Ona je naglasila da Srbija, međutim pored argumenata ima i adute u rukama.
“Srbija kao adut ima Kinu i Rusiju i ovde je samo bitno koliko je njima stalo do Kosova i Metohije, a mislim da im je stalo, možda ne zbog nas, možda zbog tih presedana. Predsjedniku Rusije Putinu je stalo i predsjedniku Kine Siju je stalo, on je počeo da igra sve veću ulogu u Evropi. Tako da ja mislim da će ovo vjerovatno, ipak, završiti nekim kompromisom”, rekla je Smajlovićeva za RTS.
Ona je podsjetila da je Velika Britanija u jesen 1998. godine postala predsjedavajuća Savjeta bezbjednosti UN, kada su se strahovito ubrzale stvari oko odluke o bombardovanju tadašnje Jugoslavije.
Prema njenom mišljenju, Velika Britanija ovom odlukom pokušava da poslije izlaska iz EU ostane jednako važna ili još važnija nego prije i poručuje Srbiji – vi ste naše dvorište.
“I to u trenutku kada Zapad govori drugim zemljama poput Rusije – ovo nije vaše dvorište, više nikada ništa nećete biti pitani, ovo nije sfera vaših interesa”, dodala je Smajlovićeva.
Ona je rekla da je Velika Britanija, pogotovo od kada je izašla iz EU, utrostručila napore i povećala sto odsto izdvajanja za Balkan.
Velika Britanija, koja predsjedava Savjetom bezbjednosti UN u avgustu, nije stavila raspravu o Kosovu i Metohiji na dnevni red tog tijela.
Savjet bezbjednosti UN, kojim tokom avgusta predsjedava Velika Britanija, preskočio je raspravu o Kosmetu pošto su na prethodnoj sjednici, sredinom maja, predstavnici Švedske, Velike Britanije, Francuske, SAD, Poljske i Holandije naveli da je vrijeme da se promijeni format rasprave o kosovskoj krizi u sjedištu UN.
SRNA/ATV