Juče je završeno 36. Svjetsko prvenstvo u klasičnim padobranskim diciplinama. Od 16-24. jula, Strakonice, gradić na jugo-zapadu Republike Češke, na ušću Otave i Volinke, bio je padobranski glavni grad Svijeta, a dešavanja na ovom takmičenju ponovo su istakla u prvi plan još jednu svjetsku padobransku metropolu – Prijedor!
Mohamed Al-Atas, reprezentativac Emirata Katar i pobjednik nedavno održanog 26. Otvorenog prvenstva Prijedora, u zadnjem skoku, za samo jedan centimetar, izgubio je šampionsku i okitio se titulom vice-šampiona Svijeta, a njegova ekipa, do samog kraja u trci za ekipnu šampionsku titulu, u posljednjem skoku izgubila je mjesto na pobjedničkom postolju. Međutim, to nije jedina paralela između Svjetskog prvenstva i prijedorskog svjetskog brenda (u proteklih četvrt vijeka Petrovdanski kup, a od ove godine u sastavu Istočno-evropskog ciljaškog kupa – East European Accuracy Cup) pa iz Aero-kluba „Prijedor“ s vidnim zadovoljstvom ističu i neke druge.
„Samo kao potsjećanje, ekipa Katara, prvog vikenda u julu, na Aerodromu „Urije“, na 26. Otvorenom prvenstvu Prijedora, izgubila je od domaćina! Još jedna potvrda kako vrhunskog potencijala prijedorskih ciljaša, tako i svjetskog ranga ovog takmičenja. Nenad Stojiljković, glavni sudija na našem takmičenju, bio je i sudija na Svjetskom prvenstvu – i to u najbitnijem, finalnom skoku“, ističe ing. Zoran Sredić, direktor Prijedor Opena. „I ostali naši kadrovi bili su prisutni na 36. Svjetskom prvenstvu – Günther Draxl, iz austrijske firme Airshots, bio je zadužen za mjerenje rezultata i obradu podataka, a manifest je vodio Slovenac Zoran Račič Raca. Ima li bolje potvrde da smo u Prijedoru radili na svjetskom nivou?“
Boban Ivetić, standardni prvotimac ciljaške ekipe Aero-kluba „Prijedor“, koji je na 36. Svjetskom prvenstvu nastupio u reprezentaciji Srbije, s neprikrivenim ponosom izjavio je za „Kozarski vjesnik“: „Na moje iznenađenje, Prijedor Open bio je sveprisutna tema i na Svjetskom prvenstvu – i među takmičarima i kod tehničke ekipe. Neupitani, obratili su mi se brojni i takmičari i zvaničnici i govorili najbolje o organizaciji našeg takmičenja. Kod toliko komplimenata, bio je lijep osjećaj biti Prijedorčanin u Strakonicama. A ako mi dozvolite subjektivno mišljenje, naše pobjedničko postolje i stalak na kome je prezentiran prelazni pehar pobjedniku u generalnoj konkurenciji, kreacija našeg sponzora, prijedorskog Salona namještaja „Robini“, bili su ubjedljivo impresivniji od onih na Svjetskom prvenstvu.“
Na žalost, pažnju javnosti privukla su i neka negativna događanja na marginama 26. Prijedor Opena, vezana za saradnju sa Agencijom za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA), na trenažnom kampu organizovanom u nedelji pred početak takmičenja.
„Kao što je poznato, vazduhoplovne manifestacije mogu da se organizuju samo uz prethodno odobrenje BHANSA. Zahtjev za uspostavu zone letenja podnesen je na vrijeme, dobili smo odobrenje i imali sve uslove za rad. Međutim, u više navrata, na intervenciju Jedinice prilazne i aerodromske kontrole letenja Banja Luka, zabranjivano nam je letenje pa smo bili u situaciji da 30-ak padobranaca iz regije ne može da se bavi aktivnostima zbog kojih su došli. A kad oni pod punom spremom, na ivici piste, na temperaturi od 35 stepeni Celzijusa nepun sat čekaju na zemlji umjesto da skaču, onda mi ne možemo da isplatimo najam aviona. To nam je prouzrokovalo ne samo znatne finansijske gubitke, nego i gubitak ugleda – pa su neki od sportista već najavili da sljedeće godine neće opet doći. Nismo imali mogućnost da izađemo pred sud sa zahtjevom za odštetu, jer načelnik JPAKL svoje zabrane letenja nije isposlovao službenim kanalima, nego ih je, kako saznajemo, iznudio fizičkim prisustvom na tornju i prijetnjama zaposlenima vanrednom provjerom stručnosti – tonom neprimjerenim jednom pretpostavljenom.“ rekao je za „Kozarski vjesnik“ Siniša Vujaković, rukovodilac Padobranske sekcije i član Upravnog odbora Aero-kluba „Prijedor“ i zaključio: „Jedno je sigurno. Naredne godine na svaku opstrukcija naših aktivnosti od strane načelnika JPAKL odgovorićemo prijavom kod BHDCA, a svaki eventualni, zabranama letenja prouzrokovani finansijski gubitak, biće pravno sankcionisan.“
Izvor: kozarski