Ministarstvo inostranih poslova BiH u tehničkom mandatu sačinilo je plan rada za 2020. godinu i u tom dokumentu navelo da će biti uključeno u aktivaciju Akcionog plana za članstvo (MAP) u NATO savezu iako je Republika Srpska zvanično protiv toga, saznaje Glas Srpske.
Prema planiranom programu rada MIP-a BiH za narednu godinu koji je u posjedu Glasa Srpske, između ostalog, je predviđeno da će biti posvećena pažnja poslovima koji se odnose na unapređenje bilateralnih odnosa između BiH i NATO-a, kao i sa zemljama partnerima. Kako je navedeno u ovom dokumentu, koristiće se i implementirati mehanizmi i alati saradnje između BiH i NATO-a, što podrazumijeva učestvovanje predstavnika BiH u operacijama podrške miru. Navedeno je takođe da će MIP imati koordinirajuću ulogu u međuresornoj saradnji na planu unutrašnje, regionalne i globalne bezbjednosti, što se odnosi na kontrolu izvoza oružja i implementaciju međunarodnih obaveza.
MIP planira da posebnu pažnju posveti aktivnostima vezanim “za aktivaciju MAP-a i implementaciju NATO komunikacijske strategije BiH i korespondirajućih akcionih planova”, navodi se u ovom dokumentu. Za razvoj političkog dijaloga sa NATO-om planirano je da bude potrošeno 3.057.338 maraka.
Zašto je sačinjen dokument koji podrazumijeva sprovođenje aktivnosti u vezi sa aktivacijom MAP-a, odgovor nije mogao da da ministar inostranih poslova Igor Crnadak. Nakon što smo tražili odgovor na pitanje kako je moguće da je posebna pažnja izdvojena “za aktivaciju MAP-a i implementaciju NATO komunikacijske strategije BiH” te da li je uopšte vidio taj plan i ko ga je radio, Crnadak nas je uputio na pres-službu ne želeći da govori na tu temu.
Delegat u Domu naroda Dušanka Majkić (SNSD), koja je svojevremeno predsjedavala parlamentarnom komisijom koja je pratila rad MIP-a, za Glas Srpske kaže da i pored činjenice da je Republika Srpska donijela rezoluciju o vojnoj neutralnosti i izrazila svoj jasan stav u pogledu daljih aktivnosti vezanih za NATO put, “evidentno je da se u programima i planovima rada MIP-a za 2020. godinu ništa nije promijenilo”.
– Tako je u navedenom programu predviđen nastavak sprovođenja aktivnosti u odnosima sa NATO-om, što ostaje prioritet MIP-a u skladu sa Strategijom spoljne politike za period 2018 – 2023. godina na koju se u MIP-u pozivaju, a u vezi s kojom su politički predstavnici Republike Srpske iznijeli značajne rezerve. Očigledno je da Rezolucija o vojnoj neutralnosti ni na koji način ne obavezuje MIP i ministra inostranih poslova u tehničkom mandatu Igora Crnatka – konstatuje Majkićeva.
Pojašnjava da plan i program rada MIP-a za iduću godinu i predviđa unapređenje bilateralnih odnosa između BiH i NATO-a kao i sa zemljama partnerima, te aktivnosti vezane za aktivaciju MAP-a i implementaciju NATO komunikacionih strategija BiH i korespondirajućih akcionih planova.
– Dakle, sve se obavlja kao da se ništa ne dešava. Odgovornost za nepoštovanje Rezolucije o vojnoj neutralnosti Republike Srpske je potpuno na ministru u tehničkom mandatu Igoru Crnatku – zaključila je Majkićeva.
Glas Srpske