„U prošloj godini imali smo nekoliko operativnih akcija i ostvareni su odlični rezultati. Izdvojio bih akciju ‘Roma’ čija je realizacija započela godinu ranije i u kojoj je slobode lišeno 20 lica. Akcijom ‘Robokap’ slobode su lišena tri lica, od kojih su dva policijski službenici. Laboratorija koja je pronađena u okviru akcije ‘Roma’  jedna je od najvećih i najopremlјenijih koja je otkrivena na području Policijske uprave, a količine opojne droge koje su tokom prošle godine pronađene, najveće su do sada oduzete u toku jedne godine u radu Policijske uprave“, rekao je Milojica.

Kako ocjenjujete stanje bezbjednosti na području PU Prijedor?

– Stanje bezbjednosti na području Policijske uprave Prijedor je, možemo slobodno reći, stabilno. To dokazuju statistički parametri na osnovu kojih se cijeni stanje bezbjednosti, ali i rezultati rada po svim oblastima. U toku prošle godine prioritet rada Policijske uprave bila je borba protiv organizovanog kriminala i u tom pogledu su ostvareni veoma dobri rezultati. Moram spomenuti da smo imali dosta pritvorskih predmeta, što je zahtijevalo dodatno angažovanje i policije i Tužilaštva i da smo kroz te aktivnosti nastavili kontinuitet dobre saradnje sa Okružnim javnim tužilaštvom Prijedor, koja je uvijek bila na visokom nivou. Dobar primjer saradnje imamo i sa drugim institucijama na lokalnom nivou, posebno u tom jednom zajedničkom cilјu, a to je bezbjednost naših građana i omogućavanje da ostvare svoja prava na najlakši način. Kada govorimo o građanskim pravima, uz pomoć i podršku gradonačelnika Slobodana Javora izvršena je nabavka novog savremenog sistema za upravlјanje redovima čekanja tzv. “redomat“ koji je olakšao rad i smanjio gužve na lokacijama za izdavanje ličnih dokumenata u Policijskoj upravi. Prošle godine smo uradili dosta na uređenju vanjskog izgleda objekta PU Prijedor, renovirali smo nekoliko kancelarija, a takođe zahvalјujući podršci gradonačelnika, sada se ispred objekta nalaze dva jarbola.

Sa kakvim izazovima ste se suočavali u prošloj godini i koliko ste, kao načelnik, zadovolјni radom Policijske uprave Prijedor u prošloj godini?

– Kao što sam već rekao, prošlu godinu obilјežili su veoma dobri rezultati iz oblasti sprečavanja proizvodnje i prometa opojnih droga. Imali smo nekoliko operativnih akcija koje su od početka do kraja sprovedene upravo onako kako smo to i planirali. Svaka akcija koja se sprovodi duži period sa sobom nosi teške izazove, poput onih da li će dati cilјane rezultate i da li će se održati u strogoj tajnosti. Sve akcije koje smo realizovali su planski dale rezultate kakve smo i očekivali, i ne postoji razlog da ne budemo zadovolјni. Prošla godina je bila izborna. Uspješno smo obezbijedili predizbornu kampanju i izborni proces. Tokom turističke sezone, koja je sama po sebi zahtjevna u pogledu bezbjednosti zbog dolaska građana iz inostranstva, povećanog broja vozila na putevima i sl, održan je veliki broj javnih skupova, manifestacija i događaja koji su zahtijevali maksimalno angažovanje policijskih snaga.

Šta je, sa aspekta bezbjednosti saobraćaja, najveći problem na području koje pokriva PU PD?

