Premijer Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će za nekoliko mjeseci Srbija od Rusije dobiti lovce “Mig 29”, tako da će ukupno imati 10-11 takvih letjelica.
O sledećim koracima zvaničnici Srbije i Rusije razgovaraće tokom predstojećeg susreta u Moskvi.
“Rusija je spremna da maksimalno konstruktivno razmatra ono što naši srpski prijatelji smatraju važnim za njihovu odbrambenu sposobnost”, rekao je ruski šef diplomatije Sergej Lavrov Sputnjiku.
“To nije kupoprodajni odnos, Srbija ne kupuje naoružanje već ga Ruska Federacija donira, i Srbija će platiti samo onaj dio koji se tiče prilagođavanja te opreme”, rekao je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić posle jučerašnjeg susreta sa Lavrovom.
Nabavku pojačanja za srpsko Vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovnu odbranu, premijer Srbije Vučić najavio je još u junu na primopredaji dva helikoptera Mi-17 koja su tada stigla u Beograd.
“Ističu nam resursi na lovačkoj avijaciji 2018. i 2019. Tu ćemo morati da krenemo u remont i vjerujem da ćemo i za to naći dovoljno finansijskih sredstava”, rekao je tada Vučić.
“Srbija vodi miroljubivu politiku, i smiju mi se kada parafraziram Broza, ali živimo i radimo kao da rata neće biti, ali trudimo se da očuvamo naše kapacitete i da ih svakodnevno unapređujemo”, rekao je Vučić i dodao da će zbog isteka resursa, i nemogućnosti da našim “migovima” patroliramo nebom, Srbija morati da nabavi nove lovačke avione.
Avion “Mig 29M/M2”, za čiju je kupovinu Srbija, prema ranijim medijskim pretpostavkama, zainteresovana, predstavlja poslednju kariku u lancu razvoja familije aviona “mig 29”, koja je počela prije više od 30 godina i vodi se kao lovac četvrte generacije.
Iako ima isto ime i veoma sličan izgled kao i avion koji je Јugoslavija kupila 1987. godine, “Mig-29M/M2” je potpuno novi avion sa višestruko uvećanim borbenim mogućnostima u odnosu na “Mig-29” koji se trenutno koristi u Srbiji.
“Mig-29” ima radar N019, koji u zavisnosti od veličine cilja ima domet od 35 do 60 kilometara. Ima mogućnost da prati deset ciljeva, ali da dejstvuje samo po jednom u svakom trenutku.
Za razliku od njega, “mig 29M/M2” ima radar Žuk-ME, koji avion veličine lovca otkriva na 120 kilometara, a može da otkriva i ciljeve na zemlji i na moru.
Tako cilj veličine tenka može da registruje na daljini od 25 kilometra dok za velike ciljeve poput razarača ta daljina može biti i do 250 kilometra. Može da prati deset ciljeva kao i da dejstvuje po četiri cilja odjednom.
Ima maksimalnu brzinu 2,35 puta veću od zvuka, top kalibra 30 milimetra sa 150 granata i devet podvesnih tačaka za projektile i gorivo. Avion je razvijen na osnovu mornaričkog “Mig 29K/KUB” koji se koristi u indijskoj i ruskoj mornarici.
U odnosu na “Mig 35”, “Mig 29M/M2” ima nešto slabiji radar pa se u nekoj literaturi taj avion zapravo navodi kao izvozna varijanta “Mig 35” koji spada u klasu lovaca pete generacije.
Vojska Srbije inače u naoružanju ima četiri aviona “mig 29”, tri jednosjeda i jedan dvosjed, i to je najsavremeniji avion koje trenutno posjeduje srpsko Vazduhoplovstvo i protivvazduhoplovna odbrana.
Izvor: RTS