Srpski narod poznat je po mnogobrojnim narodnim pjesmama i izrekama koje su nastajale za vrijeme viševjekovnog života pod okupatorima.

Kao još još jedan vid borbe protiv neprijatelja, podizanje naroda u najstrašnijim trenucima nastala je i najpoznatija izreka “Samo sloga Srbina spasava”. Ne zna se tačno porijeklo: jedno seže daleko u prošlost, a drugo 150 godina unazad za vrijeme srpskog romazntizma, piše Magazin novosti.

Obe povezuje to da je nastala iz ocila srpskog grba na kome se nalaze četiri slova S na sva četiri ugla krsta.

Po legendi, upotreba srpskog krsta počinje za vrijeme Svetog Save, prvog arhiepiskopa autokefalne Srpske pravoslavne crkve. Krilatica „Samo sloga Srbina spasava“ se tradicionalno povezuje sa njim. Rekao je to kako bi pozvao Srbe da proglase nacionalnu autonomiju i započnu otpor dominaciji Katoličke crkve.

Riječi Svetog Save su ostale ukorijenjene među Srbima, a njegov krst je prihvatilo plemstvo 100 godina poslije njegove smrti.

Noviji izvori kažu da je izreka nastala u 19. vijeku za vrijeme nacionalnog romantizma, a da je autor Jovan Dragašević (1836-1915), oficir, naučnik, utemeljivač vojne štampe u Srbiji i pjesnik. U želji da se Srbija oslobodi od Turaka uključio se u težnje svoje generacije da ostvare ideale predaka, piše Magazin novosti.