– Policijska uprava Prijedor je u toku 2024. godine evidentirala smanjenje ukupnog broja saobraćajnih nezgoda za 4 % u odnosu na 2023. godinu, što je zadovolјavajući pokazatelј. Međutim, ono što i dalјe predstavlјa jedan od glavnih problema u saobraćaju tiče se lјudskog faktora, a to je značajan broj nesavjesnih i neodgovornih vozača koji upravlјaju vozilima pod uticajem zabranjene koncentracije alkohola. Statistički podaci nam govore da su u 2024. godini čak 190 nezgoda prouzrokovali vozači koji su bili pod uticajem alkohola, što je svaka peta saobraćajna nezgoda. Posebno je upozoravajući pokazatelј da je od 11 nezgoda sa smrtnom poslјedicom, u osam slučajeva učesnik koji je prouzrokovao nezgodu bio pod uticajem alkohola. Policijska uprava je prethodne, kao i ranijih godina, preduzimala najintenzivnije aktivnosti sa cilјem kontrole prisustva alkohola i opojne droge kod učesnika u saobraćaju i rezultat toga je 2.150 vozača isklјučenih iz saobraćaja zbog upravlјanja vozilom pod uticajem alkohola, te 114 vozača isklјučenih iz saobraćaja zbog upravlјanja vozilom pod uticajem opojne droge. Mjera zadržavanja lišenjem slobode je u 2024. godini primijenjena prema 581 učesniku u saobraćaju. Policijska uprava će i dalјe nastaviti sa intenzivnim aktivnostima po ovom segmentu kontrole učesnika u saobraćaju, ali stanje na terenu nam govori da naša represivna aktivnost nije dovolјna da dođe do značajnijeg pobolјšanja po ovoj problematici. Stoga je  neophodno,  prije svega,  raditi na pooštravanju sankcija za ovu vrstu prekršaja, ali i veće angažovanje svih subjekata koji se bave bezbjednošću saobraćaja (kroz preventivne kampanje i obrazovanje) kako bi se svijest građana o opasnostima i poslјedicama do kojih dovodi učestvovanje u saobraćaju pod uticajem alkohola i opojnih sredstava podigla na viši nivo.

Koliko je postavlјanje radarskih sistema za mjerenje brzine kretanja vozila, kao i evidentiranje drugih prekršaja putem pametnih kamera koje su instalirane u okviru video-nadzora na području Policijske uprave preventivno djelovalo na učesnike u saobraćaju i u kojoj mjeri vam to olakšava rad?

– Postavlјanje radarskih sistema za automatsko evidentiranje i obradu prekršaja prekoračenja dozvolјene brzine kretanja vozila na području PU Prijedor u potpunosti je opravdalo svoju svrhu. Naime, pored toga što je omogućeno da se bez neposrednog angažovanja policijskih službenika registruju prekršaji nepropisne brzine, najveći značaj ovih radarskih sistema je u činjenici da se na dijelovima puta gdje su locirani ovi uređaji, od trenutka njihovog postavlјanja do danas, nisu dešavale saobraćajne nezgode sa najtežim poslјedicama. Ovi radarski sistemi su i postavlјeni na one lokacije na kojima su se učestalo dešavale saobraćajne nezgode sa teškim poslјedicama i gdje je uzrok tih nezgoda bila upravo nepropisna i neprilagođena brzina. Naglašavam da je najbitnija svrha ovih radarskih sistema preventivna uloga, jer saznanje vozača o lokacijama na kojima su postavlјeni, utiče na njih da brzinu  svojih vozila prije nailaska na njih svedu na propisanu. To upravo i jeste cilј, jer se time eliminiše i osnovni uzrok koji je ranije dovodio do saobraćajnih nezgoda u zoni tih lokacija. Samim tim, na tim lokacijama nije neophodno prisustvo policijskih patrola, što nam omogućava racionalnije i optimalnije korištenje raspoloživih lјudskih i materijalno-tehničkih  resursa.

Koji su  najveći uspjesi PU PD u prošloj godini?

