Srebrenica kao kolektivno nacionalno stradanje poprimila je dimenzije osnivačkog mita u bošnjačkom narodu, pa je stoga bošnjačkim političarima važno da se događaji iz Srebrenice nazovu genocidom, ocijenio je univerzitetski profesor Nenad Kecmanović.

“Njima je stalo da se u Skupštini Srbije donese rezolucija o Srebrenici koja bi, kao naknadno priznanje genocida, poslužila kao pravni osnov za obnovu tužbe za agresiju Srbije na BiH pred Međunarodnim sudom u Hagu”, rekao je Kecmanović za beogradsku “Politiku”.

Prema njegovim riječima, za razliku od većine evropskih naroda koji su status nacije stekli u nacionalnooslobodilačkim ratovima sa velikim ljudskim žrtvama, muslimani su od “vjerske skupine” postali nacija odlukom Centralnog komiteta Saveza komunista BiH.

“Ono što je Srbima Kosovski boj, prvi ustanak protiv Turaka, vidovdanski mučenici, povlačenje preko Albanije, ustaške jame, Јasenovac, najveće žrtve u oba svjetska rata i ono što Hrvati prave od Blajburga i Vukovara – to je za Bošnjake Srebrenica”, ukazao je Kecmanović.

On je rekao da je Bošnjacima, iz razloga što je “krvlju zaliveno korjenje svake nove nacije vezano za pobjede ili poraze”, malo utvrđenih 1.200 stradalih, pa je potrebno 8.000 ili bar 4.000.

“Sam Izetbegović je rekao: kroz takva stradanja prošli su i drugi narodi, pa takva sudbina nije mogla mimoići ni nas, a kada nešto preraste u nacionalni mit izlazi iz okvira racinalne rasprave i postaje imuno na činjenice koje tome protivrječe”, upozorio je Kecmanović.

On je naveo da takav pristup Bošnjaka korespondira sa pristupom “međunarodne zajednice”, iako su joj motivi drugačiji.

“Genocid u Srebrenici treba da bude opravdanje što su Srbe u Srpskoj i Srbiji bombardovali osiromašenim uranijumom, a zahtjev za njegovu neupitnost – izvinjenje muslimanima što su ih gurnuli u rat u kome su najviše stradali”.

SRNA