan Mektić, bivši ministar bezbjednosti BiH, skočio je u rijeku Ukrinu punu pjene i taj hepening na svom Tviter profilu nazvao – “pjena parti”.
Ta sapunica, započeta za vikend, nastavila se i juče, unakrsnom paljbom Mektićevih pristalica i protivnika, te ekologa, predstavnika nadležnog mistarstva i internet šaljivdžija raznih vrsta.
Iako još nije jasno ustanovljeno šta je zapjenilo Ukrinu i podiglo buru širom Srpske, iz Ministrstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS su, povodom Mektićevog partija, “najoštrije osudili upotrebu hemijskih sredstava u prirodnim vodotocima”.
Ministarstvo je zatražilo od Inspektorata RS hitnu istragu.
– Na osnovu do sada prikupljenih podataka utvrđeno da je pjena koja je korištena u rijeci Ukrini nastala iz topa za generator pene. „Vode Srpske“ su već naložile da se uzme uzorak vode za hemijsku analizu – navedeno je saopštenju Ministarstva u kojem se dodaje da je “neshvatljivo i nedopustivo da se u svrhu zabave u rijeku ispuštaju hemikalije”, te da će “insistirati da se kazne počinioci zagađenja”.
Naravno, nije trebalo dugo čekati rekaciju Dragana Mektića, koji je, podsjećamo, aktuelni poslanik u Parlamentu BiH, poznat po živopisnim medijskim istupima i kontroverznim hepeninzima.
On je, reagujući na promptnu reakciju Ministarstva, prozvao “lažne dušebrižnike iz SNSD-a”.
– Termoelektrana u Stanarima kad ispusti otpad od crnog uglja, Ukrina bude mutna k’o oranje. Čitav Prnjavor gradsku kanalizaciju ispušta u rijeku Vijaku, pa ne uzimaju uzorke. A ovdje je korištenja eko pjena na biljnoj bazi “Eurolajn” – poručio je Mektić.
A šta se , ustvari dešavalo na Ukrini u subotu popodne? Da li je zaista u pitanju opasnost od ozbiljnog zagađenja, ili neukusna zabava za široke narodne mase? Koliko se može vjerovati poznavaocima lokalnih prilika, koji su na društvnim mrežama ozbiljno ustvrdili da je u pitanju prirodna pojava jer, navodno, “Ukrina sama tako pjeni, zbog brzaka”?
Dragan Mektić u izjavi za Srpskainfo navodi da ne zna tačno šta se dešavalo jer je na rijeku, kaže, došao oko šest popodne, kad je Ukirna već bila puna pjene.
– Došao sam na kupalište Prisoje, koje smo mi grđani sami napravili i uredili. Tu je, kao i obično, bilo dosta omladine, pa i žena sa djecom, pošto ljudi, zbog korone, ne mogu da idu na ljetovanje, pa se tu kupaju. Rijeka je već bila zapjenjena, ja sam uskočio da se okupam i iz čiste zabave sam objavio taj simak i nazvao ga pjena partijem – kaže Mektić.
Dodaje da se pjena zadržala na rijeci svega nekoliko minuta i da je besmislena čitava gužva koja se oko toga digla.
– Ne znam tačno, ali navodno su neki momci iz Banjaluke, da bi se malo zabavili, ubacili tu eko pjenu “Eurolajn”, koja nije štetna – dodaje Mektić.
Ekolozi, međutim, ne misle da je ova neslana šala baš bezazlena stvar. Priroda je blago, a svako zagađenje rijeke, bilo da je ono vizuelno ili biohemijsko, nedopistivo je, poručuju iz Centra za životnu sredinu Banjaluka.
– Prioda je prelijepa, ne treba je “kititi” i “uljepšavati”, pogotovo ne na ovakav način. Neka donedavni ministar bezbjednosti BiH, koji tvrdi da je pjena bezopasna, kad je već tako upućen, objavi deklaraciju sa sredstva koje je sipano u Ukrinu. I neka tu deklaraciju pošalje u nadležnu inspekciju, pa da svi lijepo vidimo o čemu se tu radi – kaže potpredsjednik Cetra za životnu sredinu Viktor Bjelić.
Bjelić poručuje da je nedopustivo, da ovakve stvari rade i javno promovišu političari, koj su uticajne javne ličnosti i koji tako daju loš primjer građanima.
– Čak i ako se ispostavi da supstanca koja je sipana u rijeku ne ugrožava opstanak biljnog i životinjskog svijeta, ono što se desilo na Ukrini je skandal, jer je to loša, jeftina predstava i zloupotreba prirode – kaže Bjelić.
Da Mektićevo ponašanje, ali i reakcija javnosti, ukazuje na površnost i neodgovornost, saglasni su i komunikolozi.
Komunikolog dr Mladen Bubunić za Srpskainfo ocjenjuje da je ukrinski “pjena parti” samo još jedan dokaz da se kod nas “politika pretvorila u isprazni spektakl”.
– Kad se ovakvo nešto desi, uvijek se sjetim kako je profesor Miodrag Živanović govorio da smo mi ”društvo sa neograničenom neodgovornošću”. Mektiću, kao odraslom čoveku, a pogotovo kao političaru koji obavlja odgovornu funkciju na koju ga je izabrao narod, ne priliče ovakve egzbicije. Ako se, kako navodi, samo zezao, trebalo je dva puta da promisli prije nego što se našali na takav način – kaže Bubonjić.
Kao prvo – ne postoji eko pjena. Kao drugo, koncentrovani deterdžent koji se koristi na pjena partijima bezopasan je za ljude, ali je opasan za životinjski i biljni svijet. #JustSayin
— Vesna Kerkez (@koska_lizi) July 13, 2020
S druge strane, dodaje, javnost više interesuje što se Mektić brčkao, nego da li je takvo “brčkanje” opasno sa ekološkog stanovišta, ili sa stanovišta uticaja na javnost.
– Kod nas su političari selebritiji, koje svi oponašaju. Šta ako sutra neki klinici “prihvate izazov” pa u rijeku ubace gomile smeća ili šampona, jer, zaboga, ako to radi Mektić, koji je faca na velikoj političkoj sceni, što ne bi i oni – pita se Bubonjić.
Deseterac i TV serija o Derventi
Zaimljivo je da je povodom “pjena partija” , pažnja javnosti bila uglavnom usmjerena na Mektića, a da su tek malobrojni iskoritili priliku da postave suštinsko pitanje koliko su rijeke zagađene i ugrožene. Iako je ekološka situacija ozbiljna, dešavanje na Ukrini je iskorišteno uglavnom za – zbijanje šala.
Tako se pojavila poruka da jedna lokalna televizija iz Prnjavora “ekskluzivno” snima TV seriju “Derveta na pjenu od Ukrine”.
Pjesnici amateri su smislili deseterac, po ugledu na čuvenu “Hasanaginicu”.
“Šta se bjeli u rijeci zelenoj
nit je snijeg, nit su labudovi,
neg’ to Mektić svoju šegu tjera”.
Izvor: Srpskainfo