Iza poslednjeg rata izdala je svoje uspomene jedna američka novinarka po imenu Rut Mičel, koja je dugo vremena provela među Srbima, pa čak i za vreme samog rata, kad je bila zatvorena u Ratničkom domu u Beogradu, tada tamnici Geštapoa. U njenoj knjižici: „Četnici govore fakta o srpskim borcima – Mihailović i Jugoslavija“, Mičel se izražava ovako:

Srbi, pouzdani i lojalni kao rasa, spadaju u najveće borce i demokrate Evrope.  Ali  oni  se  takođe  nalaze  među  njenim  najgorim  propagandistima. Oni  ne  znaju  kako  da  upotrebe  reči  u  njihovu  ličnu  korist,  verujući  da njihova  dela  najrečitije  i  dovoljno  glasno  govore  o  njima  nama,  njihovim saveznicima.  Hrvati,  s  druge  strane,  dugo  vežbani  u  intrigama Austrougarske politike, jesu vešti propagandisti. Zbog toga je vrlo važno da Amerikanci najzad čuju potpunu dokumentovanu istinu o Jugoslaviji, o Srbima, Hrvatima, kao i o samom generalu Mihailoviću i „partizanima“.

„Za  vreme  provedenih  tri  i  po  godine  na  Balkanu  u  studiranju  i osmatranju raznih naroda, ja, jedna Amerikanka, videh šta se desilo …

Srpski  seljački  zemljoradnici,  živeći  pod  najliberalnijim  i najnapredniji  agrarnim  zakonima  Evrope,  čine  82%  stanovništva  i  u osnovi su protivnici komunizma …“

U svome zaključku, g-đa Mičel se ovako izražava:

Srbi će biti, kao što su i do sada uvek bili, vodeća nacija Balkana. Oni  ne  traže  –  a  ja  to  tvrdim  sa  punim  autoritetom  –  nikakvo teritorijalno uvećanje niti pak ikakvu kontrolu nad nekom drugom nacijom. Oni  traže  jedino  ovo:  Bezusluvnu  slobodu,  onu  slobodu  koju  smo  im  mi svečano obećali u Atlanskoj Karti. Oni su jasno dokazali njihovu iskrenu želju  da  sarađuju  kao  slobodan  narod,  ali  oni  neće  da  primaju  nikakve zapovesti ni od koga, niti iz Berlina, niti iz Moskve, niti od nas. Naš je prvi posao da osiguramo poverenje srpskog naroda…

…Srbi su prešli na našu stranu ne čekajući da se pogađaju sa nama za njihov otpor. A da su oni to učinili mi bismo im bez ikakvog pitanja ponudili crno-na-belo ogromne sume. Oni su ostavili da njihova nagrada bude određena našom čašću! Mi smo im obećali našu pomoć (Pukovnik Donovan, Pretsednik-Ruzveltov lični izaslanik došao je u Beograd da ih uveri u Američku pomoć). To je bio džentlmenski sporazum. Srbi su u potpunosti izvršili njihov deo — mi nismo bili sposobni da izvršimo naš!…

To je bila ta mala srpska nacija koja, zatvarajući uzani željezni most između Evrope i Azije, 1389. spase Evropu da ne bude osvojena od Turaka, koji su onda želeli da osvoje ceo svet. Da Srbi nisu desetkovali cvet turskih borbenih snaga na Kosovu, Beč, ondašnja tvrđava Evrope, bi pao, a sa time bi Evropa i naša civilizacija bili otomanizirani… I srpska reakcija 1941 godine bila je slična: Srbi su izabrali da se bore i umru za slobodu i demokratiju koje oni vole, radije nego da se pokore. Jednom oni spasiše Evropu od Azije; ovog puta oni spasiše Aziju i Afriku od osvajača Evrope…

Naš dug Srbima je dug časti, a takav jedan dug ima prvenstvo ispred svih drugih!… Kao što ima naroda koji zaslužuju da budu kažnjeni, takođe ima i onih koji zaslužuju priznanje za veličanstveno držanje. Spremni kroz celu njihovu istoriju uvek da polože svoje živote za slobodu i demokratske ideale kojima su oni tradicionalno posvećeni i odani, Srbi su uvek bili verni datoj reči. Nikada optužba o izdajstvu nije podignuta protivu Srba kao nacije, jedine balkanske nacije sa takvim rekordom… U obadva svetska rata Srbi su bili naši dragoceni saveznici. U Prvom svetskom ratu, posle potpunog  poraza,  ali  netučeni,  oni  su  bili  prvi  od  saveznika  koji  su odlučno tukli Nemce i oslobodili svoju zemlju. U ovom Drugom ratu, opet posle potpunog poraza, oni su nastavili borbu… Nemci mrze Srbe najviše zato što  su  se  oni  najbolje  borili.  Oni  su  masakrirani  gore  no  i  jedna nacija  u  modernoj  istoriji,  sem  jevrejske,  ali  oni  još  uvek  stoje nepokolebljivi.  Njihova  zemlja,  njihovi  domovi  opustošeni  su  više  no  i jedne druge nacije bez ikakve sumnje — i oni još uvek stoje… Još uvek oni nalaze snagu da nastavljaju otpor od zore do zore — sa verom, i verom da će sloboda, jedina  nagrada koju oni traže za sva stradanja, koja se ne mogu zamisliti, najzad doći uz pomoć velikih demokratija«.

