Otkako je u januaru počela da radi vlada pod vođstvom HDZ, raspoloženje u Hrvatskoj je ekstremno napeto, piše njemački dnevnik Frankfurter rundšau.

Autor Norbert Mapes-Nidik najprije citira Milorada Pupovca, predsjednika Srpskog nacionalnog vijeća, koji je napisao da se Hrvatskom širi atmosfera netolerancije i mržnje – ne samo prema njemu lično, već i prema novinarima, glumcima, režiserima, crkvenim velikodostojnicima i pobornicima ljudskih prava.

Nidik dalje piše: “Srpska manjina i savez jevrejskih zajednica bojkotuju ovogodišnju komemoraciju žrtvama Јasenovca. Razlog je relativizacija i oživljavanje ustaštva, kako su to izjavili čelnici jevrejske zajednice.”

“Otkako je u januaru počela sa radom vlada pod vođstvom nacionalno-konzervativne stranke HDZ, raspoloženje u zemlji je ekstremno napeto. Dio velike stranke je riješio da, u savezu sa nekim desnoradikalnim koalicionim partnerima, nanovo definiše hrvatsku naciju. Propaganda protiv navodnih izdajnika države, koji su od prije godinu dana cilj ekstremnih desničara, sve više se zahuktava. Ali i otpor raste iz nedjelje u nedjelju.”

Na primjedbe Pupovca, predsjednica Kolinda Grabar Kitarović je odgovorila, dovoljno neuobičajeno, otvorenim pismom.

U njemu ona piše da među osobama koje je Pupovac naveo ima i onih koji svojim javnim djelovanjem godinama provociraju, iritiraju, pa i vrijeđaju najveći dio hrvatske javnosti, neistinito prikazuju Domovinski rat i čak mu se izruguju, u osnovi, negiraju stvarnost, a implicitno i samu ideju hrvatske države.”

Doajen politologije u Hrvatskoj Žarko Puhovski rekao je da je u pitanju reakcija tipična za vrijeme komunizma – kad god je neka manjina tražila zaštitu države, govorilo se: Sami ste krivi! Vi ste provocirali! Mi smo na putu Mađarske, Poljske i Makedonije, rekla je Јelena Berković, predsjednica poznate (takođe iritantne) organizacije za građanska prava Gong – svrstavajući tako Hrvatsku u iliberalne države evropskog istoka koje predvode desničarski populisti.”

“Na jednoj strani su nacionalno svjesni Hrvati koje podržava strogo konzervativna katolička crkva. Na drugoj strani su sekularni liberali, ateisti i klasična ljevica – kao i Srbi koji su prije posljednjeg rata još činili 12 odsto stanovništva. Tokom 2000-ih, među frontovima je došlo do otrežnjujućeg približavanja: istoričari iz lijevog i liberalnog tabora, kao i Srbi, pomogli su da se rasvijetli komunističko ubijanje hrvatskih kolaboranata NS, ali i mnogih nevinih ljudi kao i mladih regruta. Posebne zasluge u tome imao je Slavko Goldštajn, jevrejski publicista, hrvatski patriota i na međunarodnom planu najviši moralni autoritet u pitanjima svjetskog rata.“

“Јedna svečana premijera u zagrebačkom bioskopu Evropa je ponovo nagrizla tanak sloj laka. Kao da se ništa nije dešavalo, režiser Јakov Sedlar je, pred okupljenom konzervativnom elitom, u istraživački nadasve aljkavom dokumentarnom filmu o koncentracionom logoru Јasenovac, ponovo marljivo smanjio broj žrtava. Goldštajn, koji je došao samo zbog toga, sa svoje 84 godine, rekao je da su u pitanju poluistine, laži i falsifikovanje. Novi ministar kulture Zlatko Hasanbegović, duhovni vođa ideološkog zaokreta, nasuprot tome je pohvalio rušenje tabua. Za mnoge aktiviste HDZ riječ je o vrlo ozbiljnoj kulturnoj revoluciji u zemlji, pretpostavlja Puhovski, i smatra da ni fizičko nasilje ne može da se isključi. Što se tiče ozbiljnosti i izgleda na uspjeh partijskog vođstva, Puhovski u to nije baš siguran: Za razliku od Mađarske ili Poljske, desnica ovdje u Hrvatskoj ne može da osjeća legitimaciju velike većine”.

DV