– Prošla godina bila je spečifična, jer su realizacijom operativnih akcija ostvareni odlični rezultati. Izdvojio bih akciju „Roma“ čija je realizacija započela godinu ranije i u kojoj je slobode lišeno 20 lica. Rezultati te akcije, a i rezultati Policijske uprave kada je u pitanju borba protiv zloupotrebe opojnih droga su, slobodno mogu reći, najbolјi u proteklih nekoliko godina. Akcijom „Robokap“ slobode su lišena tri lica, od kojih su dva policijski službenici. Aktivnostima policije i akcijom „Plantaža“ otkrivene su tri laboratorije za vještački uzgoj indijske konoplјe. Laboratorija koja je otkrivena u okviru akcije „Roma“ jedna je od najvećih i najopremlјenijih koja je otkrivena na području Policijske uprave, a količine opojne droge koje su tokom prošle godine pronađene najveće su do sada u radu Policijske uprave koje su oduzete u toku jedne godine. Policijski službenici PU Prijedor učestvovali su i u akciji „Vertigo“ još od juna 2023. godine kada je akcija i zavedena i koja je osmišlјena sa cilјem razbijanja kriminalnih grupa koje se bave krijumčarenjem migranata i prodajom odnosno prometom opojnih droga. Sve ove akcije bile su usmjerene na organizovane kriminalne grupe čiji su članovi lišeni slobode, sprovedeni Tužilaštvu i za 11 lica je određen pritvor u trajanju od šest mjeseci. Sve to pokazuje koliko se kvalitetno, predano i planski pristupilo realizaciji ovih akcija. Pohvalio bih sve pripadnike Policijske uprave koji su u realizaciji pokazali visok stepen profesionalnosti i zahvalio se Okružnom javnom tužilaštvu i tužiocima koji su isto tako dali veliki doprinos, jer bez njih ni ove akcije ne bi bile uspješne. Kada već govorimo o akcijama, moram spomenuti da smo učestvovali i u akciji Uprave MUP-a pod nazivom „Uno“ kojom je na području Kostajnice i Kozarske Dubice pronađena veća količina oružja i municije. Od značajnijih rezultata svakako bih izdvojio rad iz oblasti privrednog kriminaliteta. Evidentirali smo 62 krivična djela, a zbirni iznos materijalne štete koja je pričinjena ovim krivičnim djelima je oko 14,5 miliona konvertibilnih maraka. U samo jednom predmetu koji smo radili, a tiče se projekta kanalizacionog sistema u naselјu Tukovi, šteta je iznosila preko devet miliona KM. Jedan od najvećih uspjeha je dobro stanje bezbjednosti i činjenica da nismo imali težih krivičnih djela koji bi u većoj mjeri uznemirili građane i privukli pažnju javnosti.

Da li možete da nam kažete nešto više o vašim metodama kada je u pitanju preventivni rad policije na suzbijanju kriminala, posebno narkotika?

– Policija, u skladu sa procjenom stanja bezbjednosti, planski realizuje  preventivne i represivne aktivnosti. Prioritet rada je borba protiv organizovanog kriminala, a posebna pažnja se posvećuje i drugim segmentima rada i taj rad traje u kontinuitetu. Kada sve te situacije prođu bez bezbjednosnih incidenata, što je svakako rezultat dobrog rada, moramo biti zadovolјni. Dobra organizacija, kvalitetan kadar, angažman policije u pravcu jačanja povjerenja sa građanima, sveukupno ima veliku ulogu u postizanju dobrog stanja bezbjednosti. U okviru preventivnih kampanja MUP-a, u saradnji sa drugim institucijama,  realizujemo niz aktivnosti koje se ogledaju kroz predavanja djeci školskog uzrasta. Ova predavanja su uglavnom usmjerena na prevenciju nasilјa putem interneta, zloupotrebe opojnih droga, vršnjačkog nasilјa i sl. Podjelom letaka i promotivnog materijala, kroz razne kampanje informišemo građane o određenim temama kako bi preventivno djelovali na svijest građana o opasnostima pojedinih društvenih pojava. Savjetodavno utičemo na građane da sami doprinose bezbjednosti, posebno tokom turističke sezone, da preduzmu određene mjere i zaštite svoju imovinu. Ovdje je jako bitno i prisustvo policije na terenu i kontakt policije sa građanima.

Jedan od načina suzbijanja vršnjačkog nasilјa je uvođenje školskog policajca u vaspitno-obrazovnim ustanovama. Da li ste zadovolјni radom školskih policajaca i jesu li škole dovolјno obezbijeđene?

– Uvođenje školskog policajca ima svoju namjenu i svrhu i kroz ovaj prethodni period, taj projekat se pokazao opravdanim. S obzirom na veliki broj školskih ustanova, nemoguće je obezbijediti stalno prisustvo policijskih službenika ispred svakog školskog objekta u trajanju od dvije smjene nastavnog programa. Međutim, u skladu sa planom, kod većine centralnih škola obezbijedili smo prisustvo školskih policajaca, posebno u vrijeme dolaska i odlaska učenika i za vrijeme odmora između nastavnih časova, dok je u drugim školama povremenim obilaskom i stalnim kontaktom sa nastavnim osoblјem uspostavlјena funkcionalnost ovog projekta. Bezbjednost učenika je prioritet i zajedno sa školskim ustanovama, odnosno stručnim osoblјem, ozbilјno se pristupa svakom pojedinačnom slučaju koji se pojavi kao moguća prijetnja.

