Tvrdnje potpredsjednice VSTS Ružice Jukić kako se nosioci pravosudnih funkcija BiH uvode u “staklene ili gumene sobe” pojedinih stranih ambasada gdje se na njih utiče kako će postupati u određenim predmetima, još jedan je dokaz da je pravosuđe ove zemlje dotaklo samo dno.
Ocjena je ovo pravnih stručnjaka, koji tvrde da je ovo samo potvrda kako ustvari funkcioniše pravosuđe ove zemlje, od kojeg više nije ostalo ni “p” kada su u pitanju pravo i pravda.
Jukićeva je ovih dana iznijela niz teških kvalifikacija na račun kancelarije Visokog predstavnika u BiH, OEBS, te pojedinih stranih ambasada, navodeći da duguju odgovor na pitanje: “Da li su ‘gumene i staklene sobe’ u pojedinim ambasadama u koje se privode nositelji pravosudnih funkcija BiH i tu dobivaju naloge koga postaviti na koju funkciju, protiv koga otvoriti ili zatvoriti istragu, koga osuditi u postupku – iznad, ispod ili van zakona”.
Pravnici sa kojima smo razgovarali ističu da ove tvrdnje Jukićeve dovode u pitanje čitav pravni sistem u BiH.
– Kao neko ko je prije par dana proslavio svoju pedesetu godišnjicu rada u pravosuđu i ko je čitav život posvetio svojoj profesiji, trenutno živim dane potpunog razočarenja u pravosudni sistem BiH – ovako najnoviji razvoj događaja u pravosuđu komentariše ugledni pravnik iz Mostara Josip Muselimović.
On ističe da vjeruje da Jukićeva ima čvrsta saznanja za svoje tvrdnje, te da ne priča bez ikakvih osnova, što cijeloj priči daje posebnu dimenziju. Muselimović kaže da je to očiti dokaz da pravosuđe nije nezavisno i da je naš pravosudni sistem davno otišao na krivi kolosjek i za sada mu nema povratka.
– Ovo nije kraj pravosudnog sistema, već kraj jednog poretka države BiH. Sveti Toma Akvinski je prije više od hiljadu godina napisao: “Kad se od države odmakne zakon, šta je to drugo nego razbojnička pećina”. Na ovakav način, ovu državu se pretvara u razbojničku pećinu – smatra Muselimović.
Navodi da je Jukićeva svojim pismom samo potvrdila ono što se godinama upozorava, a to je da je pravosuđe sklono političkim i drugim uticajima, te da su se protiv nekih osoba vodili montirani sudski procesi, dok su neke osobe izbjegle da se nađu pred licem pravde jer su imale “jaku zaleđinu”.
Muselimović dodaje da već deset godina upozorava da je reforma pravosudnog sistema potpuni promašaj.
– Od ovog potpunog promašaja nikako se ne može eskupirati, odnosno izuzeti, međunarodna zajednica jer je ona bila na čelu reforme pravosudnog sistema. Ne mogu opisati svoje trenutno razočarenje onim što se događa u našem pravosudnom sistemu i državi – poručuje Muselimović.
Njegovo mišljenje dijeli i advokat Goran Nešković, koji se pita zašto niko iz VSTS nije ranije reagovao ako je imao saznanja da se na nosioce pravosudnih funkcija vrše pritisci.
– Kakvi su to nosioci pravosudnih funkcija ako dozvole da ih neko ucjenjuje? Da li to znači da pravosuđe funkcioniše po principu ucjena i da ustvari nikada nije ni bilo nezavisno? Mnogo pitanja je otvoreno ovim pismom Jukićeve. Ovim pravosuđe ne da je uzdrmano, već je potpuno slomljeno – kaže Nešković.
On ističe je Tužilaštvo BiH trebalo pokrenuti postupak i utvrditi ko vrši uticaj na nosioce pravosudnih funkcija, na koje okolnosti, zbog čega i da li tu ima elemenata krivičnog djela.
Nešković je postavio i pitanje zbog čega se osobe koje su “privođene” nisu obratile VSTS i tražile pomoć, ili možda jesu, ali su i oni odlučili da ćute.
– Zašto se tek sad o tome priča? Ako se vrši takav pritisak na nosioce pravosudnih funkcija, kakvom su onda pritisku izloženi ostali građani. Iz ovoga se vidi kako pravosuđe i ova država funkcionišu. Dakle, pozove se neko iz pravosuđa da nekoga optuži iz političkog razloga. Potom se taj koji je optužen ili se protiv njega vodi istraga ucjenjuje da nešto “politički odradi” pa će prijava ili optužnica protiv njega nestati. To je suština – ističe Nešković.
Dodaje da se upravo ovo može pročitati iz onoga što je Jukićeva navela u svom pismu.
Bez reakcija
Niko iz OHR, OEBS i prozvanih ambasada do sada nije želio da posebno komentariše optužbe koje je iznijela Jukićeva u svom pismu.
Šef Delegacije Evropske unije i specijalni predstavnik EU u BiH Lars Gunar Vigemark je tokom nedavnog boravka u Banjaluci kazao da postoji prostor za poboljšanje u radu pravosuđa, ali je odbio da daje komentar na konkretne optužbe koje se navode u pismu.
– Nužno je provesti EU preporuke koje su date u vezi s VSTS. Niko nije iznad zakona. Potrebno je nezavisno, objektivno, odgovorno pravosuđe – kazao je Vigemark.
Srpskainfo