Pišem izvještaje već više od 15 godina a ovo je jedan od najtežih dosada. Omarska je u trećem kolu izgubila rezultatski   3-1 od ekipe Slobode iz Novog Grada, ali nije poražena, nije. Danas su se u Omarskoj sudarila dva svijeta, dva sporta, dvije koncepcije, nama nerazumljiva, vjerovatno nerazumljiva i gledano sa druge strane.

Sport je u principu lijepa stvar, ali danas je od prve minute poražen u Omarskoj. Omarska je prošla kroz veoma turbulentno vrijeme. Nakon niza loših rezultata otpušten je najtrofejniji trener u istoriji, Vuleta Milenko, teška odluka, najteža u istoriji. Igrači su se skupili, trenirali i svi zajedno su danas izašli na teren da odigraju najbolje što mogu, da pruže maksimalan otpor favorizovanim gostima, ekipi Slobode iz Novog grada, legiji profesionalaca, koja sa pravom ima ambicije da dogodine igra Premijer ligu BiH.

I pored svih problema u klubu, iako je utakmica igrana u srijedu, iako je otpuštena ikona kluba Milenko Vuleta, tribine su bile prepune, igrači Omarske su dali sve od sebe, borili se kao lavovi, ali smo svi zajedno doživjeli nevjerovatno pristrasno suđenje i otimačinu kakva se zaista ne pamti. Publika je to prepoznala i utakmica čitavo vrijeme bila na rubu prekida, te su uloženi veliki napori da ne bude nemilih scena tokom utakmice i posebno nakon završetka.

Kako rekoh, sport je uglavnom lijepa stvar, nadmetanje u vještinama i sposobnostima u kojoj gledaoci uživaju. Brutalno je bilo gledati danas, inače mirne ljude, na tribinama, kako se pretvaraju u huligane izrevoltirane i sudijskim odlukama, i  na kraju možemo smatrati velikom pobjedom kluba činjenicu da utakmica nije prekinuta i da neće biti težih posljedica za klub.

Što se tiče same utakmice, sudija Maksimović je već u 2.minutu odlučio u kom pravcu će se utakmica odvijati.  U tom 2.minutu, Alić pravi očigledan faul nad Romanić Bojanom, Maksimović ne svira ništa, Alić izlazi sam pred Jokića i pogađa za 1-0. Nakon toga uslijedila su velika negodavanja igrača i publike, a sudija to koristi i odmah kartonira igrače Omarske.

Od tog momenta, vidjeli smo jednu nervozu i tešku utakmicu. Svaka odluka sudijske trojke je izazivala mnogo negodovanja, a posebna polemika na tribinama se vodila oko četvrtog sudije Drinića. Zanimljiv lik,  jer zaista je poduhvat kao četvrti sudija navući gnjev publike.

U ekipi Slobode treba istaći Edina Kesića, velemajstora, koji je prvo u 21.minutu pogodio stativu gola Omarske, a nakon toga u 29. minutu uz malo sreće, jer je lopta pogodila jednog igrača u živom zidu postigao i drugi gol za Slobodu. Evrogol.

U međuvremenu, nove nemile scene pred klupom Slobode. Iako su svi vidjeli kao trener gostiju Vojvodić udara Rastoku, to nije vidio niti jedan od četvorice sudija, već nakon gužve dijele nove žute kartone igračima obe ekipa.

U finišu prvog poluvremena Omarska vrši jak pritisak, šanse propuštaju Panić i Anđić, ali u 42. minutu ni sudija Maksimović nije mogao prešutjeti očigledan penal nad Panićem, ali je propustio da dosudi drugi žuti karton Dodigu. Siguran realizator je bio Darko Romanić i Omarska je smanjila na 2-1. Bilo je očigledno da je momentum preša na stranu Omarske, ali nažalost u poslednjem minutu prvog poluvremena, Anđić Vladan preoštro startuje i dobije drugi žuti karton, te Omarska ostaje sa igračem manje. Realno, jedna od rijetko opravdanih odluka.

U  drugom poluvremenu i pored igrača više za Slobodu, Omarska je imala inicijativu, ali  tu je bio pomoćni sudija Ilinčić da spriječi bilo kakvu dobru akciju Omarske. Posebno veliku buru izazvala je njegova odluka, kada je u finišu utakmice zaustavio jedan napad Stevića zbog navodnog prekršaja, a Stević je u tom momentu izašao sam pred golmana Slobode.

U 85. minutu, sudija Maksimović ne svira još jedan očigledan prekršaj nad Romanić Bojanom, a to koristi rezervista Smajić i preciznim udarcem sa dvadeset metara postavlja konačnih 3-1.

Nažalost, fudbalske vještine su ostale u sjenci sudijskih odluka, ne prvi put, ali zaista odavno nije viđeno ovakvo suđenje. Po završetku susreta je sudija Maksimović pokazao i drugi žuti karton Romanić Darku, pa će Omarska na gostovanje Modriči bez Anđića, Romanić Darke i Lajića.  Ima li kakve veze što su Maksimović i zanimljivi četvrti sudija Drinić iz Modriče prosudite sami.

Uglavnom, bilo je tužno vidjeti igrače Omarske po završetku utakmice nakon i trećeg poraza, ali u isto vrijeme možemo biti ponosni na ove igrače koji su ginuli do zadnje minute za dres Omarske. Jesu izgubili , ali nisu poraženi i sigurni smo da će ovakav sportski pristup uz ovakvu podršku publike donijeti pobjede i dobre rezultate u nastavku prvenstvu.

No, bez obzira na poraz, Omarska je i danas pobjedila zbog prepunih tribina, zbog podrške igračima Omarske do poslednje minute i zbog istinske sportske emocije, a rezultati će doći.

Izvor: FK Omarska