Da li na osnovu člana 2 Statuta FS BiH Zvijezda iz Gradačca podleže sankcionisanju zbog “diskriminacije privatnog lica na osnovu etničkog porekla”?
Piše: SLAVKO BASARA
Fudbalski savez Bosne i Hercegovine sve manje liči na organizaciju čije odredbe su utemeljene Statutom iz maja 2017. godine, a pod kojima je potpisan Elvedin Begić, prvi i jedini predsednik “krovne kuće fudbala” iz Sarajeva otkako je srušeno tročlano Predsedništvo 2011. godine. Od tada zajednički Savez funkcioniše mimo Dejtonskog sporazuma i postao je, pod čudnim okolnostima, “politička lokomotiva” s kojom se nastoji “raspakovati” ustavna organizacija zemlje dva entiteta i tri naroda.
To na najbolji način pokazuje, i potvrđuje, “slučaj Dejan Popović” povodom kojeg se FS BiH nije oglasio, baš kao ni FS Federacije BiH, u kojem je na nacionalnoj osnovi diskriminisan jedan mladi čovek i pre svega sportista, te mu oduzeto osnovno pravo – na rad, samo zato što je čestitao 9. januar, Dan Republike Srpske. Uradila je to Zvijezda iz Gradačca, klub koji je svom kapitenu i jednom od najboljih igrača jednostrano raskinuo ugovor, bez ikakvih posledica, direktno ubadajući šovinistički nož u srce Statuta po kojem je organizovan Fudbalski savez BiH. I nikom ništa. Fudbaler iz Trebinja je poslan direktno na ulicu samo zato što je napisao poruku čestitke na društvenim mrežama.
Da bi Fudbalski savez BiH u ovom slučaju trebao, i morao, da reaguje govori član 5 pomenutog Statuta pod naslovom “Neutralnost i nediskriminacija” u kojem jasno piše:
“1. N/FS BiH je neutralan u političkim i verskim pitanjima.
- Diskriminacija bilo koje vrste, protiv neke zemlje, privatnog lica ili grupe ljudi, na osnovu etničkog porekla, pola, jezika, politike ili bilo kog drugog razloga, strogo je zabranjena i može se sankcionisati suspenzijom, isključenjem ili drugim disciplinskim merama.”
Da li na osnovu ovoga člana Statuta FS BiH klub Zvijezda iz Gradačca podleže sankcionisanju zbog “diskriminacije privatnog lica na osnovu etničkog porekla”?
Da je Savez sa sedištem u Sarajevu zagovornik ove teze iz prethodnog pitanja i da krši sopstveni Statut usklađen sa Evropskom i Svetskom fudbalskom federacijom možda potvrđuje i “slučaj Ognjen Vranješ” koji je zbog tetovaže stavljen na stub linča od strane nacionalističke navijačke grupe “BH fanatikosi”, a tom brutalnom šovinističkom progonu svog reprezentativca se pridružio i FS BiH nedavnim saopštenjem osuđujući postupak fudbalera iz Banjaluke, a u kojem je između ostalog napisano:
“Oštro i bezrezervno osuđujemo šokantno ponašanje reprezentativca Ognjena Vranješa, jer njegove poruke, bez obzira na koji način su izražene, nisu u duhu vrednosti za koje se zalaže FS BiH i ne predstavlja osobine istinskog sportiste koji treba da bude uzor mlađim generacijama.
Vranješova borbenost i odnos na terenu do sada su bili neupitni, međutim, njegovo ponašanje van terena nije prihvatljivo i ne odražava stavove, politiku i ciljeve Saveza i reprezentacije koja na najbolji način predstavlja BiH u svetu…”
Koji su to stavovi, politika i ciljevi Saveza – diskriminacija na nacionalnoj osnovi? Umesto da zaštiti svog igrača koji je “ginuo” za BiH na mnogim evropskim i svetskim terenima Savez je podržao hajku sa tribina na reprezentativca koji je postao “persona non grata” zbog tetovaže granica Republike Srpske, jednog od dva entiteta “Dejtonske zemlje”.
FS BiH je odavno postao politički instrument jednostranosti, a takav način funkcionisanja i delovanja biće pojačan u narednom periodu pogotovo nakon imenovanja Adnana Džemidžića, političkog aktiviste Stranke demokratske akcije, na funkciju generalnog sekretara od 1. januara 2019. godine. On je na odgovornu funkciju stigao po predlogu predsednika Dine Begića koji je bio izložen neverovatnim političkim pritiscima SDA.
