Bivši pripadnik “Ševa” Nedžad Herenda posjeduje holandsko državljanstvo i u toj zemlji već dvije decenije živi pod lažnim imenom.

To za “EuroBlic” tvrdi poznati tuzlanski advokat Faruk Balijagić, komentarušući nedavnu odluku Suda BiH da raspiše međunarodnu potjernicu za čovjekom koji se sumnjiči za ubistvo osmorice zarobljenih vojnika JNA u sarajevskom Velikom parku. Nakon što su pojedini mediji u FBiH objavili da Herenda, navodno, ne poseduje državljanstvo BiH, ali ni Holandije u kojoj se krije od 1997. godine, Balijagić  tvrdi da to nije tačno, odnosno da je zloglasni ubica, prema njegovim riječima, već godinama državljanin Holandije.

– Haško tužilaštvo je još 1999. počelo da priprema Nedžada Herendu za svjedočenje protiv Alije Izetbegovića, koji se zajedno sa Franjom Tuđmanom i Slobodanom Miloševićem nalazio na listi osumnjičenih za ratne zločine. Kao nagradu za kooperativnost, Herenda je od tadašnje glavne haške tužiteljke Karle del Ponte dobio lažni identitet, novo ime, ali i holandske papire, pasoš i državljanstvo – tvrdi Balijagić.

On dodaje da ne vjeruje da će nekadašnji glavni egzekutor zloglasnih “Ševa” ikad odgovorati za počinjene zločine s obzirom da Holandija, kako ističe, svoje državljane ne isporučuje drugim zemljama.

– Zašto nadležno tužilaštvo u Sarajevu nije tražilo Herendino hapšenje i procesuiranje odmah nakon završetka rata, iako se i tada znalo da je on lično likvidirao zarobljene vojnike JNA u Velikom parku u aprilu 1992? Zato što bi, osim tog zločina, Herenda morao da odgovara i za ubistva političkih neistomišljenika SDA, kao i pokušaj atentata na Sefera Halilovića u kojem su stradali Halilovićeva žena i njen brat. Herenda je preopasan svjedok za brojne bivše i sadašnje bošnjačke političare, od kojih se neki danas nalaze na najvišim državnim funkcijama. Zbog toga je i izbrisan iz evidencije državljana BiH, kako ova zemlja nikad ne bi mogla da traži njegovo izručenje od drugih država – tvrdi Balijagić.

Pozivajući se na izvore iz pravosuđa BiH, pojedini sarajevski mediji nedavno su objavili da je provjera Interpola pokazala da Nedžad Herenda nema državljanstvo BiH ni bilo koje druge zemlje. Isti mediji objavili su da Interpol zbog toga, navodno, još nije objavio crvenu potjernicu za Herendom, iako ju je raspisao po zahtjevu Suda BiH. “EuroBlic” je  još početkom decembra prošle godine objavio da se Herenda krije u holandskom gradu Groningenu, gdje živi pod lažnim imenom i izmenjenim fizičkim izgledom.

Izvori iz MUP RS tada su otkrili da su predstavnici pojedinih tužilaštava iz FBiH prije nekoliko godina odlazili u Holandiju i tajno se sastajali s Herendom kako bi od njega dobili informacije o ubistvu nekadašnjeg zamjenika šefa AID Nedžada Ugljena, kao i drugim nerješenim političkim ubistvima u FBiH.

Spisak zločina

U izjavi koju je dao istražiocima bošnjačke policije nakon što je privođen zbog sumnje da je učestvovao u atentatu na Nedžada Ugljena u septembru 1996, Herenda je priznao da je lično ubio osam zarobljenih rezervista JNA u sarajevskom Velikom parku 22. aprila 1992. godine.

On se takođe sumnjiči da je u Sarajevu 1995. ubio jednog francuskog pripadnika mirovne misije UN-a, a takođe je otkrio da su snajperisti “Ševa” u maju 1993. likvidirali sarajevske “Romea i Juliju”, Boška Brkića i Admiru Ismić.

EuroBlic