Za jedne aparthejd, za druge ustavno pravo na obrazovanje na svom jeziku, tek činjenica je da deca u ovom srednjobosanskom gradiću žive odvojeno.

Problem star 16 godina eskalirao je u septembru, kada su roditelji Bošnjaci bojkotovali nastavu, zato što njihova deca nisu imala pristup fiskluturnoj sali, a ponovo je aktuelizovan ovih dana.

Naime, Osnovna škola “Kiseljak”, koju pohađaju mali Hrvati “stanuje” u predratnoj školskoj zgradi, koja ima i salu za fizičko, dok mali Bošnjaci, đaci OŠ “Kiseljak 1”, na nastavu idu u nekadašnji vrtić, pa godinama nisu imalia adekvatnu nastavu fizičkog.

Oko sale su se predstavnici dve škole i roditelji nekako nagodili, ali prevoz đačkim autobusima, odvojenim po nacionalnom ključu, i dalje je aktuelan.

Skandal je izbio jesenas, kada je nekoliko bošnjačkih đaka, koji su ranije završili nastavu, ušlo u “hrvatski” autobus.

Kad je shvatio da vozi “pogrešnu” decu, vozač je stao i rekao da “bošnjačka deca izađu, jer je to autobus za hrvatsku decu”.

Ovaj incident je digao na noge Bošnjake i medije, ali mnogi Hrvati u Kiseljaku tvrde da je sve to “prenaduvano” i da je problem samo u tome što se vozač “nespretno izrazio”.

– Ma kakva segregacija! Vozač je rekao nešto što nije trebalo, ali samo zato što se uplašio da u autobusu neće biti dovoljno mesta za decu koju je dužan da vozi, a mediji su od toga isfabrikovali slučaj – kaže majka osnovca koji nastavu pohađa po hrvatskom planu i programu, što je, tvrdi ona, “ustavom zagarantovano pravo”.

Tek malo primirenu buru pre nekoliko dana ponovo zatalasala jedna majka, koja je na građanskoj platformi objavi.ba napisala da njeno dete, koje je zakasnilo na autobus za bošnjačke đake, drugi vozač, koji vozi hrvatsku decu, nije hteo da poveze, s obrazoloženjem da mu je  da “zabranjeno da vozi tu decu”.

– Ovo je aparthejd! Dok smo živeli u Jugoslaviji bili smo slobodni, još u doba kad je u Americi postojala segergacija, pa crnci i belci nisu mogli u iste autobuse. Danas smo se zamenili. Mi imamo mržnju i autobuse za “različitu djecu”, dok je u Amerci ne tako davno crnac bio predsednik – napisala je ova majka, pitajući se kako vozači uopšte znaju koje je dete Bošnjak, a koje Hrvat.

Ministarka obrazovanja Srednjobosanskog kantona, Katica Čerkez, tvrdi da u Kiseljaku nema nikakvih problema sa prevozom đaka.

– Decu niko ne razdvaja, to je ispolitizovano, imamo samo različite polaske autobusa, jer nastava u dve osnovne škole počinje i završava u različito vreme. Ne znam za slučajeve koje navodite, meni se niko nije žalio, da jeste reagovala bih – kaže Čerkezova.

I Nermin Merhemić, direktor OŠ “Kiseljak 1”, mada ne spori da postoje odvojeni autobusi zbog “velikog broja đaka u obe škole”, kaže da je danas “situacija znatno bolja nego pre nekoliko godina”.

– Evo, nekoliko dece Hrvata ide našim autobusom na trening, deci to ne smeta, a ja sam vozaču strogo podvukao da im ne sme praviti probleme – kaže Merhemić.

“Globtur” protiv “Centrotransa”

U Kiseljaku bitku sa nacionalnim predznakom vode i prevoznici koji voze osnovce. Dok je ranije kiseljačke đake, I Hrvate I Bošnjake, u različitim terminima, vozio isti prevoznik “Globtur” iz Međugorja, aod ove godien deo posla je, preko tendera dobio je sarajevski “Centrotrans”.

Ministarka Katica Čerkez tvrdi da i podela posla i profita ima veze sa “podizanjem medijske prašine” oko prevoza đaka.

EuroBlic