– U takvim okolnostima, političari iz Sarajeva razmišljaju kako da odbiju ponudu Dodika, a sa druge strane su u nezgodnoj situaciji jer građani uviđaju da im zbog korone treba pomoć, i da je štetno po njih da se pomoć odbija – istakao je Anđelković.
On je naveo da se bošnjačka politička elita, koja sve vrijeme pokušava da obesmisli Republiku Srpsku, našla u teškom položaju jer smatraju da bi prihvatanjem pomoći dali na značaju Dodiku.
Politikolog Anđelko Kozomara rekao je za “Sputnjik” da ruska pomoć ima dvostruki značaj, prije svega zdravstveni, ali i politički.
– U medicinskom smislu, značajno je jer su došli ljekari ruske vojske da pomognu kolegama u Republici Srpskoj gdje nema toliko stručnjaka iz oblasti epidemiologije i infektologije. Stigla su i specijalna ruska vozila za dezinfekciju koja će očistiti bolnice i ulice, a njih, vidjeli smo, nema baš svako – istakao je Kozomara.
On navodi da je i moralna vrijednost te pomoći velika, jer je srpskom narodu jasno da iza sebe ima velikog, moćnog i snažnog prijatelja.
– U Federaciji se sve dijeli po nacionalnoj osnovi, pa i bolest. Ruski ambasador u BiH je rekao da mu se iz Sarajeva niko nije obratio za pomoć, a svjedoci smo da su u ovoj situaciji čak i Rusi i Amerikanci sarađivali. Dakle, Sarajevo ima neki čudan odnos prema svojim građanima – rekao je Kozomora.
Prema njegovom mišljeu, oni bi trebalo od ruskog ambasadora da zatraže istu pomoć koju je dobila i Srpska, jer se zna da je virus ušao u najveći zdravstveni centar u BiH, u Univerzitetsku bolnicu u Sarajevu, i da bi im pomoć takvih stručnjaka kao što su ruski vojni ljekari dobro došla.
SRNA/RTRS