Da li je u prošloj godini evidentirano točenje alkohola malolјetnim licima?

– Kada su u pitanju aktivnosti policijskih službenika po ovoj problematici, možemo reći da smo tokom cijele 2024. godine kontinuirano realizovali kako preventivne, tako i represivne aktivnosti na otkrivanju i sankcionisanju prekršaja iz člana 25. Zakona o javnom redu i miru, a sve u cilјu posebne društvene zaštite malolјetnika kroz redukciju konzumiranja alkohola i kažnjavanja lica koji im to omogućavaju, ali i uopšteno sa cilјem preventivnog djelovanja na svaki oblik asocijalnog ponašanja. Navedene aktivnosti se najintenzivnije provode u periodu pred završetak školske godine kada je ova problematika najizraženija, tako što policijski službenici, u saradnji sa opštinskim i gradskim inspekcijskim organima, vrše pojačan obilazak i kontrolu ugostitelјskih objekata. Tokom prethodne godine policijski službenici PU Prijedor su ukupno evidentirali i sankcionisali 19 prekršaja zbog točenja alkohola malolјetnim licima.

U Srpskoj je uveden sistem „Pronađi me“ u slučaju nestanka malolјetnog lica. Kako funkcioniše ovaj sistem, šta su nadležnosti policije, a šta građana u slučaju nestanka?

– U Republici Srpskoj, po uzoru na Srbiju, uspostavlјen je sistem obavještavanja u slučaju nestanka malolјetnog lica „Pronađi me“. Radi se o platformi za hitno uzbunjivanje javnosti u slučaju nestanka malolјetnog lica. Kako sistem radi? Kada se prijavi nestanak malolјetnog lica i kada postoji sumnja da je dijete žrtva otmice ili da je djetetu ugrožen život, o nestanku se obavještava javnost kako bi svi građani na području Republike Srpske pomogli u pronalasku. Nakon odluke da su ispunjeni svi uslovi za aktiviranje sistema „Pronađi me“, svi potrebni podaci o okolnostima nestanka, opis nestalog lica, fotografija i druge relevantne informacije se putem aplikacije od strane Policijske uprave dostavlјaju MUP-u, i dalјe se proslјeđuju svim medijima. Ovaj sistem omogućava policiji da hitno, posredstvom sredstava komunikacije obavijesti javnost o nestanku djeteta, a građani su dužni da o svim korisnim saznanjima o tome odmah obavijeste policiju.

RADARI EVIDENTIRALI 12.980 PREKRŠAJA PREKORAČENJA BRZINE

Na području PU Prijedor u funkciji je 10 stacionarnih radarskih sistema. Ovi radarski sistemi su dali značajan doprinos da prosječan broj saobraćajnih nezgoda sa smrtnim poslјedicama i broj poginulih lica u poslјednjih pet godina bude na najmanjem nivou od 1995. godine (13 nezgoda i 13 poginulih lica). U prošloj godini bilo je ukupno 12.980 prekoračenja propisane brzine. U predstojećem periodu planira se postavlјanje još radarskih uređaja, što će sigurno dovesti do dalјeg smanjenja broja najtežih saobraćajnih nezgoda i time do dodatne stabilizacije stanja u ovoj oblasti.  U okviru sistema video-nadzora, čija je realizacija u toku, na području PU Prijedor postavlјaju se ANPR kamere koje evidentiraju prolazak svih vozila i koje, za sada, evidentiraju prekršaj upravlјanja vozilom nakon isteka registracije. Radi se o kamerama koje su postavlјene na frekventnim mjestima na magistralnim putevima, na raskrsnicama u gradu i ulaznim odnosno izlaznim putnim pravcima iz grada. Iako ovaj projekat još uvijek nije u potpunosti realizovan, on već daje pozitivne efekte i to ne samo u oblasti bezbjednosti saobraćaja već i u drugim oblastima javne bezbjednosti. Konkretno, policijskim službenicima je znatno olakšano otkrivanje i procesuiranje prethodno navedenog prekršaja – bez neposrednog angažovanja u kontroli, a pozitivni efekti se vide i kroz podatak da smo prethodne godine imali za 40 % manje isklјučenih vozila iz saobraćaja zbog isteka registracije dužeg od 30 dana. 

Izvor: kozarski.com