Agencija lokalne demokratije u Prijedoru djeluje dvije i po decenije. Za to vrijeme realizovala je brojne aktivnosti i projekte iz oblasti privrede, kulture i drugih sfera javnog života. Od osnivanja do danas, Agencija značajnu podršku dobija od italijanske provincije Trento. O radu i značaju Agencije za „Kozarski vjesnik“ govori njen predsjednik Dragan Došen.

• Kada je osnovana Agencija lokalne demokratije u Prijedoru?

– Agencija lokalne demokratije (ALD) počela je sa radom 1997. godine, a zvanično je  otvorena  2000. godine. Tada je sjedište bilo u hotelu “Balkan”, gdje je grad obezbijedio prostor. Za otvaranje Agencije bila su potrebna tri partnera iz Evropske unije. Tada su to bili Udruženje “Program Prijedor” iz Trenta, to jest provincija Trento, Zlatna obala, francuska provincija i provincija Kordoba iz Španije. Uz prisustvo tadašnjih ambasadora, otvorena je kancelarija u Prijedoru. Tada je ovdje bila Analiza Tomazi, kao predstavnik Udruženja „Prođeto Prijedor“ i nakon toga je Trento ostao do dana današnjeg kao partner. Provincije iz Francuske i Španije na otvaranju su bile simbolično i ne učestvuju u radu Agencije.

• Šta je u početku bio glavni cilј u radu Agencije?

– Kada smo 1997. godine počeli sa radom, Prijedor je bio pod međunarodnim sankcijama. U Trento je stigla informacija da je situacija u Prijedoru katastrofalna. Bilo je preko 20.000 izbjeglica u Prijedoru u tom momentu, bez humanitarne i pomoći druge vrste. Došla je ekipa iz Trenta koja je htjela da vidi situaciju. Nakon toga su počeli da stižu kamioni sa humanitarnom pomoći, to su one urgentne situacije gdje se mora reagovati odmah. Nakon toga je tamo i osnovano Udruženje „Prođeto Prijedor“, koje se izdvojilo iz neke druge organizacije, i počeli su projekti. Prije svega sa OŠ „Đorđe Natošević“ koja je tada bila u starom prostoru, i sa Domom u Čirkin Polјu. Tada je i počeo projekat „Usvajanje na dalјinu“, gdje je veliki broj porodica učenika iz OŠ „Đorđe Natošević“ počeo primati donacije i pomoć porodica iz Italije. Čak smo negdje, oko 2000. godine, imali usvajanje jednog dječaka iz Doma u Čirkin Polјu, koji i dan-danas živi u Italiji, i kako sam čuo, zaposlen je i tamo radi.

• Da li su odmah na početku rada krenuli i projekti?

– Nakon aktivnosti koje sam pomenuo, 2000. godine zvanično se otvara Agencija kao kancelarija, registruje se Udruženje „Prođeto Prijedor“ kao pravni subjekt ovdje, kao predstavništvo i polako počinju aktivnosti. Ono što je bitno, da nismo tipična međunarodna  organizacija, jer smo projekte sve radili ovdje, u saradnji sa lokalnim vlastima i sa lokalnim organizacijama, nismo donosili gotove projekte iz Italije. Tako da su projekti, od te prve humanitarne pomoći, prerastali u podršku povratku ‘98. i ‘99. godine. S jedne strane, imali smo pomoć povratku, što je značilo pomoć u obnavlјanju kuća za povratnike i deset kuća je renovirano. Sa druge strane, bila je tu podrška lјudima koji su trebali da izađu iz bošnjačkih kuća, da bi se mogao osloboditi prostor za povratničke porodice koje su se vraćale iz izbjeglištva. Nakon toga smo imali dio projekata gdje je i vaša medijska kuća učestvovala. To su projekti gdje smo, između ostalog, promovisali javnu raspravu o budžetu, saradnju između škola iz Prijedora i Sanskog Mosta. Imali smo veliki broj konferencija, veliki broj okruglih stolova na određene teme, da bismo nakon toga prešli u ekonomski razvoj.

• U realizaciji projekata učestvovala je i Agencija za ekonomski razvoj “Preda”. Od kolikog je značaja bila ta vrsta saradnje?