I g-đa Mičel završava svoje izlaganje dirljivim rečima koje upućuje „Dragom čitaocu“.

„…Srbi, jedini na Balkanu, predstavljaju američke ideale slobode i demokratije. Oni su žrtvovali sve — sve što su imali i skoro dva miliona života od njihovih svega osam miliona, za ove ideale. Oni su bili naši jedini saveznici za koje smo mi praktično bili nesposobni da pomognemo — i oni još uvek stoje i bore se usamljeni…

Od malih naroda, nacisti mrze Srbe najviše zato što su se oni najbolje odupirali. Ja sam zajedno sa njima patila u onoj paklenoj rupi, Gestapovskoj tamnici Beograda, i posmatrala sam stotine veličanstvenih ljudi, žena i mladih devojaka, kako hrabro i bez straha odlaze pred nacističke puške da umru ni zbog čega drugoga, već samo iz ljubavi prema slobodi…

Srbi, boreći se neumorno za svoju slobodu više od 500 godina, najzad su  je  izborili  i  zbacili  Turke sami i nepomognuti,—  jedini balkanski narod koji je tako uradio. U prošlome ratu oni  su  bez ustručavanja žrtvovali sve što su imali i preko jedan milion života da bi zbacili Nemce. Mihailović zna vrlo dobro, kao što to znaju i svi oni koji poznaju Srbe, da njihova istorija, tradicije, i narodni karakter, čine nemogućim za njih da se potčine zapovestima bilo iz Berlina ili iz Moskve…

Rut Mičel, Četnici  govore  fakta  o  srpskim  borcima  – Mihailović i Jugoslavija

Povodom smrti Rut Mičel, izašao je u „Srpskoj Borbi“ od 29. novembra 1969 nekrolog iz pera Krsmana Otaševića u kome stoji o njoj:

„Poznata  američka  patriotkinja,  novinarka,  autor,  srpski  četnik,  Rut Mičel,  umrla  je  iznenada  od  srčanog  napada,  u  80  godini  svoga  života,  u mestu Velas u Portugaliji, 29 oktobra 1969 godine.

Ana je bila sestra čuvenog američkog vazduhoplovnog đenerala Viliam Bili  Mičela,  pionira  ideje  savremene  američke  aviacije  posle  Prvog svetskog rata (1925 godine).

Rut  je  rođena  u  Milvoki,  Viskonsin,  a  završila  je  poznati  devojački Univerzitet Vasar u Paukipsi, u državi Njujork. Bila je dopisnik raznih novina.  Napisala  je  knjigu:  „Moj  brat  Bil“  1953  godine.  Putovala  je  po Americi i reklamirala sa uspehom film „Suđenje Bili Mičelu“.

U  predvečerje  rata  između  Hitlerove  Nemačke  i  Jugoslavije,  Rut  je došla  u  Jugoslaviju.  Putovala  je  po  raznim  pokrajinama  i  gradovima, ispitujući ondašnju grozničavu ratnu psihozu u zemlji.

Na dan puča, 27 marta 1941 godine, našla se u Beogradu. Ona je zavolela srpski narod, koji je kako ona kaže, dobar, pravedan, religiozan, patriotski i  slobodarski  narod.  I  bez  ikakvog  predomišljanja,  a  sa  dubokom  verom  u istoriju i akciju srpskog naroda, ona je odmah u početku rata stupila u vezu sa Dražom Mihailovićem, i bila u aktivnoj srpskoj obaveštajnoj četničkoj službi.  To  je  jedina  žena-strankinja,  koja  je  bila  aktivni  borac-srpski četnik. Nemci su joj ušli u trag i radi njene obaveštajne službe u korist srpskog naroda, uhvatili su je i strpali u zatvor nemačkog Gestapo-a, u kome je provela 13 meseci. Docnije su je pustili pod uslovom da odmah napusti Jugoslaviju.

Po  povratku  u  Ameriku,  učinila  je  sve  da  pomogne  Draži  i  srpskom narodu. Pored mnogobrojnih članaka, koje je napisala u raznim američkim novinama  u  korist  Srba  i  pravedne  borbe  srpskog  naroda,  Rut  Mičel  je napisala  i  knjigu:  „Srbi  su  izabrali  rat  –  Četnik  iznosi  činjenice  o borbi Mihailovićevih Srba, 1943“.

Lazo M. Kostić, Spoljni izgled Srba, Srbi u očima stranaca 1-2: Kolektaneja, Švajcarska 1968-1972.

izvor: rasen.rs