Dejtonski sporazum definiše visokog predstavnika u aneksu 10. Tamo piše da se visoki predstavnik imenuje sporazumom strana potpisnica aneksa 10 i da zatim treba da uslijedi relevantna rezolucija savjeta bezbjednosti UN-a. Strane potpisnice su Republika Srpska, FBiH, Hrvatska i Srbija. To su strane koje bi trebalo da sjednu za pregovarački sto, da se prvo usaglase da je BiH potreban novi visoki predstavnik, da se usaglase ko bi bio novi visoki predstavnik, pa da se potpiše određeni sporazum i da ga upute Savjetu bezbjednosti UN-a”, kaže Kovačević i poručuje da drugačija procedura nije legalna i nije po Dejtonskom sporazmu.
Za Incka kaže da je imao samo jedan zadatak, a to je napad na Republiku Srpsku.
“Čuli ste od Izetbegovića da on očekuje da novi visoki predstavnik bude efikasniji, a to je efikasniji protiv Republike Srpske”, rekao je Kovačević.
Ne dolazak opozicije na razgovor sa predsjednicom Republike Srpske, Kovačević kaže da su navikli, ali da je to zabrinjavajuće.
“Sve političke stranke sa sjedištem u Sarajevu se razlikuju po raznim pitanjima, ali su uvijek jedinstvene kada se radi o Republici Srpskoj. Kada joj treba umanjiti značaj i kada pričaju o njenom ukidanju. Na takvu priču je prije nekoliko dana pozvala opoziciona SDP, ali svi su se odazvali. Mi zbog opozicije nemamo tu mogućnost da postignemo jedinstven stav, to građani moraju da prepoznaju”, rekao je Kovačević.
On smatra da je iz vladajuće koalicije stigla poruka da je izbor visokog prestavnika nelegitiman.
Izvor: ATV