Centar za socijalni rad Prijedor u julu je zabilježio 16 slučajeva porodičnog nasilja, a Multisektorski tim za prevenciju i borbu protiv porodičnog i rodno zasnovanog nasilja grada Prijedora analizom ovih slučajeva konstatovao je da su se dešavali u prisustvu ukupno 22 djece, gdje su u nekima djeca i prijavila nasilje policiji.
Koordinator Doma zdravlja u ovom timu, psihijatar Goran Račetović, naveo je da se radi o djeci koja svjedoče nasilničkom ponašanju jednog od roditelja, najčešće oca prema majci, te da su djeca na taj način indirektne žrtve, koje mogu učiti i usvajati obrazac nasilnog ponašanja kao normalnost, naročito ako su dugo i često izložena nasilju ili mu prisustvuju.
“Djeca koja se izlažu činu nasilja, usvajajući viđene modele ponašanja odraslih – u ovom slučaju roditelja – mogu imati problem u budućnosti, bilo da postaju počinioci ili žrtve nasilja, sa znatno većim rizicima za razvijanje različitih smetnji u mentalnom zdravlju i psihijatrijskih poremećaja ili oboljenja u odnosu na one koji nemaju takvo iskustvo odrastanja”, rekao je Račetović Srni.
Osim 16 slučajeva nasilja koje je zabilježio Centar za socijalni rad, dva su evidentirana i u prijedorskoj bolnici. Policijska uprava Prijedor u radu je imala 18 predmeta, a 13 izvještaja o počinjenim krivičnim djelima je proslijedila Okružnom javnom tužilaštvu Prijedor.
Dom zdravlja Prijedor primio je prijave u devet slučajeva porodičnog nasilja, od kojih su u dva slučaja prijave došle od oba supružnika, te je jedan dio žrtava nastavio timski tretman u Centru za zaštitu mentalnog zdravlja uz praćenje tjelesnog zdravstvenog stanja preko Službe porodične medicine Doma zdravlja Prijedor.
Izvor: SRNA/Kozarski