Od početka primjene izmjena i dopuna Zakona o legalizaciji, od oktobra prošle godine, grad Prijedor primio je više od 2.100 zahtjeva za izdavanje rješenja o legalnosti, a izdao ih je više od 400, saopšteno je iz Gradske uprave.
Načelnik gradskog Odjeljenja za prostorno uređenje Danijel Zrnić rekao je da građani dolaze u velikom broju, interesuju se i raspituju o mogućnosti pojednostavljene i višestruko jeftinije procedure.

“Svakodnevno pristižu zahtjevi, što govori o tome da ljudi prepoznaju mogućnosti i benefite, ali ta tendencija ne bi trebalo da stane dok se ne legalizuju svi objekti”, naveo je Zrnić.

On je pojasnio da se uz zahtjev za izdavanje rješenja o legalnosti prilažu geodetski snimak sa kotama objekta i podaci o zemljištu kako bi se utvrdili imovinsko pravni-odnosi, uz administrativnu gradsku taksu od 10 KM.

Nakon toga Odjeljenje utvrđuje da li je u pitanju individualni stambeni ili stambeno-poslovni objekat površine do 400 metara kvadratnih ili veći objekat kolektivnog stanovanja, poslovni ili industrijski, te da li je izgrađen do kraja 1991. ili 2013. godine, od čega zavise dalja postupanja.

Izmjenama i dopunama Zakona o legalizaciji očekuje se da će biti moguća legalizacija oko 80 odsto nelegalno izgrađenih objekata u Republici Srpskoj.

Izvor: SRNA/Srpskainfo