SONY DSC
Izmjenama i dopunama Zakona o legalizaciji data je mogućnost vlasnicima nelegalno izgrađenih objekata, a koji su izgrađeni do kraja 1991.godine odnosno do 2013.godine (u zavisnosti od vrste objekta) da svoj objekat legalizuju po izuzetno jednostavnoj proceduri, sa minimalno troškova i truda.

Ovim izmjenama očekuje se da će biti moguća legalizacija oko 80 odsto nelegalno izgrađenih objekata u Republici Srpskoj.
Besplatna legalizacija podrazumijeva postupak izdavanja rješenja kojim se utvrđuje legalnost za sve objekte izgrađene do kraja 1991.godine za individualne stambene i stambeno- poslovne objekte površine do 400 m2, a koji su izgrađeni do 2013.godine.
Načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje Danijel Zrnić potvrdio je da je od oktobra 2022. godine (od kada su Izmjene i dopune Zakona o legalizaciji u primjeni) do kraja 2022.godine zaprimljeno oko 350 zahtjeva za izdavanje rješenja o legalnosti, a od početka 2023. godine do danas je zaprimljeno 1790 zahtjeva, što je ukupno preko 2100 zahtjeva.
” Građani dolaze u velikom broju, interesuju se , pitaju i ovom prilikom ih pozivamo da dođu kako bi se što više objekata legalizovalo jer je zakonodavac dao mogućnost građanima da po pojednostavljenoj proceduri i višestruko jeftinijoj jer su u pitanju samo neke paušalne naknade”, izjavio je Zrnić.
On je potvrdio i da je izdato preko 400 rješenja (ukupno za 2022.godinu i 2023.godinu).
” Svakodnevno pristižu zahtjevi, što govori da ljudi prepoznaju mogućnosti i benefite, ali ta tendencija ne bi trebalo da stane dok se ne legalizuju svi objekti”, rekao je Zrnić.
Procedura izdavanja rješenja kojim se utvrđuje legalnost objekta je sljedeća:
Uz zahtjev za izdavanje rješenja o legalnosti se prilaže geodetski snimak sa kotama objekta i podaci o zemljištu kako bi se utvrdili imovinsko pravni odnosi nad istim, uz administrativnu gradsku taksu od 10KM).
Po pristizanju zahtjeva u Odjeljenje, prvo se utvrdi o kakvom objektu je riječ (da li je individualni stambeni ili stambeno poslovni objekat do 400m2, ili je ipak riječ o objektu preko 400m2 bruto površine, objektu kolektivnog stanovanja, poslovnom, industrijskom) i kojem periodu izgradenje odgovara – do kraja 1991. ili 2013.godine.
Ukoliko se utvrdi da je riječ o individualnom stambenom ili stambeno poslovnom objektu do 400m2, pregleda se evidencija Odjeljenja da se utvrdi da li je za predmetni objekat nekada pokrenuta procedura legalizacije. Ukoliko se utvrdi da jeste i da je to bilo prije kraja 2013.g. potreba za daljnjim dokazivanjem nije neophodna. Uz podatke o imovinsko pravnim odnosima i podacima o stepenu završenosti objekta donosi se odgovarajuće rješenje (rješenje koje je osnov za tehnički pregled, odnosno izdavnje upotrebne dozvole ili rješenje koje mjenja građevinsku i upotrebnu dozvolu).
Ako se utvrdi da objekat ne pripada ovoj grupi, (po namjeni, veličini, ili ga nema u evidenciji Odjeljenja) šalje se zahtjev RGUIPP i (sa geodetskim snimkom) za izdavanje uvjerenje da objekat postoji na ortofoto planovima Republike Srpske.
Ukoliko se Uvjerenjem, dostavljenjim od strane RGUIPPe, dokazuje postojanje takvog objekta, izdaje se odgovarajuće rješenje. O uspješnosti ovakvog načina legalizacije govori i velik broj objekata upisanih u javne knjige (RGUIPP), nakon izdavanja rješenja kojim se utvrđuje legalost, čime je sva dokumentacije koja se tiče objekta okončana.

Izvor: prijedorgrad