Tužilaštvo BiH zatražilo je mjere zabrane za Osmana Abdulaziza Kekića koga su švedske vlasti uhapsile na aerodromu u Malmeu i prije 14 dana deportovale u BiH.

Zabranu napuštanja boravišta u opštini Bužim, privremeno oduzimanje putnih isprava i povremeno javljanje u lokalnu policijsku stanicu, zahtjevi su Tužilaštva BiH o kojima će Sud odluku da donese u naredna 24 časa.

Zbog sumnje o protivzakonitom formiranju i pridruživanju paravojnim i parapolicijskim formacijama u Siriji, Kekić je u februaru ove godine hapšen i saslušavan u SIPI. Prethodno, 2010. godine, hapšen je i u Dubici kao pripadnik vehabijskog pokreta. Sve je, međutim ostalo samo na istragama.

Konfuzija, namjerna ili slučajna, zajednički je imenilac svih strana u današnjem postupku protiv starog policijsko – tužilačkog poznanika – nikad presuđenog, čak ni optuženog Osmana Abdulaziza Kekića. Prvo je tužilac Nives Kanavčev, na sugestiju sudije Tatjane Kosović, u sudnici promijenila kvalifikaciju djela.

– Ovdje je stavljeno krivično djelo organizovanje terorističke grupe, u vezi sa krivičnim djelom terorizma. Po ovom opisu meni to više liči na protivzakonito formiranje ili pridruživanje paravojnim ili parapolicijskim formacijama – rekla je Kosovićeva.

Ono što je sudiji bilo priličnije, naprasno je i tužilaštvu postalo očigledno. Potom je, bez epiloga, vođena rasprava o Kekićevom mjestu prebivališta. “Malo u Gornjem Rahiću kod Brčkog, malo u Bužimu, povremeno u Dubnici”, glasio je Kekićev odgovor. Znao je, pa nije znao da, nakon hapšenja i saslušanja u februaru, svako napuštanje mjesta prebivališta mora da prijavi policiji. Pasoš mu je u februaru oduzet. Ali je Kekić ipak sredinom juna, sa pasošem u ruci sa Tuzlanskog aerodroma poletio put Švedske.

Kekić je, tvrdi, kao turista – otputovao u Švedsku.

– Obilazio sam rodbinu od žene. Žena otišla mjesec i po prije sa jednim djetetom i došao je raspust, ide se na godišnji odmor i tako… i ja sam uzeo svoj pasoš, otišao na aerodrom i otišao tamo u Švedsku – rekao je Kekić.

Turista Kekić, međutim, u Malmeu je tretiran kao potencijalni terorista. Na spisku je lica kojima je zabranjen pristup Šengen zoni. Švedske vlasti odmah su objavile kako je uhapšen “opasni džihadista povezan sa ISIL-om”, koji je pride u toj zemlji tražio azil. Vraćen je u matičnu mu Bosnu gdje je opet od potencijalnog teroriste postao turista. I 14 dana slobodno šetao od Gornjeg Rahića, do Bužima i Dubnice, sve odranije poznatih vehabijskih uporišta. U poslednjem u nizi – Dubnici, zajedno sa još četvoricom, hapšen je i prije 6 godina.

Kekić nakon ročišta nije davao izjave za medije. Odšetao je “bosanski turista”, zajedno sa advokatom u Sarajevsku vrevu. Ostala su pitanja, kako se oduzeti pasoš našao u njegovim rukama? Kako je napustio Bosnu i mjesto prebivališta a da se prethodno nije javio policiji? Ili možda ipak, jeste? Zašto istraga protiv Kekića koja je hapšenjem objelodanjena još u februaru, do danas nije okončana? I koliko još bosanskih turista, a evropskih potencijalnih terorista, slobodno korača ulicama i gradovima BiH, dok domaće policijsko pravosudne institucije vode virtuelnu brobu protiv terorizma?

RTRS