Profesor Univerziteta u Gracu Florijan Biber izjavio je da smatra da je Hrvatska prilično izolovana u svojoj poziciji i da ne bi davao previše značaja hrvatskoj blokadi poglavlja u pregovorima Srbije i EU.

On je dodao da je otvaranje poglavlja simbolički akt koji Hrvatska koristi na simbolički način više za unutrašnju politiku.

Gostujući u Dnevniku RTS-a, profesor Biber kaže da Srbija ima neke signale nestabilnosti pogotovu kada je riječ o blokadi u vezi sa otvaranjem poglavlja u pregovorima sa EU.

“Ali mnogo veći faktori nestabilnosti, koji su mnogo bitniji od onih u regionu, jeste kakva će biti američka administracija, kakva će biti atmosfera u EU sljedeće godine, biće izbora u Njemačkoj, Francuskoj – to je mnogo bitnije, može izazvati mnogo veći stepen nestabilnosti nego događaji u regionu”, rekao je Biber.

Govoreći o tome kako EU ponovo učiniti privlačnom i pravim garantom stabilnosti, Biber kaže da, iako kriza traje mnogo godina, imajući u vidu grčku krizu, to nije nešto zauvijek, i pitanje je u kojoj mjeri će EU naći neki novi način da bude popularna među svojim građanima i za buduće članove.

Blokade poglavlja mogu da se nastave, kaže Biber navodeći primjere da je Slovenija to uradila prema Hrvatskoj, a Italija prema Sloveniji – svaka zemlja koja je već član to je koristila prema potencijalnim članovima. Prema njegovim riječima, to je nepoželjno.

Smatra da je Hrvatska prilično izolovana u svojoj poziciji i Njemačka, koja je bliska Hrvatskoj, vrši pritisak, Austrija takođe, a riječ je o zemljama koje su i za proširenje i bliske Hrvatskoj, a razočarane su postupkom Hrvatske.

“To može da dovede do dalje blokade u budućnosti, ali to neće biti trajno; može produžiti proces proširenja, ali ga neće zaustaviti”, rekao je on.

Govoreći o datumu ulaska Srbije u EU, Biber kaže da ne treba govoriti o godinama, jer ulazak zavisi od spremnosti Srbije za reforme kao i spremnosti EU.

Dvadeset godina se govori o datumu i nijedan do sada nije bio tačan, ističe Biber za RTS.

“Mnogo je bolje da se govori koliko dugo može da traje taj proces, sigurno se neće završiti za pet-šest godina, to je neizvjesno, ali da li će biti za osam, 10, 15 ili 20 godina, teško je procijeniti jer ne znamo kako će tada izgledati EU”, zaključio je profesor Biber.

Izvor: Tanjug