A u članu 2 Statuta FS BiH pod naslovom “Pravni status” lepo piše:
“1. Nogometni/Fudbalski savez Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: NS/FS BiH) je organizacija tipa udruženja, u koje su ravnopravno udruženi NS F BiH i FS RS. Osnovan je na neodređen vremenski period.
- NS/FS BiH je nevladino, nepolitičko, nezavisno sportsko udruženje od javnog interesa, koje je osnovano udruživanjem dva entitetska nogometna/fudbalska saveza, u cilju unapređenja i razvoja nogometa/fudbala u Bosni i Hercegovini.
- NS/FS BiH je, u skladu sa svojim karakterom, organizacijom i ciljevima, samostalna nogometna/fudbalska asocijacija na nivou BiH, sa zadatkom da organizuje i promoviše nogometni/fudbalski sport u BiH, u skladu sa ovim Statutom i odlukama Generalne skupštine i Izvršnog odbora NS/FS BiH, kao i Statutom, propisima, direktivama i odlukama FIFA i UEFA.”
Ovakav Fudbalski savez BiH, koji ne poštuje vlastita, ali ni normativna akta iz Niona i Ciriha, direktno su instalirale UEFA i FIFA putem Komiteta za normalizaciju. Statuti FS BiH, UEFA i FIFA su usklađeni, ali to nije garant iskorenjivanja nacionalizma, šovinizma i diskriminacije po etničkom poreklu u duboko podeljenoj i nefunkcionalnoj zemlji dva entiteta i tri naroda. Da li je greh Dejana Popovića i Ognjena Vranješa taj što su rođeni u Trebinju i Banjaluci?
Hoće UEFA i FIFA poslati u Sarajevo bar opomenu ili upozorenje?
Radnički (NS) dovodi Popovića
Doskorašnji kapiten Zvijezde iz Gradačca Dejan Popović dobio je ponudu da postane član Radničkog iz Novog Sada. Saopštenje kluba koji mu je ponudio ugovor nakon što ga je Zvijezda otpustila zbog poruke objavljene povodom dana Republike Srpske prenosimo u celosti_
“RFK Novi Sad najoštrije osuđuje šovinistički ispad Zvijezde koja je otpustila kapitena Dejana Popovića, samo zato što je svojoj Republici Srpskoj čestitao rođendan. Ovaj postupak još jedan je dokaz da su Srbi u regionu građani drugog reda i da će svako patriotsko osećanje, bez bilo kakvog uvredljivog prizvuka, biti sankcionisano na najgrublji način, dok je ostalima sve dozvoljeno, od drona sa zastavom Velike Albanije, preko kukastog krsta na Poljudu ili nacističkog salutiranja Džo Šimunića”.
RFK Novi Sad zato nudi ugovor, stan i hranu Dejanu Popoviću, koji je ostavljen bez hleba samo zato što se nije stideo svog porekla i svoje republike. Mi patriote cenimo i na delima, a ne samo na rečima i nadamo se da će ovaj fudbaler, koji zaslužuje podršku celog srpstva, postati deo žuto-plave familije, gde se vrednosti koje on promoviše neguju i štite”.
Begić blizu UEFA
U ambijentu strahovitog političkog pritiska na Savez, ali i afera začinjenih diskriminacijom, nacionalizmom i šovinizmom, što je suprotno osnovnim načelima UEFA i FIFA, predsednik FS BiH Elvedin Begić je jedan od kandidata za novog člana Izvršnog komiteta Evropske fudbalske unije.
Izbor će se dogoditi na 43. Kongresu UEFA u Rimu, 7. februara, a pored Begića kandidati za osam mesta u “fudbalskoj vladi” iz Niona su još: Kairat Boranbajev (Kazahstan), Šandor Čanji (Mađarska), Armand Duka (Albanija), Fernando Gomeš (Portugalija), Borislav Mihajlov (Bugarska), Jesper Moler Kristensen (Danska), Andrij Pavelko (Ukrajina), Luis Rubialeš (Španija) i Davor Šuker (Hrvatska), dok je Florens Harduin (Francuska) jedini kandidat za ženskog člana.
Političari
U novembru je u Sarajevu otvorena nova upravna zgrada FS BiH na kojoj su prisustvovali brojni gosti iz sveta, ali i visoki funkcioneri SDA.
Gosti Saveza na ovoj svečanosti bili su Šefik Džaferović, bošnjački član Predsedništva BiH, Denis Zvizdić, predsedavajući Vijeća ministara, Abdulah Skaka, gradonačelnik Sarajeva…
Njihov stranački kolega Adnan Džemidžić odnedavno je postao jedan od visokih funkcionera FS BiH.
Sportski žurnal