Nabrajanje takozvanih brojnih ustupaka i krajnjih linija kompromisa vlasti u Crnoj Gori prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi predstavlja samo velemajstorski marketinški trik na koji SPC, kao najstarija institucija društva, ne može da pristane jer je postojala i u vrijeme znameniji zakonodavaca od današnjih pa nije pristajala da poništi samu sebe.

– Sve svjedoči o politici monologa kod vladajuće partije – o dijalogu koji se, na jedvite jade, vrši pod raznovrsnim pritiscima, a ne od srca i ne iskreno – saopšteno je iz Mitropolije crnogorsko-primorske povodom navoda crnogorskog premijera Duška Markovića da je odbijanje Vladinog prijedloga izmjena i dopuna Zakona o slobodi vjeroispovijesti “potvrdilo da su u SPC prevladali politički interesi”.

Oni ističu da u svim pregovorima, od 10. marta do juče, Vlada Crne Gore ne samo da nije dala dodatne garancije za sigurnost pravnog položaja Crkve, već je svojim djelovanjem i nevještim prikazivanjem činjenica samo pojačala utisak sveštenstva i naroda da joj se ništa ne može vjerovati.

– SPC u Crnoj Gori ima veliki problem sa činjenicom da je u Skupštini Crne Gore usvojen Zakon o slobodi vjeroispovijesti na način da crkva nije konsultovana na otvoren, inkluzivan i institucionalan način, kako je to preporučivala Venecijanska komisija i druge relevantne međunarodne adrese – istakli su iz Mitropolije.

Iz Mitropolije smatraju da sporni zakon ima pretenziju da mimo ustavnih odredaba i drugih propisa ove zemlje crkvenu imovinu prevede u državnu svojinu.

– Osim toga, on je načinjen i sa namjerom da preuređuje status i identitet SPC u Crnoj Gori, a sve u skladu sa neustavnim nastojanjem vladajuće partije, više puta javno i nedvosmisleno objavljene, da želi da formira neku svoju državnu crkvu – ukazali su iz Mitropolije.

U saopštenju je navedeno da je Crkva, i pored svega toga, svoje brojne primjedbe, najprije dostavljene Vladi i međunarodnim institucijama, u obimu od više od 90 kucanih stranica, svela na korekciju svega šest od ukupno 66 članova tog zakona.

– Radi dobra i mira, radi najveće moguće saglasnosti svih u Crnoj Gori, podržali smo 90 odsto ovog i ovakvog zakonskog teksta – naglasili su iz Mitropolije.

Iz Mitropolije su podsjetili da su onda kada su započeli mirni i molitveni protesti vjernika i građana, i kada je većina pravoslavnog crnogorskog stanovništva otvoreno i javno podržala njen stav oko ovog zakona, pred Vladu Crne Gore iznijeli takvu kompromisnu formulaciju koja traži izmjenu tri člana koja se tiču registracije crkava i vjerskih zajednica, i još tri koja se tiču tretiranja vlasništva crkvene imovine.

Iz Mitropolije navode da su njihovu objavu da poslije Petrovdana ne žele pregovore, uputili jedino iz razloga što ni tada ni danas nisu željeli da nakon toliko vremena strpljenja, čekanja i spremnosti na razgovore sve dobije kontekst predizbornih aktivnosti vladajuće partije.

– I danas smatramo da je to jedan principijelan stav. Ipak, i pored svega toga, na poziv iz Vlade smo se odazvali, iako je termin za razgovore bio višestruko neprimjeren, kako zbog pomenutog političkog konteksta, tako i zbog sve gore zdravstvene situacije – navedeno je u saopštenju.

Mitropolija smatra i da se registracija zahtijeva samo od Mitropolije i ostalih eparhija SPC u Crnoj Gori, dok će sve ostale postojeće crkve i vjerske zajednice /Nadbiskupija barska, Biskupija kotorska, Mešihat Islamske zajednica, Јevrejska zajednica, kao i dvadesetak drugih/ biti upisane u evidenciju već postojećih vjerskih zajednica, a ne u registar.

Mitropolija i sve ostale eparhije traže samo ono što pripada i drugima – da budu upisane kao već postojeće u evidenciju, a ne u registar, kao da se iznova pravno rađaju.

– Zalažući se za jednakopravnost svih građana ove zemlje i podržavajući građanski karakter crnogorskog društva i miran suživot svih njenih građana, Mitropolija i ostale eparhije Srpske Pravoslavne Crkve, budući vjerske ustanove koje okupljaju ubjedljivo najveći broj vjernika Crne Gore, ne žele ništa više prava nego što ih imaju ostale Crkve i vjerske zajednice – navedeno je u saopštenju.

Iz Mitropolije su naglasili i da su netačne tvrdnje premijera da je Crkva izbjegavala svoje obaveze prijavljivanja boravka jednog broja sveštenika, monaha i monahinja koji nisu državljani Crne Gore, kao i poreskih obaveza.

– Istina je, naime, da su upravo državni organi nezakonito uskraćivali boravak sveštenstvu i monaštvu, što je bezbroj puta dokazano pred sudovima ove zemlje – navedeno je u saopštenju.

Crnogorski premijer Duško Marković kaže da je odbijanje Vladinog prijedloga izmjena i dopuna Zakona o slobodi vjeroispovijesti “potvrdilo da su u Srpskoj pravoslavnoj crkvi  prevladali politički interesi”.

Izvor: SRNA/RTRS