Hašim Tači bi mogao da bude među onima koji će biti optuženi pred Specijalnim sudom za zločine OVK do kraja godine, rekao je za AFP neimenovani zapadni diplomata, prenosi Dojče vele.
U tekstu se navodi da će optužnice biti zasnovane na rezultatima do kojih su u istrazi došli članovi specijalnog tijela koje je EU formirala 2011. kako bi se ispitali navodi iz izvejštaja Savjeta Evrope.
Bivši glavni tužilac tog tijela je još 2014. izjavio da su rezultati istrage poprilično konzistentni i da obuhvataju čvrste dokaze koji omogućavaju da se optuže neki rukovodeći ljudi OVK za zločine protiv Srba, Roma, drugih etničkih manjina i albanskih političkih protivnika.
“Na osnovu toga, Tači bi mogao da spada u one koji će biti optuženi do kraja godine”, rekao je za agenciju AFP neimenovani zapadni diplomata, dodajući da će solidno pripremljen proces protiv najuticajnije političke figure Kosova zavisiti od toga ko je spreman da svjedoči protiv njega”.
Isti diplomata koji je želio da ostane anoniman konstatuje da će Tačijev izbor na funkciju predsjednika Kosova ipak podići ulog za svaku optužnicu”.
Novi šef Specijalnog suda za zločine OVK, Dejvid Švendiman je nedavno naglasio da izborom na predsjedničko mjesto Tači nije, niti stekao imunitet, niti ima pravo na amnestiju, podsjeća Dojče vele.
U opširnoj analizi agencije AFP o situaciji na Kosovu, podsjeća se da je Savjet Evrope u svom izvještaju 2011, kada je Hašim Tači bio premijer, iznio teške optužbe da je Tači na čelu mreže koja funkcioniše slično mafiji, i koja je umiješana u ubistva, otmice i trgovinu ljudskim organima zarobljenih ili otetih Srba.
Dojče vele navodi da su i Srbi i Albanci na Kosovu skeptični kada je riječ o ciljevima i motivaciji novog suda.
Analitičari smatraju da je zastrašivanje svjedoka najveća prepreka, dok su neki svjedoci već umrli, a druge loše služi pamćenje.
Postavlja se pitanje zašto ta suđenja nisu bila moguća za vrijeme uprave UN ili zašto to nije uradio Euleks? Trebalo bi podsjetiti da su svjedoci nestajali ili su umirali pod sumnjivim okolnostima još za vrijeme prethodnih suđenja vođama OVK, navodi Dojče vele.
Njemački mediji za dosadašnji neuspjeh pravosuđa navode dva uzroka – zid ćutanja kao kod Koza nostre i to da se zapadna politička elita pomirila sa postojećim odnosom moći na Kosovu.
Tači je pod međunarodnim pritiskom podržao osnivanje Specijalnog suda, ali njegovi politički protivnici, među kojima su njegovi bivši saborci, protive se tom koraku, označavajući ga neustavnim nazivajući ga uvredom za gerilsku borbu.
Mediji iz njemačkog govornog područja u svojim analizama stvari vide neto drukčije – Tačijeva hipoteka već teško opterećuje zemlju ogrezlu u korupciju i kriminal.
U njemaškoj štampi još prošlog ljeta je konstatovano da je OVK kao ratni plijen nakon rata preuzela benzinske pumpe i do danas drži vještački visoku cijenu benzina, da je Tači na čelu jedne interesne piramide koja djeluje na mafijaški način, ali i da je svojevremeno njemačka obavešjtajna služba BND u svojim izveštajima navela da je Tači naručivao ubistva.
Tanjug