Vrhovni sud Republike Srpske odbio je žalbe petorici inspektora za narkotike CJB Banjaluka i pravosnažno ih osudio na ukupno 23 godine i deset mjeseci zatvora zbog organizovanog kriminala, dilanja droge, premlaćivanja osumnjičenih i falsifikovanja službenih dokumenata!
Iako su žalbe odbijene, sudsko vijeće je ipak preinačilo jedinstvene kazne Srđanu Raduloviću i Marku Kovačeviću i smanjilo ih za po pet mjeseci. Tako je Radulović kao organizator zločinačkog udruženja osuđen na 11 godina zatvora, dok je Kovačević kao član grupe osuđen na šest godina zatvora. Ostale kazne ostale su iste kao u prvostepenoj presudi banjalučkog Okružnog suda i Ognjen Stijak je kao član kriminalne grupe osuđen na pet godina i pet mjeseci zatvora. Za mnogo blaža krivična djela Dario Dabić osuđen je na 10 mjeseci, a Gavrilo Šiniković na sedam mjeseci zatvora.
– Kao neosnovane odbijene su žalbe Specijalnog tužilaštva RS, žalbe branilaca od petorice inspektora i žalba Ljilje Stijak, majke optuženog Ognjena Stijaka. Od trojice optuženih žalbe su uvažene i u dva slučaja predmet je vraćen na novo suđenje Okružnom sudu u Banjaluci, dok je u jednom slučaju kazna preinačena na uslovnu kaznu – rekla je sekretarka Vrhovnog suda RS Jelena Despotović.
U presudi se navodi da su Radulović, Stijak i Kovačević od kraja 2010. do oktobra 2013. godine formirali zločinačko udruženje koje je za 100.000 maraka rasprodalo osam kilograma heroina i za 17.000 maraka oko pet kilograma marihuane. Članovi tog udruženja bili su još i narko-diler Goran Bošnjak, koji je nakon sporazumnog priznanja krivice osuđen na dvije godine zatvora i inspektor Slavko Đurić, koji je kao svjedok pokajnik razotkrio ovu kriminalnu grupu i osuđen je na šest mjeseci zatvora.
Glavni diler heroina za inspektore bio je Bošnjak, koga je Radulović registrovao kao svog informanta. Drogu je prodavao u banjalučkim kafićima “Milenium” i “Tifani”, u centru grada i naselju Obilićevo. Sa Bošnjakom je kontaktirao isključivo Radulović, koji je od njega sedmično uzimao novac zarađen drogom, a potom ga dijelio sa Stijakom i Kovačevićem. Njih dvojica i Đurić bili su zaduženi za pružanje zaštite Bošnjaku i uklanjanje konkurencije, čime su na poslu ostvarivali dobre rezultate.
S druge strane marihuanu su za inspektore prodavali Damir Čudić i Vladimir Kesić, koji su dobili imunitet od krivičnog gonjenja u zamjenu za svjedočenje. Imunitet je dobilo i troje inspektora, koji su svjedočili o zloupotrebi policijskih ovlašćenja.
Press