BiH, kao i bilo koja druga evropska zemlja, izložena je mogućnosti teroristističkog napada. Opasnost je još veća zbog velikog broja paradžemata gdje se regrutuju ljudi za borbu na stranim ratištima. Ovo je izjavio ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač i najavio da će se odazvati pozivu glavnog tužioca BiH Gorana Salihovića koji je, za dva dana u Sarajevu, sazvao sastanak Udarne grupe za borbu protiv terorizma.

Prema riječima ministra Lukača, na sastanku će biti riječi i o prijedlogu Odluke ministra bezbjednosti Dragana Mektića o formiranju koordinacionog tijela za borbu protiv terorizma na nivou BiH.

Podsjećamo, da je Mektićev prijedlog odbacila Vlada Srpske, jer predviđa prenos nadležnosti.

Glavni tužilac BiH Goran Salihović za našu Televiziju kaže da je sazvao sastanak na kojem će se, prvenstveno, raspravljati o radu operativne grupe. Nije želio da komentariše prijedlog Mektićeve odluke, jer ga još nije dobio, ali je kategoričan: “Osim promjene naziva „udarne grupe“ u „koordinaciono tijelo“ i promjene pojedinih članova, više ništa ne bi trebalo da bude izmijenjeno”.

Sve drugo, kaže, Salihović, bilo bi mimo zakona i dogovora.

Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH Dragan Mektić, koji je svojevremeno tvrdio da u BiH ne postoji opasnost od terorističkog napada, da se u Zvorniku nije desio teroristički akt i da u zemlji nema kampova za obuku, odjednom bi želio da rukovodi novim Koordinacionim timom za borbu protiv terorizma. Da apsurd bude veći, prijedlog Odluke je skrojio tako da na mala vrata oduzima nadležnosti institucijama Republike Srpske.

Dok zvanična Banja Luka upozorava i pismeno, zaključcima, obavještava kabinet ministra bezbjednosti u Sarajevu, Mektić – uvježbao odgovor: “Po mojoj procjeni nema prenosa nadležnosti, ja to odgovorno tvrdim”.

Po ko zna koji put demantuje ga ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač. Mektića ponovo upućuje na zaključke Vlade Republike Srpske, uz podsjećanje da institucija kojom rukovodi neće učestvovati u sprovođenju odluke, jer za to ne postoji ustavno i zakonsko uporište.

“Laički je tvrditi da nije dobio nikakve primjedbe po pitanju Koordinacionog tijela kada znamo da je Vlada RS donijela zaključke i odbila kao takve. Apsurdno je da neko ko prati situaciju u BiH, a naročito od strane ministra tvrdi da nema nikakve primjedbe iz RS”, kaže Lukač.

Vlada Srpske primjedbe je detaljno obrazložila u 16 zaključaka. Od promjene naziva, rukovođenja, memoranduma, pečata do sastava istražnih timova. Iako glavni tužilac Goran Salihović ne želi da komentariše prijedlog Odluke, jer ga, kako kaže, nije ni dobio, saznajemo da će, upravo, Tužilaštvo BiH staviti rampu na Mektićev prijedlog. Naš izvor otkriva da je Mektićev kabinet prećutao činjenicu da se iz rukovođenja Koordinacionog tijela isključuje glavni tužilac, a palica prepušta upravo ministru bezbjednosti, što je za Tužilaštvo neprihvatljivo.

“Udarna grupa, kojom ja predsjedavam, funkcioniše. Eventualno treba pretrpiti izmjene u nazivu i da se promijeni sa članovima koji više nisu i da se to veže za funkciju. Npr. ako je neko glavni tužilac i dođe umjesto mene on je po automatizmu predsjednik tog tijela”, kaže za našu Televiziju Salihović.

Iako Odbor za bezjbednost Narodne skupštine Republike Srpske nije zvanično raspravljao o prijedlogu Mektićeve odluke, predsjednik skupštinskog Odbora za bezbjednost Milanko Mihajilica protivi se bilo kakvom prenosu nadležnosti. Problem vidi u lošoj komunikaciji srpskih ministara u Savjetu ministara i Vlade Srpske.

“O svim tim pitanjima se mora razgovarati i dogovarati. Sve ovo što se dešava dobija jednu drugu dimenziju i šteti Republici Srpskoj, bez obzira ko je u pravu u određenom trenutku”, kaže Mihajilica.

Vlast u Srpskoj Mektiću, već odavno zamjera što pomaže Sarajevu u institucionalnom potčinjavanju Republike Srpske. Srpski predstavnici u sarajevskoj vlasti, uobičajeno, sve demantuju!

RTRS