Forum za bezbjednost zajednice grada Prijedora uputio je preporuku institucijama nadležnim za obrazovanje da izrade i predlože normative koji će efikasno zaštititi i pozitivno promovisati profesiju prosvjetnog radnika.
“Cilj je osnažiti ugled prosvjetnog radnika koji je iz različitih razloga u posljednje vrijeme znatno, a nepravedno ugrožen”, navedeno je u zaključku Foruma, savjetodavnog tijela koje čine predstavnici tridesetak institucija javnog i nevladinog sektora.

Šef Odsjeka za obrazovanje, zdravstvo, socijalnu zaštitu i nevladine organizacije u Gradskoj upravi Prijedor Stevica Dronjak rekao je da su sve osnovne i srednje škole sa područja Prijedora izradile i usvojile vlastite planove integriteta u skladu sa propisanom metodologijom.

“Ovi antikorupcijski akti su u primjeni, iako je riječ o relativno kratkom periodu da bi se moglo govoriti o rezultatima. Činjenica je da do sada nije bilo slučajeva koji bi ukazali na koruptivne radnje u obrazovanju, ali je dobro da postoji razrađen sistem za prijavljivanje mogućih slučajeva”, naveo je Dronjak.

Dronjak je rekao da je prijavljen jedan slučaj čijim je ispitivanjem ustanovljeno da nema pokazatelja korupcije, već je riječ o nezadovoljstvu jednog učenika i njegovih roditelja jer je ostao neocijenjen, pojašnjavajući da je ostao neocijenjen zbog toga što nije pohađao nastavu, za šta njegovi roditelji nisu znali.

Profesor u Srednjoškolskom centru Prijedor Dragana Malić ukazala je na stalno srozavanje ugleda profesije i nepostojanje mehanizama zaštite prosvjetnih radnika, kao i na izraženu svijest učenika i roditelja o njihovim pravima, ali ne i o obavezama.

“Primjer ovog neocijenjenog učenika to potvrđuje. Kada su roditelji saznali za njegov status, nisu se pitali gdje je on bio za vrijeme nastave, nego su doveli u pitanje postupanje škole”, navela je Malićeva.

Malićeva je dodala da se konstantno insistira na boljoj saradnji škole sa roditeljima, da savjesni roditelji svakako sarađuju i bez apela, a da za one koji nisu savjesni, nikakvi pozivi, čak ni putem pošte, ne vrijede niti nastavnik ima načina da ih dozove na razgovor u školu.

“Djeca su i dobra, kakvi su roditelji”, upozorila je Malićeva.

Govoreći o planovima integriteta u osnovnim i srednjim školama, koji kao i u cijelom javnom sektoru za cilj imaju suzbijanje korupcije, Malićeva je pozdravila što su doneseni i ukazala na potrebu redovnog praćenja njihove realizacije.

“Kada se kaže `korupcija u školstvu`, najprije se pomisli na kupovinu ocjena. Mislim da je taj period odavno iza nas i da se to više ne dešava. Dalje, tu je i moguća korupcija prilikom primanja radnika u radni odnos, gdje se takođe uradilo dosta na suzbijanju ove pojave na način da su smanjeni bodovi koje kandidat može dobiti na intervjuu, tako da subjektivna ocjena ne može prevagnuti”, pojasnila je Malićeva.

Malićeva je rekla da je od ove godine uvedeno još jedno pravilo – da se prilikom prijema radnika najmanje tri dana prije testiranja moraju na oglasnim tablama izložiti liste kandidata koji ispunjavaju uslove i onih koji ne ispunjavaju, uz obrazloženje zašto ne ispunjavaju.

U Republici Srpskoj svi državni organi i organizacije, organi teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, javne službe i javna preduzeća u obavezi su da izrade svoj plan integriteta.

Agencije