U sjenci Prijedloga zakona o VSTS Republike Srpske, Narodna skupština je razmotrila i zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti, a koji bi trebalo da odbaci zabranu raspolaganja tzv. državnom imovinom u RS.

U prijedlogu zakona, o kome će poslanici glasati danas, to nije decidno navedeno, ali je lider SNSD Milorad Dodik ranije poručio da će Republika Srpska staviti van snage Zakon o zabrani raspolaganja imovinom, koji je nametnuo nekadašnji visoki predstavnik, Pedi Ešdaun, i da će državnu imovinu na svojoj teritoriji knjižiti kao imovinu Republike Srpske.

Dodik je još poručio da ne pristaje na to da se državna imovina knjiži na BiH, jer bi to bilo rušenje Ustava.

Zamjenik pravobranioca BiH, Mlađen Mandić, smatra da su odredbe predloženog zakona u RS u redu u odnosu na izvorni Dejton, ali da su suprotne u odnosu na ranije odluke Ustavnog suda BiH.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Podsjećamo, taj sud je proglasio neustavnim odredbe Zakona o poljoprivrednom zemljištu i Zakona o šumama RS u kojima se kaže da su one, po sili zakona, vlasništvo Srpske. Sud tvrdi da se ta materija može regulisati isključivo zakonom na nivou BiH.

Bošnjački političari su i ovaj put najavili da će zatražiti ocjenu ustavnosti zakona. Senad Bratić, poslanik SDA, naveo je da niko ne spori da entiteti poput Republike Srpske koriste državnu imovinu, ali da ne mogu biti njeni vlasnici.

Mlađen Mandić naglašava da je “ovo stvar koja treba da se dogovori”.

– Mogu i FBiH i RS da donose zakone, sve će biti oboreno na Ustavnom sudu BiH, jer će sigurno neko pokrenuti ocjenu ustavnosti zakona o nepokretnoj imovini u RS. Jedini način jeste da se donese zakon na nivou BiH o državnoj imovini. Sve ostalo su fragmenti, ništa drugo. Sve ostalo su polovična rješenja koja su više politička nego pravna – kaže Mandić za Srpskainfo.

FOTO: RTRS/YOU TUBE/SCREENSHOT
FOTO: RTRS/YOU TUBE/SCREENSHOT

Zanimljivo, Prijedlog zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti ima samo pet kratkih članova. Prvi kaže da se ovim zakonom reguliše svojina na nepokretnoj imovini koja služi kao sredstvo vršenja i provođenja javne vlasti, a koju koriste subjekti koji vrše tu vlast od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Subjekti javne vlasti su Republika Srpska, jedinice lokalne samouprave, javna preduzeća, javne ustanove i druge javne službe čiji je osnivač RS, odnosno jedinica lokalne samouprave.

– Nepokretna imovina koja se smatra vlasništvom subjekata javne vlasti, koju ti subjekti koriste za obavljanje njihove djelatnosti i funkcionisanje, po sili zakona svojina je tih subjekata. Nepokretna imovina, kao i upravljanje i raspolaganje tom imovinom od subjekata javne vlasti, utvrđuje se u skladu s posebnim zakonom. Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Republike Srpske” – sve je što piše u zakonu, po hitnoj proceduri.

“ŠUME I VODE SU VLASNIŠTVO SRPSKE”

Vršilac dužnosti direktora Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, Dragan Stanković, rekao je u NSRS da se na ovom planu misli na nepokretnu imovinu u kojoj subjekti javne vlasti obavljaju svoje djelatnosti poput objekata i zgrada, ali i na imovinu koja je potencijal ekonomskog razvoja Srpske, jedinica lokalne samouprave i svih građana, što su opšta i javna dobra, te dobra u opštoj upotrebi.

– Time bi se omogućio nesmetan pravni promet, a time i ekonomski i privredni razvoj – rekao je Stanković.

Poslanik SDS Darko Babalj poručio je da su šume i vode vlasništvo Srpske i da niko u Republici neće dozvoliti da to bude drugačije.

Poslanik SNSD Dušica Šolaja ocijenila je da Ustavni sud BiH i PS BiH nisu mjesto na kome bi trebalo odlučivati o imovini Srpske.

Izvor: Srpskainfo