Gde je puno babica, deca su kilava. Ova narodna umotvorina na najbolji način oslikava stanje u Fudbalskom savezu BiH i proces izbora novog selektora Zmajeva koji sve više poprima karakteristike jeftine španske ili turske sapunice. Nije dovoljno to što rukovodstvo vodi “krovni” Savez u tehničkom mandatu zbog sabotaža u FS Federacije BiH već je nesposobni Izvršni odbor, pod predsedavanjem Elvedina Begića, još jednom pokazao da beži od odgovornosti i plaši se vlastitih odluka, pa su članovi “fudbalske vlade” u akciji traženja naslednika neuspešnog Dušana Bajevića našli paravan u imenima Zvjezdana Misimovića i Emira Spahića.
Razmimoilaženje njih dvojice u mišljenju za predlog kandidata za novog selektora A reprezentacije BiH i jeste najveći problem. Misimović želi bugarskog stručnjaka Ivajla Peteva, dok Spahić gura svog jarana Sergeja Barbareza. Nije tajna da je Misimović na ovu poziciju došao po predlogu budućeg predsednika FS BiH Vice Zeljkovića, ali se postavlja pitanje ko je mladom i ambicioznom sportskom radniku iz Banjaluke podvalio Spahića, posle “pristanka” Elvedina Begića da ljudi koji treba da dođu u Savez vode akciju oko izbora novog selektora?
Koliko god to bilo logično isto tako je potpuno jasno da Elvedin Begić, koji vlada Savezom još od 2011. godine i Komiteta za normalizaciju u koji je doveden “za ruku” na mala vrata od strane UEFA i FIFA, umesto projektovanog Saida Fazlagića, ne želi da ostane bez uticaja. Oni bolji poznavaoci prilika u i oko reprezentacije, ali i FS BiH, ističu da je, inače konfliktni Emir Spahić “produžena ruka” Begića još od smenjivanja Safeta Sušića, najuspešnijeg selektora kojeg je BiH imala.
-Stručna komisija nije dostavila kompletan izveštaj Izvršnom odboru po pitanju obavljenih razgovora sa kandidatima. Kada dobijemo izveštaj Stručne komisije, Izvršni odbor će moći da raspravlja o kandidatima. Iz praktičnih razloga Komisija će dostaviti, u pisanoj formi, izveštaj. Ako Izvršni odbor procijeni da Misimović i Spahić ne moraju da budu prisutni sednici, neće morati. Postoji mejl komunikacija zbog prelaska granica, situacija je nezahvalna – istakao je Adnan Džemidžić, generalni sekretar FS BiH i aktivista SDA koji se svojevremeno nalazio na izbornim listama ove političke stranke u Kantonu Sarajevo.
Zbog čega mediji, javnost, aktuelni reprezentativci i “velika imena” zagovaraju da Sergej Barbarez, čovek koji ima 49 godina koji živi u Nemačkoj, a do sada nikad nikog nigde nije trenirao, bude novi selektor BiH?
Hercegovac iz Mostara je dokazao “bosanski patriotizam” 12. oktobra 2005. godine na beogradskoj Marakani na utakmici protiv SCG kada je tražio prekid utakmice od grčkog sudije Kirosa Vasarasa. Iznenada se, godinu dana kasnije, oprostio od dresa reprezentacije zbog nezadovoljstva stanjem u Savezu i zbog pojedinih čelnika. Obzirom da je FS BiH odavno ispolitizovana organizacija pod ingerencijama SDA, trenutna dešavanja i procesi u “krovnom” Savezu deo su kompletne kampanje “raspakivanja” Dejtonskog sporazuma.
U vremenu kada se uveliko priča o Bogiću Bogićeviću kao novom gradonačelniku Sarajeva, Srbinu iz Ugljevika koji je 1991. godine imao priliku, da kao član Predsedništva SFRJ, osujeti građanski rat u Jugoslaviji i veliko krvopriliće, on je podigao ruku protiv zemlje u čijem Predsedništvu je bio, paralelno s tim “politički projektanti” su našli još jednog Srbina. Ovaj put iz Mostara, kojeg Sarajevo želi da izabere, da preuzme fudbalsku reprezenratciju BiH, a sve u sklopu lažne multietničnosti i stvaranja “građanske države”, te jeftinog marketinškog trika dodvoravanja svetu kako je “Dejtonski sporazum”, koji je zaustavio građanski rat u BiH, glavna kočnica napretka “zemlje dva entiteta i tri naroda”. Očigledno pokušaj sa još jednim Srbinom iz Mostara Dušanom Bajevićem nije “upalio”, a zanimljivo je to da se traže “imena i prezimena” u koja godinama žive u inostranstvu i skromno poznaju komplikovanu svakodnevicu “Dejtonskog trouglastog parčeta Balkana”.
Zbog tog projekta veliki broj novinara iz Sarajeva, kada piše o dešavanjima u Savezu, pominje Statut FS BiH. On je, uistinu, “fudbalski Dejton”, zahvaljujući Vici Zeljkoviću, koji je uspeo da vrati “zaštitni mehanizam” Republike Srpske u ovaj akt, kako ne bi bilo majorizacije. Upravo je to, za sarajevsku javnost i medije, najveći problem, pa se gotovo u svakom tekstu o Savezu i izboru selektora pominje nemogućnost funkcionisanja “građanske zemlje”.
