Republika Srpska pokazala je za 30 godina da zna sama da živi, opstane, pretrpi mnoge političke izazove i krize, uspone i padove, ali i da se snažno izbori protiv svega, izjavila je Srni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nataša Kulašinac.

“Trideset godina od nastanka Republike Srpske prilika je da se podsjetimo stavova i principa stvaranja naše neosporive Republike, a to je, prije svega, bilo iz potrebe za očuvanjem državnosti i identiteta srpskog naroda na ovim prostorima”, istakla je Kulašinac.

Ona je ukazala da se za to vrijeme Srpska susretala sa mnogim poteškoćama, posebno posljednjih godina koje karakteriše sve veća mržnja i netrpeljivost.

Prema njenim riječima, u snažnoj borbi da sačuva vlastitu poziciju definisanu Dejtonskim sporazumom, Republika Srpska je svakodnevno izložena velikim pritiscima.

“Republika Srpska postavila nam je trajni zadatak da nikada ne zaboravimo žrtve koje su je stvarale, da brinemo o porodicama poginulih boraca, invalidima, građanima, penzionerima i radnicima, koji su na bilo koji način pretrpjeli ličnu, materijalnu ili drugu štetu”, poručila je Kulašinac.

Ona je svim građanima Republike Srpske poželjela srećan Dan Republike, ističući da je 30 godina postojanja Srpske razlog za slavlje i jubilej, koga karakteriše svojevrstan dokaz njene zrelosti.

Srpski poslanici proglasili su 9. januara 1992. godine Srpsku Republiku BiH, koja će kasnije biti imenovana kao Republika Srpska, kao odgovor na namjeru Muslimana i Hrvata da se izdvoje iz Jugoslavije te kao reakciju na stalno preglasavanje Srba na svim nivoima u BiH.

Skupština srpskog naroda proglasila je stvaranje današnje Republike Srpske prije međunacionalnih sukoba i prije početka građanskog rata u BiH.

Autor: SRNA/ATV