Svjetski dan hidžaba koji se danas, 1. februara širom planete, u Mostaru je obilježen mirnom šetnjom, u znak nezadovoljstva odlukom Visokog sudskog i tužilačkog savjeta o zabrani nošenja vjerskih obilježja u pravosudnim institucijama, javlja Anadolu Agency (AA).

“Moj hidžab -moj ponos“, “Moj hidžab -moje pravo“, “Ukidanje hidžaba je ukidanje identiteta“.

Ovo su samo neke od poruka ispisanih na transparentima građanki i građana Mostara koji su danas polazeći sa Trga Musala kroz Fejićevu ulicu, pa kroz Staru gradsku jezgru, te prelaskom preko Starog mosta, te kroz Cernicu nazad do Musale ukazali svekolikoj javnosti svoj stav o odluci uvođenja zabrane nošenja hidžaba u javne ustanove i institucije.

Azra Hasanbegović, direktorica Udruženja Žene BiH, iako ne nosi hidžab je došla s namjerom da podrži žene u njihovom nastojanju da im se ne ukida pravo da nose marame.

Zastupnica u Parlamentu Federacije BiH i doktorica medicine Selma Jakupović, je kako kaže za Anadolu Agency (AA) na ovu šetnju došla iz revolta na razne zabrane, navodeći kako zabranu hidžaba smatra zabranom slobode izražavanja.

“Ja sam za to da se ukinu vjerska obilježja u javnim institucijama, to je ono što treba, a ovo je isto kao da zabranite dugu ili kratku suknju, što je sloboda izražavanja“, kazala je Jakupović.

Udar na svoju osobnost osjetila je Ernesa Bihorac koja radi kao profesorica bosanskog jezika i književnosti i koja je i pokrenula peticiju protiv odluke Visokog sudskog i tužilačkog savjeta.

Strahuje da bi se ova odluka kako kaže mogla verificirati i na druge institucije i na društveni sektor, te da bi i ona bila primorana prestati raditi u školi ukoliko se ne bi odrekla hidžaba.

Sa protestne šetnje iz Mostara je poručeno kako se očekuje da će se povući odluka Visokog sudskog i tužilačkog vijeća o zabrani nošenja vjerskih obilježja u pravosudnim institucijama.

NN