U prvih devet mjeseci 2015. godine u Republici Srpskoj sklopljena su 4.723 braka, a zabilježeno je 585 razvoda.
U republičkom Zavodu za statistiku kažu da bi konačni rezultati za prethodnu godinu trebalo da budu poznati tek krajem aprila. Međutim, već sada je jasno da se mladi sve kasnije odlučuju za brak, a oni koji su u braku sve češće se razvode.
Prosječna starost mladoženje u Srpskoj je oko 32 godine, a nevjeste oko 28 godina, pokazali su podaci zavoda iz 2014. godine. Sociolozi tvrde da su rezoni savremenih žena najzaslužniji za sve kasniji ulazak u brak. Ovaj trend je, kako pojašnjava sociolog Slađana Peulić, u naše društvo došao sa Zapada, a nema naznaka da će se to uskoro značajnije promijeniti, kako stvari trenutno stoje.
– Ima mnogo faktora koji utiču na sve kasnije sklapanje braka. Tu je brz način života, a prije svega, tu su promjene koje je doživjela savremena žena. Kada se žena odlučila na karijeru, postala je presudni faktor koji odgađa tu granicu kada će se zasnovati brak. Međutim, postoji i određena nezainteresovanost, jer će ona na mjesto braka staviti druge prioritete i vrijednosti. Tako dolazimo do toga da je ženama vrlo često karijera važnija od djece, a ima i izreka koja kaže: “Da nisam imala ovo petoro djece, ko zna šta bih ja danas bila”. Nažalost, neki ne vide da je najsrećnija ona žena koja ima svoju djecu i srećan brak. Mislim da nijedna karijera ne može biti ljepša i važnija od toga – kaže Peulićeva.
Statistika je neumoljiva, pa tako, čak i kada dođe do sklapanja brakova, veliki broj tih zajednica završi razvodom. Tako je, na primjer, tokom 2014. u Srpskoj svaki peti brak razveden, što je mnogo više u odnosu na podatke od prije 10 ili više godina. Starosna granica pri razvodu ne postoji, a jednako ih pokreću i muškarci i žene. Međutim, statistika je pokazala da se, u stvari, najveći broj bračnih partnera razvodi nakon 15 i više godina braka.
Ranije, kako sociolozi tvrde, zbog tradicionalnog shvatanja života, na našim prostorima bilo je znatno manje razvoda. Razvedeni su ranije bili izloženi stubu sramote, te ih je društvo, na izvjesni način, osuđivalo. Međutim, moderno doba i savremeni način života donijeli su promjene i na ovom polju, pa se danas supružnici mnogo lakše odlučuju na razvod.
– Mi ne možemo da to iskorijenimo, jer ima mnoštvo razloga koji dovode do razvoda brakova. Mi ćemo to najčešće opravdati siromaštvom, što i jeste problem, kada ljudi ne mogu da izdržavaju porodicu, ne mogu da školuju djecu ili da ih rađaju. Na drugom mjestu je nerazumijevanje, kada supružnici kažu da se nisu našli, a u stvari se radi o nespremnosti na kompromis i žrtvu koju nose brak i porodica, jer, moramo se žrtvovati da bismo to imali. Previše smo hedonisti, volimo da uživamo i olako se odričemo tih vrijednosti. Ima uzroka koji dovode do razvoda koje možemo i opravdati, poput nasilja ili alkoholizma. To bi mogla biti i sreća za tu djecu i za supružnike, ako zajednica već ne može da opstane kako bi trebalo, ali se nikako ne mogu opravdati razvodi zbog trendovskih potreba – pojašnjava Slađana Peulić.
Da se veliki broj bračnih partnera koji imaju djecu razvodi upravo zbog sličnih razloga, našem listu potvrdili su i u Centru za socijalni rad opštine Teslić. Ova institucija, kako kažu, u skladu sa Porodičnim zakonom RS, ima značajnu ulogu pri razvodu braka supružnika koji imaju zajedničku maloljetnu djecu, a to je da štiti interes djece. Prije podnošenja tužbe za razvod braka, oni koji imaju maloljetnu djecu obavezni su da pred nadležnim centrom za socijalni rad pokrenu postupak mirenja.
– U toku prošle godine, Centru za socijalni rad u Tesliću podnesen je 31 zahtjev za pokretanje postupka mirenja, od kojih je obustavljeno šest, s obzirom na to da je došlo do nastavka bračne zajednice. Na zahtjev suda koji rješava bračni spor, stručni tim Centra za socijalni rad dužan je da u postavljenom roku dostavi prijedlog i formuliše mišljenje o povjeravanju maloljetne djece na zaštitu, vaspitanje i izdržavanje. Često nam se obraćaju za razgovor supružnici sa poremećenim bračnim odnosima, ali se ne odlučuju na razvod braka zbog materijalne zavisnosti od supružnika. Nerijetko, uzroci poremećenih bračnih odnosa su teška materijalna situacija, odvojen život, preljuba, alkoholizam, neslaganje u karakteru i uticaj bliže rodbine na njihov zajednički život – kažu u Centru za socijalni rad opštine Teslić.
Temelji braka kao institucije su poljuljani, pa je samim tim savremeni brak, kao i savremena porodica u krizi, tvrdi sociolog Slađana Peulić. Ona dodaje da je odgovornost uglavnom na pojedincu, od kojeg sve zavisi.
– Možemo reći da su norme koje sve to regulišu u krizi, ali je i ljudska svijest u krizi, kada su u pitanju brak i porodica. Država, društvo i svaki pojedinac treba da rade na tome da se posvetimo instituciji braka, da je njegujemo, da je smatramo svetom, jer je to mjesto na kojem mi njegujemo svoju djecu, zasnivamo porodicu, širimo društvo i na kraju opstajemo, te se razvijamo na taj način – zaključila je Peulićeva.
Press