Predsjednik DNS-a Marko Pavić prvi put je otvoreno priznao da će partiju na čijem je čelu napustiti pojedini funkcioneri koji kako je rekao sebe vide u nekom biznisu preko funkcija u stranci. Vrata su im širom otvorena, poručuje to Pavić u intervjuu za Nezavisne novine. U DNS-u, poručuje još Pavić slijedi ”provjetravanje”.
Lider DNS a Marko Pavić, ipak, za ATV nije želio da otkrije o kojim članovima partije je riječ niti da dodatno pojasni šta znači dodatni provjetravanje.
“Više nemamo međusobnih razmirica, a nekome to očigledno ne godi. Vjerovatno nismo dobro provjetrili DNS. Činjenica je da nas napušta jedan broj funkcionera koji sebe vide u nekom biznisu preko DNS funkcija. DNS to ne prihvata i dolazi u sukob s takvima“, poručuje Pavić.
Pavić podsjeća da je imenovanje Draška Aćimovića bio jednoglasan i zvaničan stav Predsjedništva i Kolegijuma DNS-a.
Saglasnost su, ipak, najprije povukli članovi Predsjedništva Nenad Nešić, Slavko Gligorić, pa i potpredsjednik partije Darko Banjac. Gligorić nije želio da komentariše ko bi mogao da bude isključen iz partije, ali ne isključuje mogućnost da to bude upravo on.
I nisu se pobunili samo članovi Predsjedništva DNS-a, nego i šest od ukupno devet predsjednika regionalnih odbora. Lider stranke tvrdi i da do razilaženja dolazi u vrijeme kada su odnosi sa SNSD-om krenuli uzlaznom putanjom i to, smatra, očigledno, nekome smeta.
Milorad Dodik još juče je poručio da SNSD sa trenutnom situacijom u DNS-u nema nikakve veze i da od njih očekuje konačan prijedlog za poziciju u Savjetu ministara. A dok Marko Pavić tvrdi da nema povlačenja odluke da Aćimović ispred DNS-a zauzme fotelju ministra za izbjeglice i ljudska prava, u dopisu koji potpisuje više od 40 istaknutih članova, navedeno je da je odluka nepromišljena i štetna, smatrajući da Aćimović ne može da zastupa interese Republike Srpske, pa i upozorava da stranku može uvesti u još jedan raskol.
Mlađen Božović, Crnogorac iz Istočne Ilidže, ipak je, najbliži je funkciji ministra za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara iz reda ostalih, uz punu podršku visokih funkcionera i članstva DNS-a, a u igri je i Dragan Jokić. Prošlost Draška Aćimovića, bivšeg potpredsjednika SDP-a, lobiste NATO puta i unitarne BiH, glavni je kamen spoticanja, tvrde članovi partije, zbog kojeg njegovo imenovanje ne bi imalo smisla.
Izvor: ATV