Parastosom na bratunačkom Gradskom groblju, koji predvodi episkop zvorničko-tuzlanski Hrizostom i prisluživanjem svijeća za pokoj duša nastradalih, počelo je odavanje počasti i centralno obilježavanje stradanja oko 3.500 Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča koje su ubili pripadnici tzv. Armije BiH tokom proteklog rata.

Parastosu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Milenko Savanović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin, ambasador Srbije u BiH Stanimir Vukićević.

Prisustvuju i poslanici Narodne skupštine Republike Srpske, srpski predstavnici u zajedničkim organima BiH, predstavnici OHR-a i drugih međunarodnih organizacija, boračke i organizacije porodica zarobljenih, poginuli boraca i nestalih civila, Saveza logoraša, Crvenog krsta Srpske i brojne opštinske i stranačke delegacije.

Kod Centralnog spomen-krsta u Bratuncu položeno je cvijeće u okviru centralnog obilježavanja stradanja oko 3.500 Srba iz Srednjeg Podrinja i Birča koje su ubili pripadnici tzv. Armije BiH tokom proteklog rata.

Cvijeće su položili predsjednik Srpske Milorad Dodik, izaslanik člana Predsjedništva BiH iz Srpske Mladena Ivanića, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Milenko Savanović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin, ambasador Srbije u BiH Stanimir Vukićević, te izaslanik ruske ambasade u BiH i predstavnici OHR-a.

Kod Centralnog spomen-krsta cvijeće su položili i narodni poslanici, srpski predstavnici u zajedničkim organima BiH, kao i boračke i organizacije porodica zarobljenih, poginuli boraca i nestalih civila, Saveza logoraša, Crvenog krsta Srpske, te brojne opštinske i stranačke delegacije.

Prethodno je služen parastos na bratunačkom Gradskom groblju, koji je predvodio episkop zvorničko-tuzlanski Hrizostom i prislužene su svijeće za pokoj duša nastradalih.

Centralni komemorativni skup održava se povodom 24 godine od velikog stradanja Srba u okolini Srebrenice i Bratunca na Petrovdan 1992. godine i u znak sjećanja i odavanje počasti svim Srbima srednjeg Podrinja ubijenim i poginulim u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

Prema podacima Republičkog centra za istraživanje ratnih zločina, bez jednog ili oba roditelja u Podrinju tokom proteklog rata ostalo je oko 800 srpske djece, a oko 5.400 porodica ostalo je bez pokretne i nepokretne imovine.

Od aprila 1992. do januara 1993. godine u napadima muslimanskih snaga iz Srebrenice uništeno je i razoreno na desetine srpskih sela, masakrirano i na najbrutalniji način ubijeno stotine srpskih civila u Srebrenici i selima oko Bratunca, Milića, Srebrenice i Skelana.

Nakon polaganje vijenaca kod Centralnog spomen-krsta, slijedi obraćanje zvaničnika i duhovni program na gradskom trgu u Bratuncu.

SRNA/RTRS