Za najveći zločin nad Srbima po dolasku međunarodnih snaga na KiM još uvek niko nije odgovarao
Te kasne zime Srbi sa Kosmeta su živeli petu godinu kakvog-takvog mira, verujući da je najgore ipak prošlo, i da više nikad neće biti organizovanog nasilja nad njima. Počeli su iznova da grade svoje kuće i živote, okruženi više nego ikada Albancima, kojima je ipak bilo do ponovnog rušenja i sukoba. U atmosferi konstantnog straha svanuo je najcrnji dan na Kosovu i Metohiji od završetka NATO bombardovanja – 17. mart 2004. godine.
U želji da dovrše ono što su započeli 1998. albanski ekstremisti i njihove vođe su izmislili povod za napad na Srbe, pripremajući teren danima pred pogrom. Naime, od početka marta Albanaci su demonstrirali protiv pregovora sa Srbima oko struje, zatim napadali Srbe u Lipljanu, Starom Grackom i Čaglavici, i izveli 5 bombaških napada u Prištini. Sve je eskaliralo 16. marta, kada je uhapšen Selim Krasnići, komandant Kosovskog zaštitnog korpusa u Prizrenu, što je pokrenulo talas protesta na celoj teritoriji KiM. Tražena je potpuna nezavisnost pokrajine, ali su takođe traženi i životi Srba.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Direktan povod je pronađen u utapanju trojice albanskih dečaka u Ibru, u selu Čabra u Ibarskom Kolašinu, nakon što su ih navodno pojurili psi iz susednog srpskog sela Zupče. Kosovski mediji su brže-bolje požurili da optuže Srbe, koji su u tom trenutku, zbog svirepog ubistva srpskog mladića u Čaglavici, držali pod blokadom put Priština – Prizren. Tako je iz jedinog čisto albanskog sela u opštini Zubin potok krenulo stvaranje etnički čistog Kosmeta, u kojem je učestvovalo (prema procenama) između 50 i 70 hiljada Albanaca.