Zastava tzv. Armije BiH pod kojom su počinjeni mnogi zločini nad srpskim narodom, vijorila se u Republici Srpskoj.
Ovaj put nadomak opštine Kotor Varoš. Bošnjaci su zastave istakli na obilježavanju ratnih dešavanja u selu Večići, samo 500 metara od mjesta na kojem je ubijeno 16 srpskih civila, od kojih je najmlađa žrtva imala samo 4 godine.
Kotor Varoš je od Večića udaljen samo 7 kilometara, a ovo mjesto okružuju brojna srpska sela. Srbi kojima su bošnjaci prve komšije kažu da isticanje zastava tzv. Armije BiH može unijeti samo nemir među narod, ali pred kamere ne žele.
Ovo nije prvi put da se zastava tzv. Armije BiH vijori kotorvaroškim selima. Onim u kojima se sa istog mjesta može vidjeti džamija, pravoslavna i katolička crkva. Bošnjačko ratno obilježje često je bilo istaknuto i na svadbama i sličnim proslavama, kažu iz Boračke organizacije ove opštine.
“Da vam kažem, i na svadbama i okolini Kotor Varoša su se donosile te zastave, a opštinska boračka organizacija je i prije mog dolaska obavještavala nadležne. Mi smo na teritoriji Republike Srpske, ali kada držimo parastose mi nikada ni jednu zastavu ne nosimo osim zastave Republike Srpske, a nalazimo se na teritoriji Republike Srpske”, kaže Miladin Savanović, predsjednik Boračke organizacije opštine Kotor Varoš.
Osude pljušte sa mnogih strana. Ali ne i od međunarodne zajednice koja bi trebala odreagovati na ovakve provokacije, koje graniče sa incidentom. To je još samo jedan pokazatelj dvostrukih aršina, koji se više ne smiju tolerisati, poručuju Srbi.
“Da napravimo paralelu samo, mi naša obilježavanja stradanja, napomenuću samo jedan primjer u Dobrovoljačkoj ulici, nikada nismo mogli obilježiti na mjestu gdje se desio zločin jer nam nisu dozvoljavale lokalne Sarajevske vlasti da dođemo na lice mjesta, a kamoli da nosimo ratna obilježja. Čak nismo smjeli da nosimo ni ustavna obilježja Republike Srpske, a to su zastava ili amblem”, kaže Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica.
“Niko nikome ne spori da upotrebljava svoje simbole u vršenju ili obilježavanju određenih događaja iz svoje prošlosti, ali u svakom slučaju upotreba zastave i grba BiH, Federacije i Republike Srpske i drugih obilježja, u čitavoj BiH je regulisana određenim propisima. Na kraju krajeva, ovakva upotreba je u sukobima koje regulišu tu oblast”, rekao je Slobodan Župljanin, dekan Fakulteta za bezbjednost i zaštitu.
Da stvar bude gora, pod ratnom zastavom na obilježavanju govor je držao potpredsjednik Republike Srpske Ramiz Salkić. To mu nije bio dovoljan pokazatelj da se u Srpskoj ne sprovodi sveopšta sistemska diskriminacija Bošnjaka, kako je naveo u otvorenom pismu premijeru Srpske. Radovan Višković poručuje ako mu ne odgovara plata i privilegija koje mu funckija potpredsjednika omogućava, da iz moralnih razloga podnese ostavku.
Izvor: ATV