Bogićević i Barbarez po profilima u potpunosti odgovaraju sarajevskoj političkoj eliti, ali ne i Zvjezdan Misimović i Vico Zeljković, jer su oni Srbi iz Republike Srpske, Gradiške i Banjaluke, pa se ne uklapaju u “multietničnost” koju zagovaraju “velike bosanske patriote” i borci za “građansku državu”. U sklopu cele te priče dolaze i opstrukcije i sabotaže iz FS Federacije BiH, tačnije kantonalnih saveza, zbog kojih nije ispoštovana izborna “mapa puta” u FS BiH iako je Fudbalski savez Republike Srpske izbore obavio u svim postavljenim rokovima. Aktuelni čelnici Saveza očigledno kupuju vreme s nadom da će u tehničkom mandatu na proleće dočekati povoljniji ambijent za novi politički udar, kako domaći, tako i onaj međunarodni?!
Alija Izetbegović, ratni lider muslimana u BiH davno je rekao Jusufu Pušini, predsedniku FS BiH i prvom policajcu ratnog Sarajeva: “Ujedini fudbal i imaćemo jedinstvenu, nedeljivu i celovitu Bosnu i Hercegovinu!”
Fudbal u “Dejtonskoj zemlji” ujedinjen je 23. maja 2002. godine, uz uvažavanje i poštovanje entitetskih ingerencija i prava. Pre 18 godina Republika Srpska je, pri ujedinjenju fudbala u BiH, žrtvovala svoju sportsku nezavisnost koju joj garantuje Dejtonski sporazum, o čemu je svojevremeno govorio i Španac Karlos Vestendorp, visoki predstavnik međunarodne zajednice. To, međutim, Sarajevu nije dovoljno.
“Grehovi” Misimovića
Posle baraž utakmica protiv Portugalije za odlazak na Svetsko prvenstvo u Južnu Afriku 2010. godine tadašnji selektor BiH Miroslav Ćiro Blažević optužio je Zvjezdana Misimovića, jedinog Srbina koji je bio među startnih 11 igrača, da je sa “srpskim lobijem onemogućio odlazak Zmajeva na Mondijal”. Da nije smenjen hrvatski “trener svih trenera” popularni Miske bi se, sigurno je, oprostio od reprezentacije.
U Sarajevu Misimoviću, koji je rođen u Nemačkoj, nikada nisu oprostili što je ime dobio po Crvenoj zvezdi, klubu za koji i danas navija, ali i to da je u BiH došao kao omladinski reprezentativac SR Jugoslavije, nakon što ga je izvređao selektor Vladimir Petrović Pižon. Zbog ovih “grehova” novinari u Sarajevu su ga “stavili na nišan”.
Bojkot reprezentacije
Sergej Barbarez je 2008. godine bio učesnik takozvane utakmice “Za spas fudbala BiH” kada su na Koševu Meho Kodro i Elvir Bolić pozvali veliki broj reprezentativaca, aktuelnih i bivših, da igraju meč protiv Saveza. Na taj način bojkotovana je zvanična međunarodna utakmica BiH protiv Azerbejdžana na zeničkom Bilinom polju i da nije bilo FS Republike Srpske, koji je spasao celu stvar, “krovni” Savez bi već tada bio bi kažnjen i suspendovan od strane UEFA i FIFA.
Golom Steve Nikolića BiH za koju su igrali uglavnom igrači iz domaće lige je 1. juna 2008. sa 1:0 pobedila reprezentaciju Bertija Fogtsa, a smenjenog selektora Mehu Kodru na klupi Zmajeva je menjao Denijal Pirić. Čime se to meri “bosanski patriotizam” u fudbalu?
Oglasili se “Fanatikosi”
Povodom svih dešavanja u FS BiH oglasili su se i navijači reprezentacije “BH Fanatikosi” koji su nedavno proslavili 20. rođendan. Oni su u svom saopštenju istakli da ne mogu da prihvate “nijedno od ponuđena dva zla pri izboru selektora”, ali isto tako ni Elvedina Begića ni Vicu Zeljkovića.
Takođe, ne prihvataju ni Adnana Džemidžića koji je samoinicijativno zabranio nastup reprezentacije BiH na zeničkom Bilinom polju.
Političari na utakmicama
Na važnijim utakmicama reprezentacije BiH u svečanoj loži stadiona Grbavica bio je Bakir Izetbegović, lider SDA, kao i njegovi partijski drugovi Šefik Džaferović, član Predsedništva BiH, Denis Zvizdić, nekadašnji predsedavajući Saveta ministara BiH, Abdulah Skaka, gradonačelnik Sarajeva… Poslednja trojica bili su specijalni gosti i na otvaranju nove zgrade FS BiH u Sarajevu u novembru 2018. godine, kada je istoj prisustvovala i delegacija iz takozvanog Kosova koje BiH nije priznala!?
U svečanoj loži na utakmicama BiH nisu primećeni lideri ostali bošnjačkih stranaka, kao ni Milorad Dodik, Dragan Čović…
Izvor: SportDC