Podatke o planiranim krvavim sukobima u Republici Srpskoj vlastima u Srbiji poslali i ruski obaveĹĄtajci.

Prema tim navodima, zapadni moćnici spremaju seriju nasilnih protesta, prvo u Banjaluci i Skoplju, a na kraju i u Beogradu!

Zapadni moćnici, potpomognuti političkim saveznicima iz EU i SAD, pripremaju novi “balkanski rat”, upozorila je ruska obavjeĹĄtajna sluĹžba u povjerljivom izvjeĹĄtaju koji je početkom nedjelje dostavljen srpskim vlastima. Prema saznanjima ruskih obaveĹĄtajaca, koja su poklapaju sa povjerljivim podacima Bezbednosno informativne agencije Srbije, Zapad ovog proljeća sprema seriju nasilnih protesta u naĹĄem regionu, najprije u Banjaluci, zatim u Skoplju, a na kraju i u Beogradu!

Strani faktori “HOĆE DA OTЈERAЈU RUSIЈU SA BALKANA EU i SAD Ĺžele da izazovu sukobe da bi potom doĹĄli kao veliki spasioci.

Oni poĹĄto-poto hoće da otjeraju Rusiju s Balkana” Ruska sluĹžba upozorila je Beograd da prva velika opasnost od spolja reĹžiranih krvavih sukoba prijeti u subotu 14. maja u Banjaluci, gdje su za taj dan zakazani miting i kontramiting vlasti i opozicije. Ozbiljne bezbjednosne prijetnje u RS, na koje je upozorio i premijer Srbije Aleksandar Vučić, samo su dio opasnih planova da se pokrene “spirala nasilja” na Balkanu.

Ideja Zapada, tvrde ruski obavjeĹĄtajci, jeste da pokaĹže kako su vlasti u Srbiji, RS, Makedoniji, ali i drugim zemljama regiona slabe, te da im je potrebna “strana pomoć”!?! Prema riječima izvora Informera, koji su imali uvid u izvjeĹĄtaj ruskih obavjeĹĄtajaca, Rusi tvrde da Zapadu jako smeta uticaj Moskve na Balkanu.

– To je glavni okidač za sve zlo koje se sprema. EU i SAD Ĺžele da izazovu sukobe da bi potom doĹĄli kao veliki spasioci. To ima i međunarodnu dimenziju, jer oni poĹĄto-poto hoće da otjeraju Rusiju s Balkana… – prenose Informerovi sagovornici.

MAKEDONCIMA BRANE DA GLASAЈU: Opozicija u Skoplju bojkotuje izbore!

Skoplje i nekoliko drugih gradova u Makedoniji već nedjeljama potresaju protesti opozicije i organizacije građanske inicijative “Protestujem”, koji zahtijevaju ostavku predsjednika Đorđa Ivanova i odlaganje izbora zakazanih za 5. jun.

Zahtjevi idu tako daleko da je opozicija po nalogu stranaca juče čak odlučila da bojkotuje “nefer izbore”!?! Kako je saopĹĄteno, na izborima će zvanično učestvovati samo vladajuća makedonska stranka VMRO-DPMNE, dok ostale tri velike stranke

– Socijaldemokratska stranka (SDSM) i albanske Demokratska unija za integraciju Demokratska partija Albanaca (DPA) – neće predati liste. Ministar unutraĹĄnjih poslova Srbije NebojĹĄa Stefanović poručio je juče da srpski MUP neće dozvoliti da ekstremisti i kriminalci iz Srbije odu u subotu na zakazane mitinge u Banjaluci.

– VaĹžno je da i RS spriječi takav scenario od strane ekstremističkih grupa koje djeluju tamo. Postoje neki koji ne Ĺžele stabilnost Srbije i RS – naglaĹĄava Stefanović, dodajući da je jasno da postoji umijeĹĄanost ‘opasnih stranih faktora’ u plan za destabilizaciju Balkana.

– Premijer Vučić je upozorenjem na ovo nasilje stekao moćne neprijatelje. Oni koji ne Ĺžele stabilnost Srbije i RS takvu poruku neće mu zaboraviti – rekao je Stefanović.

Analitičar Dejan Vuk Stanković naglaĹĄava da stranci Ĺžele da se Banjaluci maksimalno umanje ovlašćenja – Nestabilnost u Srpskoj odgovara Sarajevu, SAD i Velikoj Britaniji. To su spoljni faktori koji Ĺžele da revidiraju Dejton. Vučićevo upozorenje je veoma vaĹžno jer pokazuje da nisu problem razlike vlasti i opozicije, već to ĹĄto se proizvode preduslovi da RS bude nestabilna – podvlači Stanković. Ozbiljan rizik Analitičar Aleksandar Radić kaĹže da u onome ĹĄto se sada sprema Dodiku uočava scenario “obojene revolucije”.

– U sjenci stoji zamisao iz inostranstva da se politički odnosi BiH rijeĹĄe revolucijom na ulici. Zapad nastoji da odrĹži BiH po svaku cenu, a Dodik im je u tome najveći izazov. Ipak, pitanje je koliko je primjenljiv taj scenario u RS. Obojena revolucija mogla je da funkcioniĹĄe u Beogradu oktobra 2000, kad je postojalo ogromno razočaranje vlastima. U BiH je problem etnička podjela, a ne to koja će grupa da bude u vođstvu. Zato postoji veoma ozbiljan rizik u poigravanju i nametanju rjeĹĄenja – podvlači Radić.

NN