Roditelji bošnjačke djece u Јanji odbijaju da preuzmu đačke knjižice, zbog, za njih spornog, naziva maternjeg jezika.
Bošnjaci, roditelji djece od prvog do petog razreda Osnovne škole Meša Selimović u Јanji nisu preuzeli knjižice, i zahtijevaju da se u tu rubriku upiše bosanski, a ne jezik bošnjačkog naroda. Ukoliko se do septembra naziv ne promijeni, neće započeti nastavu, a prijete i tužbama. Direktorica škole kaže da samo poštuje zakon i odredbe Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.
Od 1002 učenika u Osnovnoj školi Meša Selimović u centralnoj školi u Јanji i pet područnih odjeljenja, 47 odsto je bošnjačke djece. Roditelji ovih učenika od prvog do petog razreda odbili su da danas preuzmu
– I šta će im to, šta im je to, šta im to znači? Јel1 ima igdje da se u knjigama taj jezik spominje? Nema. Znači, gdje god se spominje, spominje se bosanski jezik – kaže Nusreta Јusufović.
Prijete i tužbama zbog, kako kažu, umanjivanja prava na jezik.
Direktorica Osnovne škole Milica Perković ističe da sve rade u skladu sa ustavom i zakonom, kao i smjernicama ministarstva prosvjete Republike Srpske.
– Mi smo u obavezi i moramo da ispoštujemo nastavni plan i program Republike Srpske kada je u pitanju naziv jezika i upisivanje u te rubrike naziva jezika, te instrukcije Ministarstva – kaže Perkovićeva.
U Ministarstvu prosjvete i kulture podsjećaju da je Ustavni sud potvrdio da je ovaj zakon u skladu sa Ustavom BiH. Dodaju da ni na koji način nisu isključili nesrpsku djecu iz obrazovnog sistema, već su Zakonom o osnovnom obrazovanju i vaspitanju i podzakonskim aktima u ovoj oblasti omogućena jednaka prava djeci na obrazovanje u Republici Srpskoj.
RTRS