Nezakonito penzionisanje iskusnih srpskih kadrova u Obavještajno-bezbjednosnoj agenciji BiH, pogotovo u upravi i sarajevskoj kancelariji, naišlo je na otpor zvaničnika Republike Srpske.
Sa više adresa, Savjetu ministara upućen je zahtjev da preispita navode oštećenih u ovoj agenciji. Na inicijativu predstavnika Republike Srpske, zasjedaće i Zajednička komisija za nadzor nad radom OBA.
Rješenja o prekidu radnog staža Srbima zaposlenim u OBA dodjeljuju se, iako nisu ispunili, uslove za penziju. Nemaju ni 65 godina starosti, niti radni staž od 40 godina.
Ovu informaciju usmeno nam je potvrdilo više izvora, ali zbog prirode posla kojim se bave naši sagovornici ne mogu govoriti javno. No, tvrde da su o namjerama generalnog direktora OBA Osmana Mehmedagića Osmice da od Srba očisti ovu agenciju obavijestili zvaničnike Srpske u bh. institucijama.
Da jačanju bošnjačkog korpusa u OBA znatno doprinosi i inertnost srpskih kadrova na rukovodećim pozicijama, prije svih, zamjenika generalnog direktora Trifka Buhe, smatra srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
Buha se, kaže Dodik, nikada nije usprotivio aktivnostima koje se rade na štetu Srpske.
-To su kadrovi Šarovića, Borenovića koji su postavljeni od strane Mladena Ivanića. Vidimo mi šta se tu dešava, dovode se Srbi iz FBiH, oni koji su u mješovitim brakovima, koji su zavisni od institucija FBiH. Ne mogu reagovati, osim da putem predsjedavajućeg Savjeta ministara zatražimo ko ima određena ovlaštenja. I u Predsjedništvu ću zatražiti informacije o tome – naglasio je Dodik.
Sa nadzorom nad “nedodirljivom” OBA na kraj nije lako izaći ni nadležnoj parlamentarnoj komisiji. Na inicijativu srpskih članova, Zajednička komisija za nadzor nad radom OBA trebalo bi da se pozabavi nacionalnom strukturom zaposlenih u toj agenciji, jer ravnopravna zastupljenost jeste i ustavna kategorija.
– Ovdje mi imamo akt diskriminacije. Ako vi pod istim uslovima Srbe tjerate u penziju, a ostalima dozvoljavate da ostanu u radnom odnosu, vi diskriminišete ne samo te službenike, nego čitav jedan narod koji po Ustavu ima jednaka prava – naveo je Nenad Stevandić, član Zajedničke komisije za nadzor nad radom OBA.
No, da se u OBA prava i Ustav tumače po volji Osmana Mehmedagića ilustruje i primjer da je penzionisani Bošnjak na svoje radno mjesto doveo sina, a potom je, kako saznajemo od Srba zaposlenih u ovoj agenciji, nastavio da radi po osnovu ugovora o djelu. Nacionalni disbalans u policijskim agencijama pokrenuo je i parlamentarne aktivnosti.
Dom naroda BiH zaključkom je obavezao Savjet ministara da razmotri nacionalnu i polnu strukturu ne samo u OBA, nego u svim policijskim agencijama u BiH.
– Nama je lijepo reći nacionalna i polna struktura odgovara; to vam je kao da svi jedemo sarmu, a neki meso, a neki kupus. To nije pristojno, ni korektno, ako želimo da gradimo povjerenje unutar agencije – rekao je Sredoje Nović, predsjedavajući Kluba Srba u Domu naroda BiH.
Nović ovim ukazuje da ni raspodjela rukovodećih pozicija nije u skladu sa Ustavom BiH. Takođe, i Zakonom o policijskim službenicima BiH propisuju da struktura policijskih službenika u policijskim tijelima odražava nacionalnu strukturu stanovništva BiH prema popisu iz 1991. godine.
Vidjećemo da li će i kakve nalaze parlamentarcima donijeti Savjet ministara za šest mjeseci.
No, po svemu sudeći, da odani kadar SDA Osman Mehmedagić, čekajući još jedan mandat direktora, agenciju oslobađa srpskih kadrova sa znanjem i iskustvom.
Izvor: RTRS