Predsjednik SRS Vojislav Šešelj je poslije oslobađajuće presude u Haškom tribunalu rekao da su sudije donijele jedinu moguću presudu sa pravnog aspekta.

Šešelj je na konferenciji za novinare u prostorijama SRS, nedugo poslije izricanja presude u Haškom tribunalu, rekao da je od početka znao da mu nijedan zločin ne mogu dokazati.

“Maloprije su me obavijestili moji saradnici koju presudu je donio Haški tribunal. Pojavilo se dvoje časnih i poštenih sudija koji su pokazali da su profesionalizam, čast i obraz iznad svakog političkog pritiska. Odoljeli su svim pritiscima i donijeli, sa pravnog aspekta, jedinu moguću presudu. Izražavam ogromno žaljenje što moji bliski prijatelji Milan Martić, general Zdravko Tolimir, koji je pogubljen u Haškom tribunalu, Radovan Karadžić i neki drugi nisu imali u Sudskom vijeću časne sudije. I oni bi bili oslobođeni”, dodao je Šešelj.

Lider SRS je rekao da oslobađajuća presuda nije “ni za dlaku” promijenila njegov stav o Haškom tribunalu kao “anti-srpskom sudu i instrumentu novog svjetskog poretka”.

“Onog trenutka kada sam krenuo u Hag, znao sam da mi ne mogu ništa dokazati. Pobio sam sva lažna svjedočenja, raskrinkao sam sva falsifikovana dokumenta, a kada sam završio posao i pobijedio, nije me ni interesovala presuda. Možda sam mogao bar malo da dobijem, da ne bjesne ovoliko srpski neprijatelji van Srbije i u njoj”, rekao je Šešelj.

Odgovarajući na novinarska pitanja Šešelj je rekao i da je “ideja velike Srbije podjednako snažna i bez njega i sa njim”, kao i da ova presuda neće uticati na tu ideologiju.

Šešelj je rekao i da neće tužiti Republiku Srbiju zbog vremena koje je proveo u Hagu i podsetio da je još 2012. godine zatražio odštetu od 12 miliona evra, koju bi mogao da dopuni “jer je i posljednje četiri godine osjećao veliku patnju dok je čekao presudu”.

Kako je rekao, on smatra da međunarodni tribunali nemaju pravnog smisla i da su instrumentalizovani, ali da je ovo suđenje doprinijelo skidanju ljage sa srpskog naroda.

“Skinuta je ljaga povodom prozivki za udruženi zločinački poduhvat, kao i veliki deo krivice za izbijanje građanskog rata”, rekao je Šešelj, podvukavši da bi bio osuđen da mu je sudilo veće kao Radovanu Karadžiću.

“Poslije me više, kad sam pobijedio, nije ni interesovala izrečena presuda, prođoh bez kazne a možda sam mogao bar malo da dobijem, da ne bjesne ovoliko srpski neprijateji i van Srbije i u Srbiji”, rekao je Šešelj.

On je rekao da su sudije u sudskom vijeću Žan Klod Antoaneti i Mandiaje Niang, pokazali da su profesionalizam, čast i obraz iznad svakog političkog pritiska, te da su pritiscima odoljeli i donijeli, s pravnog aspekta, jedinu moguću presudu.

On je izrazio žaljenje što njegovi, kako je naveo, bliski prijatelji, Milan Martić, general Zdravko Tolimir, Radovan Karadžić i mnogi drugi nisu imali u sudskom vijeću časne i poštene sudije, navodeći da bi i oni u tom slučaju bili oslobođeni.

Na pitanje o tome kakve reakcije očekuje iz Hrvatske i BiH, Šešelj je rekao da ga to ne interesuje, ali da će oni strijepiti od odgovora ako budu “bezobrazniji nego što je podnošljivo”.

“Očekujem i poziv hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović u zvaničnu posjetu”, rekao je Šešelj.

Haški tribunal oslobodio je danas Vojislava Šešelja po svih devet tačaka optužnice, koja ga je teretila da je govorom mržnje podsticao i podržavao ratne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini tokom ratnih sukoba i protjerivanje Hrvata iz Vojvodine.

Tanjug