Potrošnja u Srpskoj jeste povećana, ali snabdijevanje je i dalje stabilno, kažu u Elektroprivredi.
Cijena električne energije u Republici Srpskoj, pogotovo za privredne subjekte, i ubuduće će biti povoljnija nego što je u Federaciji BiH, ističe premijer Srpske Radovan Višković.
Kada svi uređaji rade na struju i ne gase se 24 časa dnevno, svaka promjena na više, na računu za električnu energiju znači manju profitabilnost.
– Sve nam je na struju. I peći, kiflarice, mikseri, mašine, sva naša pomagala su na struju, veliki smo potrošači – kaže pekarka iz Prijedora Sanja Trapić.
Upravo na profitabilnost, sa postojećim cijenama električne energije, ne mogu da računaju privrednici u Federaciji BiH.
U sarajevskoj Unioninvestplastici kažu – još ljetos fakture su im povećane za 70 odsto. Sa cijenama koje su im ponuđene za naredni period, kažu, mogu samo staviti ključ u bravu.
– Od cijena koje su bile u protekloj godini, nova ponuđena cijena je veća za 175% – pojasnio je Јasmin Muminović, direktor Unioninvestplastike, Sarajevo.
Da cijene energenata nikada nisu bile ovako nepredvidive svjesni su i u Privrednoj komori Srpske.
Pero Ćorić kaže – postojeći ugovori sa Elektroprivredom Srpske ističu 1. decembra i u toku su pregovori o cijenama za narednu godinu.
Stajališta pregovarača, navodi, ne mogu biti udaljenija. U Elektroprivredi navode izuzetno visoke cijene struje na berzi, a privrednici smatraju da one ne mogu biti reper za određivanje cijena na našem tržištu. Јer cijene struje u Evropi bilježe rekorde i trenutno iznose oko 160 evra po megavat satu.
– Mi u pregovorima pozivamo se na sporazum koji je potpisan između Elektroprivrede Republike Srpske, Ministarstva energetike i rudarstva, Prviredne komore i Unije udruženja poslodavaca, gdje smo dogovorili da cijena električne energijee za 2020. godinu može se povećati za nekih 2-2.5 evra po megavat satu i mi se držimo toga – istakao je Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske.
U Elektroprivredi Srpske navode – trenutna cijena, za naše tržište, je oko 25 evra po megavat času i niža je i od proizvodne.
Razlika se kompenzuje prodajom viška električne energije za tržišta regiona, gdje su cijene znatno veće. Kada je riječ o privredi – i novi se drže sporazuma koji predviđa tek blagi rast cijena ka tržišnim.
– Vidjeli smo da su cijene električne energije za privredu u regoinu porasle i do 100%. Možemo sa sigurnošću reći da se kod nas takav scenario neće dogoditi – naglašava Ana Bokonjić, portparolka Elektroprivrede Republike Srpske.
– Ono na što mi možemo kao Vlada uticati jeste da to držimo pod kontrolom. To je prije svega cijena električne energije. I ubuduće će cijena električne energije za privredu biti povoljnija nego u drugom entitetu u BiH – kaže premijer Radovan Višković.
Problemi sa cijenama električne energije počeli su još jesenas, kada je, zbog nedostatka vjetra i havarija na solarnim panelima u zapadnoj Evropi, proizvodnja opala.
U isto vrijeme privreda je počela da se oporavlja, pa je potrošnja povećana.
– Zapravo su u najboljoj poziciji ekonomije poput Srbije, Republike Srpske, BiH, koje imaju dovoljno kapaciteta da proizvedu količine koje su potrebne za domaće tržište. I za građane, znači za domaćinstva i za privredu. Naravno, mi svi imamo problem što je taj kapacitet u termoblokovima koji troše ugalj – naglasila je Јelica Putniković, urednica portala Energija Balkana.
Tako je upravo ugalj, čija se potrošnja nastoji protjerati ili bar znatno smanjiti u proizvodnji električne energije, postao komparativna prednost domaće Elektroprivrede.
Stučnjaci navode – ova godina možda je pokazatelj da se ne može osloniti isključivo na obnovljive izvore električne energije.
Autor: RTRS