Fotografije učenica osnovnih škola u Leskovcu zloupotrijebljene na internetu. Roditelji krenuli u rat sa hakerima, sami skidaju neprimjereni sadržaj.
Roditelji u Leskovcu prinuđeni su da vode internet-rat s hakerima koji fotografije njihove djece zloupotrebljavaju za pornografiju! Montirane slike učenica osnovnih škola iz ovog grada osvanule su na fejsbuk i instagram nalozima nepoznatih administratora. Policija, još uvijek, nije u mogućnosti da riješi ovakve slučajeve, pa očajni roditelji sami “skidaju” neprimjeren sadržaj sa društvenih mreža.
Rat sa internet-prestupnicima počeo je tokom vikenda, kada se na jednom instagram-nalogu pojavila izmontirana fotografija lica djevojčice sa golom zadnjicom i polnim organom nepoznate ženske osobe. U komentaru je objavljeno puno ime i prezime maloljetnice, uz nepristojan sadržaj.
– Moje djete nema naloge ni na “Fejsbuku” ni na “Instagramu”, ali je njena fotografija ukradena sa zajedničke školske slike – ispričala nam je potresena majka ove učenice. – Kada nam je ćerka ispričala šta se dogodilo, sve smo odmah prijavili policiji. Dostavili smo i prepisku među vršnjacima, iz koje se može zaključiti da je to učinio njen školski drug. Prema našim informacijama, on je to i priznao pred policajcima.
Zvanična policijska istraga još uvek traje, pa kako bi zaštitila svoje dete, očajna majka morala je da uzme stvar u svoje ruke. Ona je, s prijateljima i ostalim roditeljima, učestalim prijavama administraciji “Instagrama” uspela da ukloni ovaj sadržaj. Problem je, međutim, u tome što se on posle dva dana ponovo pojavio na internetu.
Gotovo svi nalozi na kojima se montiraju slike djevojčica iz Leskovca s tijelima nepozanatih razgolićenih žena u svom imenu sadrže riječ tračara. Inače, od početka godine dva ovakva slučaja prijavljena su policiji, a prema nezvaničnim informacijama, u jednom je otkriven i počinilac.
Iz leskovačkog Višeg javnog tužilaštva tvrde da su tokom prošle godine imali jednu prijavu za takvo krivično djelo, dok ih u prethodne dvije godine nije bilo.
– U januaru su nam stigle dvije takve prijave iz različitih škola – objasnili su u Tužilaštvu. – Postupanje u predmetima maloljetničke delinkvencije je hitne prirode i tako se radi u svim slučajevima.
U Ministarstvu prosvete kažu da slučaj iz Leskovca, nažalost, nije usamljen i da je vršnjačko nasilje na internetu sve učestalije.
– Problem je u tome što nijedna institucija još nema dovoljno ingerencija da reaguje u takvim situacijama, ali i to što je postavka sadržaja na internetu tolika slobodna i brza da ju je teško kontrolisati – objašnjava Biljana Lajević iz Ministarstva prosvete. – Zato apelujemo i na škole i na roditelje i na samu djecu da strogo vode računa o tome kakve fotografije objavljuju na društvenim mrežama.
Ona kaže da je dosta osnovnih i srednjih škola uvelo pravilo da se, prije objave slika svojih učenika na internetu, obavezno konsultuje sa roditeljima.
-Posljedice da nasilje na internetu može da ostavi ozbiljne posljedice po dijete, potvrđuju i u Savjetovalištu za mlade leskovačkog doma zdravlja.
– Zato je važna reakcija odraslih iz najbliže okoline – kaže mr Ivana Stanković, psiholog i koordinator Savjetovališta. Pravilna reakcija treba da pruži stabilnost djetetu i uvjerenje da nije odbačeno jer se djeca izložena vršnjačkom nasilju najviše plaše baš toga.
Večernje novosti