– Timski rad i više organizacija uvijek donesu i više rezultata. Sa “Predom”smo imali projekte „Ostani preduzetnik“, imali smo i školu novinarstva, pružali smo podršku učenicima Polјoprivredne škole, koji su išli u Italiju na obuku i nakon toga se vraćali i sami započinjali zasade voća, prije svega jagode. Ovaj projekat je trajao sedam godina. Imali smo saradnju svih institucija sa područja Prijedora sa odgovarajućim institucijama u Trentu, gdje god se pojavila potreba. Moj prvi odlazak u Italiju bio je sa “Vodovodom” Prijedora “Vodovodu” Trenta. Zatim Komunalno preduzeće, zbrinjavanje otpada, reciklaža, nevladine organizacije iz Prijedora, omladinske organizacije i povratak. Potom  njihov dolazak ovdje. Predstavnici Gradske uprave i načelnici odjelјenja išli su tamo da razgovaraju sa kolegama i oni su dolazili ovdje.

• Kakav je danas status Agencije, koji su planovi i kakva je mogućnost opstanka Agencije sa programima i projektima?

– Imali smo veliki problem, zato što je u Trentinu na vlast došla desnica koja je, kao jednu od prvih stvari kada su stigli na vlast, ukinula finansiranje međunarodne saradnje, što je bila velika stavka u budžetu provincije Trenta. Tako da smo sada, na neki način, prinuđeni da radimo samo sa lokalnim zajednicama, gdje imamo podršku i mogućnost manjih projekata. Na primjer, projekat murala u Prijedoru, koji traje već 10 godina, projekat saradnje Polјoprivredne škole iz Prijedora i Polјoprivrednog instituta “San Mikele” iz Trentina. Trenutno očekujemo projekat sa gradom Trentom, koji podrazumijeva saradnju Udruženja „Neven“ iz Prijedora i organizacije mnogo veće socijalne zadruge koja je u Trentu i pokušaj prenosa nekih iskustava. Oni su počeli kao „Neven“ sada, u malom prostoru, bili su prinuđeni da se okuplјaju tu, a sada su praktično preduzeće koje ima 600 zaposlenih i 2.000 korisnika u cijelom Trentinu.

Što se tiče Agencije kao lokalnog subjekta, mi imamo projekte koje finansira uglavnom EU i sada smo u fazi završetka projekta „Link za saradnju“, koji je realizovan u saradnji ALD Mostar, Prijedor, Zavidovići i Centar za razvoj Hercegovine i jedne organizacije iz Trebinja. Svaki od partnera je imao po tri lokalne zajednice. Kod nas to su Prijedor, Kostajnica i Novi Grad. U sklopu projekta, bila je predviđena obuka za predstavnike lokalnih vlasti i nevladinog sektora. Cilј projekta je jačanje saradnje lokalnih vlasti i civilnog društva. Tri projekta su realizovana u Prijedoru i jedan u Novom Gradu. Dio projekta je i postavlјanje „pametne klupe“, kod spomenika „Dr Mladen Stojanović“, a svaka lokalna zajednica koja je obuhvaćena projektom, dobila je „pametnu klupu“. Biće u upotrebi za mogućnost pristupa internetu, punjenja telefona, električnih trotineta i bicikala. Česma na Jerezi je urađena u saradnji sa Trentinom. Česma je stigla iz Italije, a mi smo pripremili prostor. Takođe smo dobili i malu česmu, na Pećanima, kao poklon od tog kamenoresca.

U TRENTINU SVE U VIDU ZADRUGARSTVA

– Uglavnom su sva udruženja iz Prijedora išla u Trentino. Ono što u Trentinu funkcioniše besprijekorno, to je zadrugarstvo.  Kod njih su zadruge u svim sektorima. Zadruga je i banka, zadruga je i voćarski sektor, povrtarski. Tako da smo pokušavali prvo ovdje da jačamo udruženja na području Prijedora, gdje nam je pomoć pružila “Preda”, kada se pojavila, jer je na neki način usmjeravala lјude i imala podršku Gradske uprave. Nakon toga ide razmjena iskustava i obilazak istih tih zadruga u Trentinu.

Izvor: kozarski